„Letošní čtrnáctý ročník Lednového Undergroundu se konal v této šíři žánrů po tříleté pauze. Předchozí ročník (v roce 2016) byl pojat jako klubová, komornější záležitost. Program jsme i tentokrát nachystali pestrý. Mezi interprety na pódiu je právě nyní Ivan Hlas, kterého jsme tu přivítali po patnácti letech. Přijal naše pozvání již na první ročník festivalu v roce 2003. Dneska sem dorazily stovky návštěvníků z celého okresu, dospělých i dětí, kterým tentokrát nabízíme dvanáct kapel a souborů na dvou scénách,“ uvádí na festivalu Filip Volák, hlavní dramaturg a jeden z jeho organizátorů.

Koncertovaly tu Sbor Dvořákova gymnázia, hudební uskupení Pískomil se vrací, dále kapel Trombenik, Original Vintage Orchestra Petra Kroutila, Ivan Hlas Trio. Dále zaujala kladenská skupina Zrní, která se stala jedním z bonbónků festivalu a vystoupila v Kralupech po šesti letech, když mezi tím získala řadu hudebních ocenění a uvedla se jako „předskokan“ islandské hudební ikony Björk. Po půlnoci se prezentovala kapela Flat Fly a v samém závěru vystoupila punková mělnická skupina The Oxx. Na malé scéně kulturního a společenského střediska Vltava v jeho prvním patře, kam se uchylovali účastníci v době, kdy se měnily vystupující na hlavním pódiu, se o dobrou pohodu postaraly Playground English, Tichá voda, zpěvák Ondřej Galuška a hudební duo Inženýr Vladimír. 

Uvedený hudební festival uspořádala Společnost pro rozvoj Dvořákova gymnázia, o.p.s., v součinnosti s Dvořákovým gymnáziem, Obchodní akademií v Kralupech nad Vltavou a KD Vltava v Kralupech. I tentokrát měla tato tradiční hudební přehlídka za cíl oživení kulturního dění v kralupském regionu a finančním výtěžkem podpořit vzdělávací a volnočasové aktivity na obou jmenovaných středních školách. A proč mu byl dán název underground (z angl. Underground: tj. suterén, podzemí)? Byl zvolen z toho důvodu, že výtěžek ze zcela prvního ročníku festivalu byl využit na opravu suterénních prostorů Dvořákova gymnázia, které byly tehdy zcela zdevastovány při povodni v srpnu roku 2002. 

Jiří Herain