Skalní byt čeká na hosty

Mělník – Cílem prázdninového výletu rodičů s dětmi může být druhé srpnové úterý skalní obydlí ve Lhotce, kde třicet minut po poledni začíná program plný čtení a tvoření, nazvaný Tetička Mína vypravuje. Zájemci tam mohou cestovat vlakem, který odjíždí z mělnického nádraží v 11.40 hodin, v cíli ve Lhotce je pět minut před polednem. Skalní byt se nachází na kraji vesnice. Skalními byty lidé v minulosti řešili bydlení, v pískovcových skalách měli nejen byty, ale také sklepy, kůlny nebo chlévy pro hospodářská zvířata.

Výstava představí dávné hry

Mělník – V regionálním muzeu začíná ve čtvrtek 13. července výstava nazvaná Člověče, nezlob se! Na návštěvníky tam čekají hry a stavebnice z let 1880 až 1980. Po prohlídce se mohou bavit v herní zóně a u venkovního Člověče, nezlob se! v atriu muzea. Doprovodný prázdninový program nabídne 3. a 10. srpna komentované prohlídky, 4. a 11. srpna přiblížení světa deskových her dětem do šesti let. Výstava, kterou zahájí zítra v 17 hodin vernisáž, pokračuje v mělnickém muzeu až do 24. září. Na muzejní facebookové stránce začíná v pátek 14. července soutěž Hraj si, ať jsi, kde jsi!, do níž mohou děti i dospělí vkládat současné i historické snímky ze hraní společenských her na neobvyklých místech.

Ilustrační foto.
V bazénech na Mělnicku zatím burkiny neřeší

Tanečníkům hraje Plus

Obříství – Kapela Plus bude hrát návštěvníkům letošní Benátské noci v Obříství, která se konáv sobotu 15. července. Zábavu pod širým nebem, která začíná na hřišti v jednadvacet hodin, pořádají místní sportovci.

Chovatelé představí drůbež

Mšeno – Mšenští chovatelé představí zvířata ze svých chovů v areálu v Jezerní ulici na letní výstavě, která se koná 21. a 22. července. Návštěvníci si tam budou moci prohlédnout v pátek od patnácti do devatenácti hodin a v sobotu mezi osmou a sedmnáctou hodinou králíky, holubya drůbež. Český svaz chovatelů působí ve Mšeně už třiatřicet let, původně pořádal výstavy na bývalém statku na Skaličkách, nyní má zázemí v areálu v Jezerní ulici.

Kino zahájí letní přestávku

Neratovice – Kino neratovického společenského domu promítá ve středu 12. července od 17 hodin americký animovaný film Já, padouch. Ve čtvrtek 13. července od 19 hodin následuje americký sci-fi film Válka za planetu opic. Pak následuje prázdninová přestávka, kdy je kino zavřené. Promítání opět zahájí poslední srpnové pondělí, kdy od 17 hodin nabídne divákům francouzský animovaný snímek Maxinožka. 

Profesionálové nejsou vítáni

Kokořínsko – Kokořínský triatlon, který čeká už třiadvacátý ročník, se koná v sobotu 15. července. Amatérské závodníky tam opět čekají krátké trati, kilometr a půl plavání, deset kilometrů běhu a nejvýš čtyřicet kilometrů na jízdním kole. Profesionálové nejsou vítáni.

Start je u rybníka Harasov v Kokořínském dole v deset hodin, o hodinu dříve na stejném místě začíná zápis. Cíl, stejně jako depo, se nachází u hospůdky na Romanově. Junioři ve věku mezi patnácti a osmnácti lety musí předložit na startu písemný souhlas zákonného zástupce. Při triatlonu mohou počítat s poloviční délkou plavecké části závodu.

Barvy léta Poděbrady - večer první
Barvy léta 2017: Do Poděbrad míří Tři sestry, Horkýže Slíže i Václav Neckář

V letním parku voní mýdla

Mělník – Letní park u mělnického Masarykova kulturního domu nabídne zajímavé workshopy, na kterých se budou návštěvníkům věnovat lektoři. První z nich se odehraje hned ve dni zahájení letního parku pod širým nebem v pondělí 24. července. Od 9.30 hodin tam budou zájemci vyrábět litá barevná mýdla, vonící bylinkami. Další workshopy nabídnou například výrobu dřevěných hraček, panenek z ovčí vlny nebo skleněných svítilen a keramiky.

Hrám patří všední dny

Mělník – Mělnický dům dětí a mládeže, který se nachází v parku na Polabí, není ani o prázdninách zavřený. V letních měsících jsou tam malí návštěvníci vítáni v každém všedním dni mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Čeká tam na ně dětské hřiště. Vnitřní prostory jsou vyhrazeny účastníkům příměstských táborů. Prázdninový program končí až v prvním zářijovém dni.

Chrámy hostí letní koncerty

Mělník – Cyklus chrámových koncertů pokračuje v neděli 16. července v kostele svatých Petra a Pavla koncertem skladeb Dvořáka, Händela a improvizacemi. Od šestnácti hodin se tam představí sólisté Sylva Čmurgová a Vladimír Jelen, které na varhany doprovodí varhaník Jakub Janšta. Další koncerty následují v chrámu svatých Petra a Pavla 30. července a v kostele Čtrnácti svatých pomocníků 20. srpna.

Sklepení nabízí chládek

Lobeč – Parastrojní pivovar v Lobči je technickou památkou, kde pokračuje pět set let dlouhá tradi-ce vaření piva na Kokořínsku. Zájemci mají možnost se s ním seznámit při prohlídkách každou středu, čtvrtek, pátek, sobotu a neděli od 14.30 hodin, ve víkendových dnech navíc i od poledne. Prohlédnou si tam například síň někdejšího ležatého hvozdu, starou varnu, sladovou půdu nebo dobové sklepy, kde je v létě teplota pouze čtrnáct stupňů, proto by měli být vhodně oblečeni.

Robert Křesťan a Druhá tráva
KRÁTCE: Ke koštu hraje Druhá tráva