„Práci s dětmi a mládeží považujeme za jednu z prioritních oblastí naší činnosti," říká pedagožka mělnického muzea Jitka Králová. Muzejníci a muzejnice přitom nejen že pro děti připravují různé interaktivní programy a dílničky, ale také jim dávají možnost prezentovat samy sebe a svou práci. „Nabízíme jim šanci ukázat ostatním, co umí, co je baví, v čem jsou dobří… Nebo že se třeba věnují zálibě, která nemusí být zrovna obvyklá. Jako v případě Marka Suchého," upozorňuje.

Výstava Markův svět, jejíž vernisáž se koná ve středu 24. září od šestnácti hodin, přitom pro mladého modeláře není žádnou novinkou. Svou první výstavu měl v Mělníku už před dvěma lety, v té době byl také Marek Suchý díky svému koníčku zapsán do české knihy rekordů. V průběhu pěti let, kdy se stavění modelů věnoval, totiž dokázal za pět set hodin práce slepit sto dva kousků. „Je to zatím můj největší životní úspěch," svěřuje se Marek Suchý.

Karton a tavná pistole stačí

Dnes je žák základní školy Jindřicha Matiegky o dva roky starší. A zkušenější. Díky tomu už mu ale také docházejí nápady, co dalšího by z kartonů s pomocí tavné pistole ještě mohl postavit.

„Dřív mě něco napadlo, tak jsem šel a udělal to. Dneska si to většinou najdu na internetu. Nicméně protože už to dělám dlouho, je pro mě stále větší problém přijít na to, co vlastně vyrobit," říká  hoch, který s lepením modelů začal ve svých čtyřech letech. Největší zásluhu na tom, že ho okouzlil právě karton, má prý jeho babička. „Udělala mi tenkrát z kartonu domeček. Moc se mi líbil a chtěl jsem to taky zkusit," vrací se Marek Suchý ve vzpomínkách sedm let zpátky. „Zpočátku byly mé výrobky šišaté nebo křivé, postupem času jsem se ale vypracoval a modely byly úhlednější a bytelnější," vypráví.

V současné době čítá seznam jím sestavených modelů přes sto sedmdesát kusů. Mnohé z nich jsou přitom pohyblivé a funkční, takže vrtule u letadla se skutečně točí, maják svítí a ze střelných zbraní je opravdu možné střílet.

Pět desítek modelů

„Výstava Markův svět představí zhruba pět desítek modelů, některé z nich už přitom návštěvníci poznali před dvěma lety," připomíná Jitka Králová. „Navíc tam budou i klasické lepené modely, které vznikly v chlapcově kartonové tvůrčí pauze," dodává.

Na derniéře výstavy ve středu 28. října se pak lidé setkají s Markem přímo při práci.