Výsledky soutěže pro nadšené fotografy představili zástupci pořádajícího Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí v sobotu v Galerii Truhlárna na Kokoříně.

Na první místo odborná porota složená z fotografů Martina Frouze, Elišky Jílkové a výtvarníka Čeňka Hlavatého poslala zurčící říčku Pšovku, kterou v jednom z mála mrazivých dní letošní zimy pořídil Jiří Špaček z Mělníka. „Fotím od nějakých deseti let, a to hlavně přírodu, lidé se na mých fotkách příliš neobjevují," řekl vítěz soutěže, který si za první místo vedle věcných cen domů odvezl poukaz do Hotelu Kokořín v hodnotě patnáct set korun.

Autorem druhé nejlépe hodnocené fotografie je Kamil Veselý z Harasova. Porotu oslovil snímkem zachycujícím strom na horizontu, který pořídil u Janovy Vsi. Pomyslné stříbro představuje poukaz do mšenské cukrárny v hodnotě pěti set korun.

Třetím místem ve fotosoutěži, jejímiž účastníky jsou jen fanoušci facebookové stránky Kokořínsko ŽIJE, se může pochlubit Mělničan Josef Roub. Jeho zachycení vyjetých kolejí v uvláčeném poli se mezi dalšími třiceti snímky rozhodně neztratilo. Do zimní přírody se bude moci vracet s nohama v teple. Vyhrál totiž výhřevné vložky do bot.

Všichni tři fotografičtí nadšenci, jejichž snímky u poroty uspěly, se navíc v teplých dnech příjemně osvěží na letním koupališti ve Mšeně, kam získali mnoho volných vstupů.

První ročník fotografické soutěže mšenského okrašlovacího spolku hodnotící komisi mile překvapil, kritika ale také nesměla chybět. „Dost patrná byla velká rozdílnost co se týče pochopení tématu, těch zimních rozmarů. A zhruba v polovině fotografií jsem si Kokořínsko musela nějak představit, mohly být totiž vyfocené v podstatě kdekoli jinde," konstatovala Eliška Jílková, která vyučuje fotografii na Střední škole fotografické, filmové a televizní ve Skalsku.

Podle Elišky Jílkové se často ukáže, že mladší fotografové přistupují s focení s mnohem větším citem. „Dívají se na to bez toho klišé," doplnila fotografka.

Více než polovina soutěžních fotografií se zamlouvala i řediteli mšenské základní umělecké školy Čeňkovi Hlavatému. „Líbila se mi opravdu řada kompozic. Ve svém hodnocení jsem měl pět fotografií, které bych klidně viděl na prvním místě," pochválil umělec z Mělníka a zároveň upozornil, že si často někteří lidé myslí, že fotografa dělá dobrý fotoaparát, což tak samozřejmě není. „Mnoho autorů má prostor se dál zlepšovat," doplnil.

Po vyhlášení prvních tří nejlepších fotografií se ocenění dočkala i Daniela Traplová z Mělníka, jejíž hokejista 
u Harasova oslovil čtenáře Mělnického deníku.

Odpoledne na Truhlárně zpestřil mělnický fotograf Ladislav Záruba se svými diapozitivy z Kokořínska.
Výstava vybraných soutěžních fotografií bude na Truhlárně k vidění až do konce letošního května.

Favoritka čtenářů si pochutná na fotoaparátu

A je to tady! Svého vítěze fotografické soutěže mšenského okrašlovacího spolku na téma Zimní rozmary Kokořínska mají 
i čtenáři Mělnického deníku, který byl mediálním partnerem akce.

Daniela Traplová je autorkou snímku který vyhrál u čtenářů Mělnického deníku.

Bezmála devět set hlasů čtenářů získala fotografie Daniely Traplové z Mělníka, která při hledání ideálního záběru postupovala opravdu netradičně. Její snímek hokejisty u nezamrzlého Harasova je vskutku vtipným zimním rozmarem.

„Odnesl to kamarád Tomáš Krejča, který se musel na chvíli stát hokejistou, i když ten den byla opravdu pořádná zima," líčí s úsměvem favoritka ankety na webu Deníku, která za svůj snímek obdržela dort ve tvaru fotoaparátu od mšenské cukrářky Gábiny Novákové.

O sladký černý Nikon se prý bude muset rozdělit se svými kamarády, kteří ji posílali hlasy.

„Pořád mě informovali, že pro mě hlasují. Doufám ale, že jsem dostala hlasy i od jiných lidí," říká nadšená fotografka, která už léta na fotoaparát stejné značky, jako zdobí její trofej, fotí hlavně zvířata. Krajinky ji prý příliš neberou.

Vloni na podzim se úspěšná Mělničanka zúčastnila také prvního fotografického workshopu ve Mšeně, který pořádal tamní okrašlovací spolek.