Jak vznikla kapela Navostro?
Filip Král: Z kapely Rhodesia, kde někteří z nás hráli. Byli jsme bývalí spolužáci, takže jsme o sobě věděli. V jednu chvíli jsme spolu dělali i muziku. Pak jsem začal hrát na skotské dudy a někoho napadlo, že bychom to dali dohromady.
Marek Holý: To byla taková kolektivní myšlenka.

A název?
Filip Král: Říkáme, že hrajeme gaelic rock, keltský rock. Je to taková směs keltské hudby, kde jsou vlivy skotské, irské i české muziky. Dokonce jsme žánrově zabrousili i do Austrálie, ale všechno se to stále točí kolem keltské hudby a skotů. S tím souvisí i naše oblečení. Chtěli jsme být něčím jiní. A aby nám nebylo při hraní vedro. Proto se jmenujeme Navostro.

Takže pod kilty…
Filip Král: Přesně tak. Ono je to i praktické. Nedá se nebýt naostro.
Marek Holý: To je proti přirozenosti.
Filip Král: V tom kiltu je opravdu vedro.

Šijete si převleky sami nebo si je necháváte dovézt?
Filip Král: Já jsem si kilt s převlekem přivezl ze Skotska. Jinak si oblečení necháváme šít z dovezených originálních materiálů. Nejdůležitější je kilt, ponožky a kapsička u pasu. Košile máme s logem kapely.

Neměli s kilty někteří členové kapely problémy?
Filip Král: Někdy. Třeba když jsme hráli v Roudnici nad Labem. Na závěr koncertu totiž ukážeme zezadu, že jsme opravdu naostro. A vzhledem k tomu, že máme v kapele různé muzikanty s různými profesemi, tak náš spoluhráč, učitel základní umělecké školy, s tím měl problém, protože se na koncert přišli podívat žáčkové. Tak si nechal trenýrky.

V jaké hrajete sestavě?
Filip Král: Je nás šest. Všichni zpívají a ještě střídáme hodně nástrojů.
Marek Holý: Jirka Pusa Panchartek hraje na klávesy a housle, Mirek Šklíba Peser na bicí, Jarda Máťa Matuška na basovou kytaru, Petr Cukrář Novák na elektrickou kytaru, foukací harmoniku a píšťalu, Filip Král na dudy, dijaredoo a já na elektroakustickou kytaru a neelektroakustickou perkusní tamburínu.

Kam se vám to s kapelou podařilo dotáhnout?
Filip Král: Letos se nám podařilo sklidit ovoce, které bylo zaseto před dvěma lety. Dostali jsme se dál a letos se nám podařilo dokončit CD. V dnešní době, kdy se muzika stahuje i legálně, nás od toho hodně lidí zrazovalo, ale funguje to a CD budeme ještě přidělávat.
Marek Holý: Na festivalu Zahrada se stalo nejprodávanějším. A to je na akci, kde je přes třicet tisíc lidí, opravdu úspěch, který potěší.

A stali jste se tam i objevem roku. Jak to bylo?
Marek Holý: Kdysi dávno byl festival Porta, zaměřený na folk a country. Před dvaceti lety prošel změnou a dnes je z něj Zahrada, multižánrový festival v Náměšti na Hané, kde je rock, folk, blues, jazz, rap, funky, pop… Během čtyř dnů tam vystoupí sto padesát interpretů.
Filip Král: Každý rok se tam uděluje v rámci soutěže objev roku cena Krtek. Jedná se o diváckou cenu pro kapelu, která nejvíc zaujme.
Marek Holý: Už v březnu jsme museli absolvovat konkurz v Bohnicích, kde každý den z asi deseti kapel vybrali dvě nebo tři, které mohly soutěžit. Celkově se o možnost hrát na Zahradě uchází každý rok asi pět set kapel. Z těch se pak mezi sebou utká zhruba pětadvacet.

Takže to byl velký úspěch.
Marek Holý: Kromě toho, že se nám podařilo vyhrát objev roku, měli jsme za celých dvacet let konání festivalu nejvíc bodů. Úspěch to byl o větší, že druhá kapela jich měla o polovinu méně.
Filip Král: Když jsme tam přijeli a viděli jsme ostatní muzikanty, mysleli jsme, že si tam utrhneme akorát ostudu. Po našem soutěžním koncertu jsme odjeli hrát jinam. A později nám pořadatelé volali, ať se vrátíme, že jsme vyhráli. Odměnou nám bylo i to,, že jsme si hráli s hvězdami festivalu v amfiteátru, kde bylo sedm tisíc lidí.
Marek Holý: To si myslím, že se povede málokdy a málokomu z neznámých kapel.
Filip Král: Podařilo se nám zažít to, bývá ve filmech. Chodili za námi fanouškové. kteří chtěli autogramy a podpisy na cédéčka, trička… Dokonce i jeden ženský hrudník jsem podepisoval.

Jaký je to pocit, hrát pro takové množství lidí?
Marek Holý : Je to nepředstavitelný zážitek. Ten kotel lidí přímo pod podiem, který skáče a paří s námi je úžasný.
Filip Král : My hrajeme tak, že během vystoupení vydáváme strašně moc energie. O to víc se nám ale vrací od diváků.

Od samého začátku hrajete keltský rock nebo jste se k tomu postupně propracovali?
Filip Král : Ze začátku jsme si pár věcí půjčili, to je pravda.
Marek Holý : Jinak je naše kapela ale založena na čistě autorské tvorbě. To je věc, kterou jsme prostě chtěli. Dělat naše vlastní věci. Je fakt, že jsme si půjčili některé tradiční prvky skotských nebo irských motivů, které lidé znají, ale není to tak, že bychom převzali celou píseň.

Kde čerpáte inspiraci k vymýšlení vlastních melodií?
Marek Holý : Naše kapela je více generační a každý z nás má jiný vkus a styl, poslouchá různou muziku a tím je to hodně různorodé. Navzájem se v tvorbě ovlivňujeme. Jsou sice dva autoři, kteří nosí nápady na písničky, ale ostatní k tomu vždycky něco doplní a sladíme to dohromady. Naše hudba tedy prošla vývojem skrze různé styly a není to čistě keltská muzika. Je v tom rock, folk a všechno možný. Nedá se jednoznačně určit jeden styl.
Filip Král : Někdo říká, že je to folk, jiný, že je to world music. Má to široký záběr stylů a většina lidí si tam něco najde. Snažíme se, aby se to ale co nejvíce blížilo Skotsku a dostáváme do naší hudby melodiku, kterou jsme poslouchali v keltské hudbě.

Říkali jste, že máte dva hlavní autory, ale podle vašich slov se na celkové tvorbě podílíte všichni?
Marek Holý : Hlavně Filip Král a Petr Novák jsou ti, kteří nosí naprostou většinu písniček. Ať už je to jen motiv, nápad nebo hotová písnička. Na zkoušce se to pak kolektivně dotvoří nebo upraví.
Filip Král : Taky jsme začali dělat jakousi jevištní show. Prostě si to užíváme a k tomu máme různé doprovodné vizuální efekty. Těmi doplňujeme a ozvláštňujeme koncerty.
Marek Holý : Ono to souvisí i s tím, jak jsme se oblékli, protože to nikdo nepřehlédne. Vždycky ale předvedeme i něco nového.

Připravujete si něco speciálně pro diváky nebo je to všechno jen improvizace?
Filip Král : Všechno je absolutní improvizace. Záleží na atmosféře, která nás většinou strhne. Zatím jsme ale neskákali do publika. Což se dá pochopit, vzhledem k tomu, že pod kilty nic nemáme.

Jaké máte plány do budoucna?
Marek Holý : Teď budeme hrát v klášteře Zlatá koruna v Jižních Čechách, kde máme hudební šňůru na jednom místě. Je to asi šest kilometrů od Českého Krumlova a každý den tam přijede nová várka vodáků, pro které hrajeme.
Filip Král : Vodáci jsou úžasní. Jakmile sedí v kanoích, stírají se mezi nimi jakékoliv rozdíly. Všichni jsou stejně upocení, mokří a v tu chvíli je jedno, jestli je to podnikatel nebo učitelka. Jinak se těšíme na mělnické Vinobraní a Mistrovství Světa v dračích lodí, které proběhne na konci srpna v Račicích. Tam s námi bude hrát na dijaredoo olympionik Václav Chalupa.

Filip Král vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové. za sebou má i mělnické gymnázium a pražskou DAMU. Nyní učí dramatickou výchovu a tělocvik v Hradci Králové.

Marek Holý také navštěvoval mělnické gymnázium a poté vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Je umělcem na volné noze a působí v kapelách Navostro, Rhodesia, Depozit a U.M.P.

ZUZANA DVOŘÁKOVÁ