Urzon kanadský. Severoamerický hlodavec s dlouhými hnědými chlupy, připomínající dikobraza. Právě ten se stal letos maskotem dětského tábora ve Mšeně. Na jeho kleci v pražské Tróji visí cedulka s nápisem: Sponzoruje mě Dětský tábor Mšeno.

Letošní prázdninové pobyty jsou ve znamení zvířátek. Školáci si dokonce postavili vlastní zoologickou zahradu v jídelně tábora, která je teď plná výběhů s antilopami, zebrami nebo klecemi s kočkovitými šelmami. A to všechno na dvou stolech.

„Zoologickou zahradu máme letos jako táborové téma. Každý den je zasvěcený nějakému zvířeti, k němuž jsou pro děti přichystané různé hry a soutěže,“ řekla vedoucí Rekreačního střediska Sever Dana Matoušková.

Dvanáct dětí, které si ve Mšeně užívají prázdnin od poloviny do konce července, si už na den gorily vyzkoušely zápasy sumo, ve dni žáby soupeřily v lehké atletice nebo se probudily do dne věnovaného chameleonovi.

Zrovna ten se nejvíc líbil třináctileté Terce Křížové ze Ždírce u Doks. „Den chameleona byl nejlepší. Běhali jsme po lese a hledali čísla, která jsme pak sčítali. Museli jsme se dopočítat určeného výsledku,“ vyprávěla dívka, která už v minulých letech navštívila tři tábory. Ve Mšeně je poprvé.

Mladí táborníci soutěží ve dvou šestičlenných týmech. Za výhru získávají peníze, za které si mohou do svého výběhu koupit třeba slona. „Na nástěnce v jídelně máme zvířata. Ta si pak můžeme za peníze z her koupit a dát je do výběhu. Zatím mají víc zvířátek tygři. Já jsem v týmu draků,“ popsala letní hru sestra Terky Křížové Petra.

O výlety do přírody kluci a holky nepřijdou, každý den vyrážejí do mšenských lesů, aby si prohlédli pozoruhodné pískovcové skalní útvary, procvičili se v poznávání stromů nebo si prošli skalní bludiště. Celodenní pochod na hrad Kokořín vyšel zrovna na den želvy.

„Program se musí vždycky přizpůsobit dětem. Někdy se sejdou děti, které mají rády sportovní hry, jiné jsou zase třeba spíš na hlavolamy a různé kvizy,“ vysvětlila vedoucí tábora.

Za letním dobrodružstvím do mšenského tábora v polovině července vyrazil i sedmiletý Jirka Maronczak. Neměl to daleko, bydlí přímo ve Mšeně. Spolu s jedenácti kamarády se už ale chystá domů. Právě dnes se naposledy vyspí na palandě dřevěné chatky.

„Moc se mi tady líbí. Nejvíc, když jsme v lese hledali zvířátka napsaná na papírku,“ pochvaloval si budoucí druhák Jirka.

Domů se nikdo nevrátí s prázdnou. Vedle diplomů si přivezou také tričko s obrázkem svého kamaráda urzona.

Letos do Mšena v porovnání s minulými lety dorazilo podstatně méně dětí. „Prvních čtrnáct dní jsme měli třicet dětí, teď máme dvanáct a v sobotu přijede osmnáct dětí. Na poslední turnus mohou rodiče děti ještě přihlásit, místa je spousta,“ poznamenala Matoušková.