Mělník

Cestopisná přednáška s názvem Huaorani dobytí amazonského ráje ukáže krásu divoké přírody a někdy i bohužel její neodvratnou zkázu. Přednáška fotografa a cestovatele Václava Šilhy se uskuteční v hudebním sále mělnického Masarykova kulturního domu v pondělí 26. února od osmnácti hodin. Huaorani jsou kmenem, který žije v amazonském deštném pralese v Ekvádoru a neměl až do roku 1956 vůbec žádný kontakt s okolním světem. Způsob života se u nich velice mění a už po roce lze najít rozdíly v myšlení jednotlivých členů celé komunit. I přesto zůstává velká část mužů lovci a obávanými válečníky. Celý plánovaný večer není jen o fotografiích, ale velkou část přednášky tvoří i filmové ukázky z chystaných reportáží Tak jak žili naši předkové, budeme žít i my a stejně jako oni i my zemřeme a Šaman Kemperi.

Více tipů na kulturní, sportovní i jiné akce najdete v Tipech Deníku Na stránku můžete rovněž přidat vlastní akci z Facebooku přes tlačítko "Přidat akci".

Mělník

Regionální muzeum v Mělníku představí v malém sále tvorbu mělnického rodáka Petra Soukupa, který prožil mnoho let v Kanadě. Expozice obrazů kanadských i českých krajin nebo indiánských motivů lze navštívit až do neděle 18. března.

Kralupy

Kralupská ledová plocha bude hostit vzácnou mezinárodní návštěvu. V pátek 23. února tam totiž dorazí hned dva týmy mladých francouzských hokejistů z klubu ACBB Boulogne. Proti pařížskému výběru se postaví kralupští svěřenci trenéra Michala Divíška ve věku od deseti do patnácti let. Francouzi ale nejsou v žádném případě v Čechách poprvé, jejich pobyt o jarních prázdninách už se stává tradicí. První utkání mezi mladším výběrem Kralup a francouzským ACBB Boulogne začíná v pátek přesně půl hodiny po poledni. Hned potom se střetnou starší výběry hokejistů.

Mělnicko

Výstaviště v Lysé nad Labem bude ve dnech 22. až 24. února hostit regionální střední školy a učiliště. Na akci se představí i střední školy z Mělnicka. Návštěvníci a žáci osmých a devátých tříd se budou moci seznámit s aktuální nabídkou učebních a maturitních oborů ve více než třiceti školských zařízení z celé České republiky. Školská zařízení poskytnou informace o studiu nejenom dětem, ale také jejich rodičům i učitelům. K vidění budou výrobky studentů, jenž budou k ochutnání i ke koupi. Cílem projektu je propagace technických oborů, které se potýkají s nedostatkem zájemců o jejich studium.

Mělník

Divadelní sál mělnického Masarykova kulturního domu bude poslední únorový den patřit koncertu skupiny Poutníci. Skupina, která hraje už od roku 1970 a je známá svým osobitým přístupem k písním ve stylu bluesgrass a country, vystoupí ve středu 28. února od 19.30 hodin. Poutníci hrají v současné době v sestavě Jiří Karas Pola, kapelník, basa a zpěv, Jan Máca mandolína a zpěv, Jakub Bílý kytara a zpěv a Peter Mečiar banjo.

Mělník

Uhrančivý norský thriller s prvky hororu, hitchcockovskou atmosférou a erotickým nábojem s názvem Thelma mohou diváci shlédnout v úterý 27. února od devatenácti hodin. Promítat se bude v hudebním sále Masarykova kulturního domu. Film o nejtemnějších lidských touhách, rodinných prokletích a zakázané lásce natočil jeden z nejtalentovanějších skandinávských tvůrců současnosti Joachim Trier.

Kralupy

Seifertovy Kralupy 2018 je autorská literární soutěž v rámci třiadvacátého ročníku festivalu poezie a přednesu, kterou vyhlašuje město Kralupy na památku básníka Jaroslava Seiferta každý rok. Do Seifertovy soutěže je možné přihlásit jednotlivé básně či cykly. Literární soutěž je určena všem občanům České republiky bez omezení věku a probíhá ve dvou kategoriích. První je pro mladé od čtrnácti do osmnácti let, dovršených do 30. června soutěžního roku. Druhá kategorie je pro dospělé nad osmnáct let. Uzávěrka bude poslední květnový den. Vítězné práce vybrané odbornou porotou budou odměněny. Vyhlášení výsledků proběhne v rámci festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy během září tohoto roku. Práce je možné posílat poštou na adresu městského úřadu s heslem Seifertovy Kralupy nebo na e-mail ales.levy@mestokralupy.cz.

Neratovice

Populární pěvecké kvarteto českého zpěváka Jiřího Korna vůbec poprvé vystoupí v Neratovicích. Koncert skupiny 4 Tet se odehraje ve velkém sále neratovického společenského domu poslední únorovou středu od devatenácti hodin.

Mělnické Vtelno

Tvořivé dílny pro děti připravilo zdejší Kulturní centrum Kostel na středu 28. února. Děti čeká od sedmnácti hodin vybarvování sádrových odlitků, které si pak odnesou domů. Dílny proběhnou za finanční podpory spolku Život venkova.

Neratovice

Tradiční Neratovická 201 se uskuteční v neděli 25. února ve čtrnáct hodin. Tradiční běh do schodů startuje v nejvyšší budově Neratovic. Vstup je přes vestibul Kulturního domu Neratovice a registrace závodníků a občerstvení je připraveno od třinácti hodin ve Velkém sále Kulturního domu.

Neratovice

Besedu se známým cestovatelem Miroslavem Švejnohou pořádá neratovický Dům Kněžny Emmy v úterý 27. února od čtrnácti hodin. Cestovatel provede všechny zájemce po španělských ostrovech Tenerife a La Gomera.

Neratovice

Městská knihovna v Neratovicích nenechává nic náhodě, a tak na jarní prázdniny, které mají právě v těchto dnech děti na Mělnicku, pořádá až do pátku velmi pestrý program. Malí návštěvníci se mohou se těšit například na čtení, promítání různých krátkých filmů, deskové hry nebo kreativní tvoření na téma Jak spí zvířata. Nudit se však nebudou ani v ostatní dny. Například dnes se mohou těšit na setkání s trenérkou psů, která je seznámí s tím, jak pejsci léčí a v pátek přijde na řadu komiksový den. Více se zájemci dozvědí na webových stránkách kačera Čtiráda.

Neratovice

Populární anketa Nejúspěšnější sportovec roku slaví sympatické kulaté narozeniny. Ve spolupráci Deníku, ČUS, Krajů a měst pod pořadatelskou taktovkou agentury Sport action s.r.o. se koná už podvacáté. Akce samozřejmě zavítá i na Mělnicko, 26. února se Sportovec roku koná ve Společenském domě v Neratovicích od osmnácti hodin. Smyslem celé ankety je poukázat na obrovské úsilí sportovců, kteří se nedostávají na obrazovky ani na titulní strany celostátních novin a přesto svému sportu dávají stejně, jako ti, kteří jsou známí. Moderátorem sportovního galavečera bude Radek Šilhan.