Výstava, kterou připravil fotograf Jaroslav Kučera, byla dosud k vidění pouze na Pražském hradě, v Berlíně a v Mnichově.

Koncepce vychází z přehlídek Objektivem neznámého vojína a Fotografové války 1914-1918. Pro účely putovní výstavy byly z těchto rozsáhlých sbírek vybrány tři desítky snímků, které se od letošního jara stěhují z jednoho Českého centra do druhého a nabízejí návštěvníkům z celé Evropy netradiční pohled na takzvanou Velkou válku.

„Česká centra využila pro své potřeby pouze část ze souborů představených v letech 2009 a 2011 na Pražském hradě. Celá kolekce totiž obsahuje více než čtyři sta snímků," uvedl Jaroslav Kučera.

Na výstavě budou k vidění fotografie řadových vojínů Gustava Brože, Jana Myšičky, Karla Neuberta a Jendy Rajmana, kteří se do války vydali nejen s puškami přes rameno, ale i s fotoaparáty na krku. Na snímcích jsou proto zachyceny naprosto autentické záběry bez jakýchkoliv úprav či cenzury.

Jaroslavu Kučerovi se navíc podařilo alespoň částečně zrekonstruovat také životní příběhy samotných vojínů. „Nebylo to snadné, například k identifikaci Gustava Brože nám pomohl až negativ, kde na posteli leží otevřený balík s napsanou adresou," připomněl autor výstavy.

Ve foyer společenského domu si budou moci zájemci výstavu prohlédnout od 28. července do konce září. Vedle fotografií tam uvidí také válečné artefakty.