Prozradíte, jak jste se do Pegasu vůbec dostal?

Členem literárního klubu Pegas jsem se stal před deseti. Dočetl jsem se o něm tehdy v Neratovických listech. Nezaváhal jsem ani chvilku a poslal na jeho adresu svou přihlášku. Svého rozhodnutí rozhodně nelituji, jelikož se mi tím otevřely dveře k širší prezentaci mých básní.

Kdy jste se skládáním veršů začal?

S básničkami jsem začal sám od sebe již na základní škole. Zpočátku se jednalo spíše o jednoduché verše. Ty jsem myslím postupem času vypiloval, takže to už nejsou jen pouhá slova, ale skutečné příběhy plné lásky, radosti i zklamání, štěstí i bolesti.

Dost neobvyklá záliba pro muže…

To přiznávám. Není zase tolik mužů, kteří se věnují poezii a skládání básní o přátelství, lásce, zamilovanosti. Radost, smutek, úspěch, zklamání… vše se dá napsat ve verších a své pocity tak zhmotnit na papír. Skládání je prostě záliba, která mě baví a naplňuje. Když nějakou báseň dokončím, mám hřejivý pocit u srdce, a to už přeci za to stojí.

Pamatujete si o čem byla vaše první báseň?

Upřímně řečeno na to si už příliš nepamatuji. Ale zcela určitě to bylo o lásce a přátelství. Jak jinak?!

Nedávno vaši tvorbu ocenila i významná česká herečka Miriam Kantorková. To asi potěší?

Nebudu zastírat, že z ocenění mám ohromnou radost. Obzvlášť když je od uznávané herečky, která se sama často věnuje přednesu básní. Mile mne překvapilo, že si před setkáním se členy Pegasu vybrala právě moje verše, které nakonec i zazněly v jejím podání. Úžasný zážitek. Byla to pro mne velká čest.

Uveďte nějaká ocenění, která jste za svou tvorbu získal a kterých si nejvíce ceníte.

Hodně pro mne znamená například cena Královny Alisy za báseň Milovat a odpouštět , kterou jsem získal v roce 2004 a o rok později i cena Banjamina Kinga za báseň Mořské panny.

Na čem momentálně pracujete a co chystáte nového v letošním roce?

V současné době mám rozpracovaných hned několik básní, ale hlavně bych rád letos vydal svou sbírku básní v edici Zrcadlení v literárním klubu Pegas. Jednám také s Městskou knihovnou v Neratovicích o možnosti uspořádání recitačního odpoledne, kde bych spolu s básníky Neratovicka a Mělnicka recitoval své básně.

Martin Burda - Balancuji

Balancuji nad propastí osudu,
marně čekám v koutě na zázrak,
na tvé něžné já,
jež z nesnází a splínu mě vyvede
a smutek na srdci mém
v okamžiku ve štěstí promění.
V lásku uvěřit mi dá.