K těm by si vedoucí muž orchestru nejvíc ze všeho přál, aby se zájem o dechovou hudbu vrátil do dob, kdy Mělničanka pomalu ani nestíhala všechny nasmlouvané akce. „Dřív provázela hudba člověka po celý jeho život. Živě se hrálo se na křtinách, v tanečních, na maturitních a obecních plesech, na svatbách i na pohřbech. Hudba byla fenomén, byl to jazyk, kterým jste se domluvili kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. To už se ale dnes vytrácí," posteskl si František Šťastný, který Mělničanku coby kapelník vede zhruba třicet let.

Lásku k muzice má v krvi. Jak sám říká, bez nadšení se hudba dělat nedá. „Je to hlavně a především velký koníček. Někdo chodí na fotbal, jiný na hokej a já chodím hrát. Jsem trumpetista, v kapele hraji od svých třinácti let. A už mám za sebou víc než půl století aktivního hraní," přiznává muž, který od roku 1976 vedl skupinu Fenix a vlastní kapelu měl také v době, kdy vykonával základní vojenskou službu.

Tehdy se dokonce dalo hovořit o tom, že kdo byl muzikantem, mohl si připadat slavný. „Po vojně jsme hrávali hodně, byli jsme žádaní. Ale znáte to, všechna sláva polní tráva, je to hrozně pomíjivý stav," řekl Šťastný. „Když jsem ještě dělal zedničinu, tak ten byt, který jsem postavil, pak sloužil lidem celý život. O něčem takovém si může hudba nechat jenom zdát," dodal hudebník, který pracoval šestnáct a půl roku jako dramaturg v mělnickém kulturním domě.

Ačkoliv z přístupu zejména mladých lidí k poctivé, živé české muzice je mírně zklamaný, pozitivní energie ho neopouští. Radost mu dělají zejména jeho tři vnoučata, která mají k hudbě stejně blízko jako jejich dědeček.

Mělničanka má podle svého kapelníka nejlepší léta už za sebou, přesto je stále na co se těšit. Za vrchol sezóny považuje František Šťastný Dny evropského dědictví, kde vystoupí spolu s orchestrem ze spřáteleného německého města Oranienburg. „Poprvé jsme se setkali už kdysi dávno, tenkrát se ještě báli vystoupit, aby si neudělali ostudu. Jsem zvědavý, jaký udělali za ta léta pokrok. Osobně si myslím, že se nebudeme stačit divit," prozradil muž, kterého můžete každý rok spatřit na mělnickém vinobraní, jak tam vede svůj dechový orchestr.