Dřevěných velikonočních holubiček mají u Frkových v Byšicích plnou ošatku. Aby ne, jejich tvoření je pro Jaroslava Frka dlouholetou vášní.
Jako jeden z mála dokáže z obyčejného smrkového dřívka vyrobit štípané holubičky, které dnes lidé znají jen z obrázků dávné lidové tvořivosti. Pod jeho rukama jako by opět ožívaly.

„Nejdříve si musím vybrat špalíček, po kterém jdou správně léta. Dřívko dám asi na hodinu vyvařit, aby se z něj dostala smůla. Ta totiž drží léta při sobě a dřevo pak praská,“ popisuje postup při štípání Jaroslav Frk. Tenoučké plátky, které předtím naštípe, pak opatrně rozloží do vějířků.

„Celá holubička vzniká jen ze dvou dřívek a trvá asi dvě hodiny. Za den jich vyrobím nejvýš pět, protože pak už mě bolí prsty,“ říká Jaroslav, který dekorativní ptáčky vyrábí především ve skanzenech nebo na jarmarcích, kde představuje lidové umění.

Návod na výrobu velikonočních holubiček si pro sebe nenechává. Dokonce zájemce do tajů jejich vzniku rád zasvětí na speciálních kurzech. „Bez náplastí se ale kurzy neobejdou. Někdo odchází bez následků, někdo ale s fáčem na rukách,“ směje se Jaroslav.

A jak sám přiznává, ani pro něho nebyly začátky úplně jednoduché. „První holubičku jsem se naučil za víkend, ale k dokonalosti měla hodně daleko. V začátcích bylo nejnáročnější získat sebedůvěru při práci s nožem,“ vzpomíná.

Jaroslav Frk má zřejmě umění v krvi. Dokonce ho i živí, je uměleckým kovářem. Vyrábí prý všechno: mříže do oken, brány i kovaná vrata. A také svícny či přívěšky.

Stále objevuje něco nového. Největší radost má v poslední době z květin. Kromě růží, které dnes už běžně umělečtí kováři vyrábějí, totiž se svými kolegy ukoval také tulipány, narcisy a jiřiny.