Vánočním trhům předcházely Mělnické farmářské trhy, které se tady konaly od Velikonoc každou sobotu. Jejich návštěvníci si mohli pořídit obvyklé farmářské produkty a blíž se seznámit také s italskou a indickou kuchyní. Kdo chtěl, mohl vše zapít dobrým pivem z Podřipského minipivovaru či litoměřického pivovaru Labuť. Ochutnávalo se i vynikající víno mělnických vinařů a neméně výborná káva.

To ale není zdaleka vše, co se na náměstí Míru odehrávalo. K neopakovatelné atmosféře přispěla hudební vystoupení, dílničky pro děti a například historický kolotoč. Oblíbenými se staly také tematické jarmarky.

Ty zahájil Velikonoční jarmark, následován keramickým, řemeslným a na závěr dušičkovým jarmarkem. Letošní novinkou byl První pivní festival na Mělníku, kde si daly dostaveníčko minipivovary a střední pivovary z blízkého i vzdáleného okolí. I ten se setkal s velkým zájmem občanů.

Hlavním organizátorem všech těchto akcí je spolek Světlonoška, z.s. Ten si dává za cíl pořádat aktivity vedoucí k oživení veřejných prostor, kde se mohou občané scházet a společně trávit příjemné chvíle. „Světlonošku jsme založili s vizí pomáhat lidem navracet se k přírodě a podporovat jejich tvořivost. Probouzet v lidech lásku a víru ve všech oblastech života,“ vysvětluje Jolana Soukupová, která za pořádáním projektů stojí.Mohla byste zhodnotit uplynulou sezonu?

Uplynulá sezona se nesla k radosti všech zúčastněných v narůstající návštěvnosti a zájmu jak kupujících, tak stálých i nových prodejců. Samozřejmě, že organizování podobných akcí sebou nese celou řadu organizačních zádrhelů, nervové vypětí, únavu a obětování svého veškerého volného času. Nestěžuji si, to k takové činnosti prostě patří. Myslím si, že tou nejvznešenější věcí, kterou můžeme učinit, je věnovat druhým svůj čas a také notnou dávku pozitivní energie.

Prozradíte, co plánujete v příštím roce?

Za stěžejní považuji pravidelné sobotní farmářské trhy, chybět nebudou již zmíněné jarmarky, ani druhý ročník Pivního festivalu. Žhavou novinkou bude Gastro festival. Rádi bychom získali známé osobnosti z oblasti gastronomie pro kulinářské show. Součástí festivalu bude velký výběr různých specialit, které budou moci jeho účastníci ochutnat. Věřím, že se setká s tak vřelým přijetím u veřejnosti, jako tomu na našich akcích doposud vždy bylo.

OTTO LOKAJ, BEDŘICH MARJANKO