Úterní vernisáž výstavy ve Státním okresním archivu v Mělníku zahájilo úvodní slovo starosty Mělníka Ctirada Mikeše. Výstava je plná pozitivních obrazů krajiny, hlavně Českého středohoří, ale autorka má ráda i Mělnicko. Vzhledem ke svojí životní situaci, kterou autorka právě prožívá, je pozitivní náboj děl vlastně překvapivý. Pozitivní barvy a téma je vlastně trošku únik z reality a je určitým relaxem při složité životní situaci.

"Dva a půl roku jsem doma a starám se o svého autistického čtrnáctiletého syna, který trpí od šesti let poruchou autistického spektra, tzv. Asprergerův syndrom, a před dvěma lety jsem začala malovat pro veřejnost, měla jsem první výstavu a prodala první obraz. Maluju sice od dětství, ale vlastně až moje složitá životní situace mě přiměla malovat soustavně. Je to možná určitý únik od reality, protože situace se zhoršuje,“ vysvětluje Šárka Černá. První výstavu svých obrazů měla právě před dvěma lety.

Autorka výstavy bydlí v Mostě a má dvě děti, ale ráda maluje i Mělnicko. Začínala olejem, ale na to nemá trpělivost. Když maluje, tak hned a nechce čekat, až olej uschne. K malbě pastelem ji inspiroval malíř Pavel Švec, do jehož skupiny výtvarníků patří a jehož obrazy jsou pro ni inspirací a je v podstatě jejím mentorem a patronem.

„Malba pastelem je v podstatě celkem špinavá práce. Mám v obýváku roztažený balící papír, kde pastelem maluju. Baví mě, že se musím tvorby dotýkat prsty a rozmazávat pastel na obrazech. Nepovažuji se za malířku, protože maluji podle fotek. Malovat v plenéru si ještě netroufám,“ podotýká Šárka Černá.

Výstava Šárky Černé je prodejní výstavou. Návštěvník výstavy si může odnést něco málo z pozitivní energie, které autorka rozhodně nemá nazbyt, a přesto ji dokáže rozdávat.


Marta Dušková