Devět set dětí ze škol Mělnicka se chystá navštívit letošní vánoční výstavu mělnického muzea na Vánoce nazvanou Vánoce s vůní vanilky. Ta byla zahájena v pátek 27. listopadu.

Podle kurátorky výstavy Nadi Černé je výstava zaměřena na přípravy na svátky v českých domácnostech od konce devatenáctého století do šedesátých let století dvacátého.

„Kdo k nám zavítá, prohlédne si venkovský interiér z konce devatenáctého století a městskou domácnost kolem roku 1910. Pak se posune o dvacet let později a nahlédne do kuchyně, kde jsou právě dva týdny před vánoci a peče se tam cukroví,“ uvedla Černá.

Padesátá léta na výstavě zastupuje Boží hod vánoční, interiér ze šedesátých let ukazuje pohodu, už kdy mají děti rozbalené dárky. Muzejníci u této expozice upustili od klasických popisek, lidé si místo nich mohou u každého interiéru přečíst příběh.

„Návštěvník si na jedné stěně interiéru přečte, jak se v té době hospodyňky na Vánoce připravovaly, jak pekly cukroví nebo jaké kuchyňské nástroje používaly,“ vysvětlila kurátorka výstavy a připomněla, že výstava zahrnuje také interaktivní část, do níž se mohou zapojit děti.

„Interaktivní program bych narada prozrazovala, je to takové malé překvapení,“ dodala Naďa Černá. Výstavu si lidé mohou prohlédnout až do neděle 3. ledna.