Slavnostní zahájení jarní sezony ale následuje až 20. května, kdy tam návštěvníky čekají prohlídky a bohatý hudební program, ve kterém návštěvníci vyslechnou například árie z opery Tajemství v podání sólistů opery Divadla J.K.Tyla v Plzni a Národního divadla v Praze. Právě na Lamberku se hudební skladatel Bedřich Smetana podruhé oženil, s dcerou majitele usedlosti Bettinou Ferdinandiovou, začal tam rovněž komponovat Prodanou nevěstu.

Zahradnictví míří do kin

Kralupy – První z filmů trilogie Zahradnictví nazvaný Rodinný přítel, který se natáčel i v parku veltruského zámku, míří do kin. Kralupské kino Vltava ho nabídne divákům v pátek 28. dubna od 19 hodin a v sobotu 29. dubna od 20 hodin. Ságu považují režisér Jan Hřebejk se scénáristou Petrem Jarchovským za své životní dílo. Časově předchází děj Pelíškům, odehrává se ve čtyřicátých letech minulého století za německé okupace. Úvodní film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna.

Věž patří muzikantům

Mělník – Galerie Ve věži v mělnické Pražské bráně hostí v sobotu 22. dubna Festival Art Jam. Hosty tam od 16.30 do 21 hodin budou muzikanti, kteří se ve své tvorbě nezaměřují jen na hudbu, ale například i na divadlo, malířství, sochařství nebo literaturu. Návštěvníci se tam setkají s Václavem Koubkem, Agnes Kutas, Jaroslavem Kořánem, Jiřím Konvrzkem, Lukášem Kalivodou, Tomášem Dufkem a Janem Kohoutkem. Vstupné je dobrovolné.

Hutka slaví i v Neratovicích

Neratovice – Písničkář Jaroslav Hutka, který se vrátil ze svých cest po Indii, míří den před svými kulatinami do Neratovic. V jazzovém klubu společenského domu hraje ve čtvrtek 20. dubna od 20 hodin. Návštěvníci mohou počítat s tím, že na koncert platí vstupenky koupené v loňském roce. Sedmdesátiny slaví Jaroslav Hutka spolu s hudebními hosty o den později v pražském divadle Semafor.

Hostem rozhlasového pořadu je Josef Dvořák

Mělnicko – Hostem oblíbeného pořadu Humoriáda ve vysílání Českého rozhlasu Region bude dnes po šestnácté hodině herec Josef Dvořák. Propůjčil svůj hlas několika večerníčkům jako například Maxipes Fík, nebo Bob a Bobek. A byl k slyšení ve více než 160 epizodách různých večerníčků. Celou hodinu mohou posluchači rozhodovat o tom, kdo je bude bavit. Spolu s moderátorem pořadu Pavlem Kučerou Josef Dvořák nabídne vždy dvě scénky na výběr. Ta, která od posluchačů získá více hlasů, se pak objeví ve vysílání. Ti u rozhlasových přijímačů se mohou těšit i na zajímavé historky spojené s aktéry scének pouštěných ve vysílání, které bude herec vyprávět. Humoriádu je možné dnes naladit na frekvenci 100,7 FM.

Kurzy pokračují hedvábím

Kralupy – Jarní seriál sobotních kurzů v Domě dětí a mládeže v Kralupech nad Vltavou, který zahájilo velikonoční zdobení perníků, pokračuje 22. dubna malováním na hedvábí. V květnu následují čtyři kurzy, kde se zájemci budou věnovat kresbám portrétů, tiffany technice, vizovickému pečivu a navrhování zahrad. Červnové kurzy patří netradičním šperkům a letním tričkům. Sobotní kurzy se konají vždy mezi třináctou a sedmnáctou hodinou.

Sezonu zahájí Revival Swing Band

Libiš – Jazzová zahrada Na Staré štaci zahájí novou sezonu hudebních setkání pod širým nebem v posledním dubnovém dni pálením čarodějnic, na kterém bude návštěvníkům hrát Revival Swing Band Praha. Na děti tam čekají soutěže. Začátek je v sedmnáct hodin. Sezona dále pokračuje například květnovým country festivalem nebo červnovým dvoudenním Salonem tradičního jazzu, který bude tentokrát vzpomínkou na Tonyho Brycha.

Zapomenutý čert míří do Neratovic

Neratovice – Studenti kralupského Dvořákova gymnázia zahrají své nové představení Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert i v Neratovicích. Pohádkové komedii Jana Drdy patří malý sál neratovického společenského domu v pátek 21. dubna od 19 hodin. O den později od 18.30 hodin nabídnou studenti shodné představení i kralupským divákům, opět v kulturním domě Vltava, kde měli v zimě premiéru.

Na karnevalu čekají loutky

Kralupy – Kralupské děti čeká v kulturním domě Vltava ve středu 26. dubna od 16.30 hodin karneval plný písniček, soutěží a loutek. Zábavu v kostýmech pro ně připravil místní loutkářský soubor Rolnička.

Trojice přátel vykrade banku

Kralupy – Místní kino uvede zítra 20 hodin americký snímek Loupež ve velkém stylu. V kriminální komedii, která vznikla pod taktovkou režiséra Zacha Braffa, se představí v hlavních úlohách trojice kamarádů, kterou ztvární Alan Arkin, Michael Caine a Morgan Freeman. V zoufalé snaze platit účty a přežít kvůli svým blízkým se odhodlají riskovat všechno a přepadnout banku, která je připravila o jejich peníze.

Chlapec utíká do světa netvorů

Neratovice – Městské kino uvede fantastický film Volání netvora v pondělí od 19 hodin. Americké koprodukční drama je o dvanáctiletém chlapci, který se chystá uniknout do světa netvorů. Vyrovnává se s nemocí své matky, kvůli které musí trávit čas se svou nepříliš sympatickou babičkou. Ještě ke všemu se každý den musí potýkat s akademickým nezájmem ve škole a šikanou za strany spolužáků.