Se štětcem v ruce se ohání od svých patnácti let. Malíř Petr Polášek se ve svých obrazech doslova našel a bez malířské palety už si život představit nedokáže.

„Chtěl bych lidem ukázat, že pokud je nějaký talent, je třeba ho dál rozvíjet. Za tím si stojím, i kdybych měl zůstat o kůrce chleba, a do té situace jsem se už několikrát dostal. Stále si ale říkám, že nemůžu dělat nic jiného, než malovat," říká třicetiletý umělec, kterého k malování přivedl jeho otec Petr, který byl také malířem. „Další zkušenosti jsem získal například i od akademického sochaře Aleše Makarenka, Jana Skořepy a dalších umělců," vzpomíná rodák z Prahy, který žil dlouhá léta ve Vysoké Libni na Mělnicku. A stále se tam rád vrací.

S mistrnými tahy Petra Poláška se budou nyní setkávat milovníci zvířat nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Mladý malíř totiž navrhl předlohu pro obří reklamní poutač na dobroty pro domácí mazlíčky. „Jde o dva obrazy labradora a kočky na plátně o rozměru 180 na 180 centimetrů, na nichž jsem pracoval dva týdny. Fotograf je pak přefotil za účelem vytvoření šestatřicetimetrového billboardu," popisuje Petr svou poslední práci, kterou každý den uvidí u silnic tisíce lidí. „Tak velké plátno jsem maloval poprvé, jinak se specializuji spíš na velké nástěnné malby," vysvětluje malíř, jehož mistrně provedenou hasičskou koňskou stříkačku mají možnost spatřit i návštěvníci hasičského muzea ve Všetatech.

A jak zvládl namalovat tak rozsáhlá díla? „Asi už na to mám trochu odhad. Nejdříve si motiv na plátno předkreslím do ztracena uhlem, pak to rozmažu vodou a pokračuju olejem. Olejové barvy schnou sice dlouho, je potřeba se k práci stále vracet a propracovávat ji, ale jsou to jediné barvy, které působí nejpřírodněji," líčí Petr Polášek postup práce u velké psí a kočičí hlavy.

V letošním roce se nadějný malíř, který se svým malířským vybavením procestoval během patnácti let kus světa, může pochlubit také první knižní ilustrací. Pro svůj Breviář alkoholičky si ho vybrala Jarmila Týnková z Mělníka. „Kniha má dvanáct kapitol, takže tam bude i stejný počet mých ilustrací. V knize popisuje své osobní zážitky s alkoholem. Jsem fakt rád, že si vybrala zrovna mě." Knihu, která bude poučením pro ty, jimž už alkohol zkřížil cestu, a varováním pro ostatní, kteří by do závislosti mohli spadnout, zvládl ilustrovat během pouhých dvou dní. „Rozešel jsem se v tu dobu zrovna s přítelkyní, takže mi práce na knize paradoxně pomohla k tomu, abych to ze sebe dostal," připomíná umělec kresby, které přispěly k tomu, aby se zbavil smutných myšlenek.

Nadšený malíř na volné noze se chce v nejbližší době věnovat hlavně dětem, jimž bude předávat své zkušenosti. Každé úterý odpoledne se s ním budou setkávat žáci čtvrté a páté třídy Základní školy v Mělnickém Vtelně. „Chci jim ukázat, jak mají k tvorbě přistupovat, jak se mohou zdokonalit. Nejdříve je seznámím s materiálem, který budou používat. Nechci, aby malovali na kus papíru obyčejnými štětci z papírnictví. A zasvětím je také do dějin výtvarného umění," říká Petr Polášek a dodává, že nápad zahájit kurzy malování na základní škole vzešel hlavně od dětí. „Často mě potkávají a chtějí ukázat nějaké moje obrazy. Když jsem jim řekl, že je také naučím malovat, byly nadšené," dodává umělec, který věří, že mu práce s dětmi pomůže duševně se očistit.

Příští měsíc se Petr chystá na Moravu, kde bude hrát fotbal ve společnosti známých osobností v dresu Menšíkovy jedenáctky, jejíž je součástí. „Je to fajn, protože výtěžek ze zápasů jde na podporu léčby nemocných dětí," chválí 
malíř.

Vizitka
Petru Poláškovi je třicet let, pochází z Prahy, od dvanácti žil ve Vysoké Libni, kam se rád vrací. Cestuje po Česku i zahraničí. K malování ho přivedl otec Petr, také malíř. Považuje se za lidového umělce a cestovatele. Zaměřuje se na portréty, maluje moře, své múzy i přírodu. Jeho specialitou jsou nástěnné malby.