Mělnická kapela na hlavní scéně vinobraní, kde hrají tři dny samé hvězdy? To tu ještě nebylo. V letošním roce by se tam ale v nedělním dopoledni měla některá z místních kapel představit. Šanci mají tři skupiny, Abidas, Exit 16 a Imagine.

Na hlavní scénu pošlou jednu z nich fanouškové a odborná porota na festivalu Mělnický mydlář, který se v nově otevřeném klubu na mělnickém náměstí Karla IV. koná už za dva týdny.

Přehlídka je nápadem muzikanta ze skupiny Navostro Marka Holého. „Stále jsem slýchal od muzikantů, že se k nim Mělník chová macešsky. Byli nešťastní, že ve městě nemají kde hrát. Také to tak bývalo, to se ale teď mění,“ vysvětluje Marek Holý.

Kolik kapel se do soutěžní přehlídky přihlásilo?
Dvanáct, některé z nich ale nesplnily stanovené podmínky. Přihlásily se i kapely, které s Mělníkem neměly nic společného nebo mají mezi členy pouze jednoho Mělničáka. Neuspěly ani skupiny, které nedosahovaly nezbytné úrovně.

Další podmínkou byla autorská muzika.
Chceme podpořit kapely, které hrají vlastní písničky. Dělat dobrý revival je dřina, na hlavní scénu ale patří právě autorská muzika. A věřil jsem, že ji u nás dělá hodně kapel i v jiných žánrech, než je folk a country, které jsou v Mělníku hodně silné. Ty ale mají na vinobraní svou scénu, takže nám šlo především o rock, pop, jazz…

Objevila se i skupina ryze popová?
Byly dvě, jedna však nesplnila podmínku nejméně dvou mělnických členů a druhá potřebuje ještě dost času na zkoušení.

Takže vyhrál rock?
Máme tři kapely a každou jinou. Imagine jsou artrockoví, Exit 18 bigbítoví a Abidas je zajímavé sdružení, které hraje hlavně šlapavou fúzovitou muziku mezi žánry. Podrobněji je představíme na webu www.radio-melnik.cz.

Kdy a kde se kapely představí?
Právě na festivalu Mělnický mydlář, která se v nově otevřeném klubu Stará mydlárna na náměstí Karla IV. v Mělníku koná 14. května od 21 hodin. Jeho majitel Eda Soukup nám úžasně vyšel vstříc, za to mu děkujeme.

Prý se na přehlídku nebude platit žádné vstupné?
Nebude. Chceme, aby fanouškové přišli své kapely podpořit. Bude dvojí hlasování, vedle posluchačů bude rozhodovat i odborná porota. Ještě ten večer bude jasné, kdo vyhrál.

A zahraje si na vinobraní, dokonce za honorář.
Vítězná kapela samozřejmě dostane honorář, považuji to za férové. Muzikanti peníze potřebují, na nástroje, na zkušebnu, na cesty na koncerty… Mají omezené možnosti. Navíc musejí sestavit na vystoupení na hlavní scéně vinobraní hodinový program, hodně zkoušet.

Vítěz má hrát na vinobraní v neděli dopoledne.
Na hlavní scéně nejsou dobré nebo špatné časy, návštěvníci si najdou cestu to, co chtějí slyšet. A nevylučujeme ani časové změny v rámci dramaturgie, musíme být připraveni na všechno.

Jaký je letos celkový program na hlavní scéně?
Skvělý, stejně jako loni, jako muzikant jsem z něj nadšený. Před rokem se sice nastavila laťka hodně vysoko, věřím ale, že se jí letošní vinobraní vyrovná nebo ji dokonce předčí.

Co si určitě nenecháte ujít?
Celý páteční program pod záštitou rádia Beat s úžasnými kapelami i další koncerty. Těším se na brněnské Progres, kteří byli mou branou do světa českého „progrocku“, na Vladimíra Mišíka, s nímž jsme měli tu čest potkávat se na různých festivalech loňského roku jako partneři Navostra, na Arakain, jelikož jsem obdivovatelem zejména zpěvu Honzy Toužimského, na November the 2nd nejenom kvůli fantastické a zrzavé zpěvačce Saše Langošové, na Annu K., protože na Annu K…, netřeba dodávat více, je to silné a čisté děvče, a v neposlední řadě na No Name z důvodu jejich na dnešní dobu vysoce sofistikovaného přístupu k oboru takzvaného mainstream poprocku.

Marek Holý
Je mu pětatřicet let. Celý život žije v Mělníku. Od sedmi let hrál na housle v lidušce, na konzervatoři později studoval zpěv. Muzika je jeho povoláním i zálibou, v současné době působí v kapelách Navostro a U.M.P.