Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mělnické Dny evropského dědictví představí i kapličky a viniční zdi

Mělník/ Návštěvníci se seznámí s opomíjenými památkami a ochutnají vína místních vinařů

8.9.2008
SDÍLEJ:

Foto:


Záři patří v Mělníku pravidelně vinobraní a v uplynulých pěti letech také Dnům evropského dědictví, které jsou součástí celoevropské akce. V České republice je zaštiťuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Lokálním garantem mělnických Dnů evropského dědictví je po celou dobu Mělnický osvětový a okrašlovací spolek, který postupně představil veřejnosti následující témata: Den pro věž (2004), Podzemí města (2005, kdy jsme se ještě v rámci Dne mělnických památek věnovali opevnění města), Otisk slavných jmen – historické objekty, v nichž žili slavní lidé (2006, zvláštní pozornost byla věnována sv. Ludmile), Architektura 1. poloviny 20. století na Mělníku (2007). Ve spolupráci s řadou subjektů otevíráme památkové objekty a zároveň podáváme informaci o nich i o historii našeho města.
Téma letošních dnů zní Památky v krajině a krajina jako památka. Poprvé tak opustíme – tedy téměř – historické jádro města se všemi jeho „nej“ objekty a vydáme se (nejlépe pěšky) do kraje s jeho poutními místy, kapličkami, zvoničkami, křížky, viničními zdmi a lisy, památnými stromy…
A protože k Mělníku neodmyslitelně patří vinice, vyzvali jsme tentokrát ke spolupráci i Vyšší odbornou školu zahradnickou a Střední zahradnickou školu Mělník, Školní statek Mělník a Českou zemědělskou univerzitu v Praze – vinařské středisko Mělník. Nejen proto, že jsou vlastníky atraktivních objektů, ale jsou též výrobci mělničiny.

„Zisk“ z letošních dnů tedy bude pro návštěvníky vícenásobný: posílení fyzické kondice, poznání opomíjených památek, ochutnání produkce některých mělnických vinařů.

Kde v sobotu 13. září začít? Přece jenom v historickém centru. Želví doupě v Ostruhové ulici představí od 11. září výstavu k tématu Dnů evropského dědictví a v Erbenově ulici, která vede od muzea k Želvímu doupěti, bude jarmark tradičních řemesel. Trasu putování budou moci návštěvníci obhlédnout z věže chrámu sv. Petra a Pavla a z Vodárenské věže. Právě ta je na trase plánovaného „pochodu“, který bude dále směřovat směrem k Chloumku se zastávkou v přírodně krajinářském parku u zámečku Neuberk s možností návštěvy zdejších rozsáhlých sklepů v 10 hodin a s ochutnávkou vín Školního statku Mělník v době od 9 do 12 hodin. Dalším zpřístupněným objektem bude kartuziánský lis, v němž je dnes vinařské středisko České zemědělské univerzity Praze. I tam bude ochutnávka vín, od 9 do 17 hodin, skalní sklep bude zpřístupněn ve třech časech: od 11, 13:30 a 15 hodin.

Další cesta povede vzhůru – k poutním místům se staletou tradicí, ke kostelu Nejsvětější Trojice, který bude možné navštívit, a pod kapli sv. Jana Nepomuckého, místu krásné vyhlídky. Vinicemi lze směřovat ke Pšovce, kde v kostele sv. Vavřince bude instalována malinká výstavka Mělnické podoby sv. Jana Nepomuckého – světce, jehož sochy jsou neoddělitelnou součástí české krajiny a budou i vaším průvodcem.

Uvedené památky budou spolu s Regionálním muzeem v Mělníku přístupné zdarma 13. září 2008 v době od 9 do 17 hodin. Díky vstřícnosti všech zúčastněných návštěvníkům bude k dispozici základní informace o objektech i seznam památek v krajině. Program v sobotu od 16 hodin doplní na radničním dvoře koncert Kvarteta Miroslava Krause se zpěvákem Jiřím Endlerem. Definitivní tečkou potom bude nedělní závěrečný koncert letošního Cyklu chrámových koncertů.

PROGRAM
Čtvrtek 11. září 2008
Želví doupě, Ostruhová 58
18:00 Vernisáž výstavy „Památky v krajině a krajina jako památka“
Sobota 13. září 2008
9:00 Zaznějí zvony chrámu
V době od 9:00 DO 17:00 hodin budou zpřístupněny tyto památky:
Věž chrámu sv. Petra a Pavla
Vodárenská věž
Přírodně krajinářský park u zámku Neuberku
Kartuziánský lis (Chloumecká čp. 1717)
Poutní kostel Nejsvětější trojice v Mělníku – Chloumku
Kostel sv. Vavřince v Mělníku – Pšovce
Regionální muzeum Mělník


Doprovodný program:
Želví doupě, Ostruhová 58
Výstava „Památky v krajině a krajina jako památka“
Ulice Erbenova
Jarmark tradičních řemesel
Areál zámku Neuberk
9:00 – 17:00 Prohlídka zámeckého parku
9:00 – 12:00 Ochutnávka vín Školního statku Mělník
10:00 Prohlídka sklepů zámku Neuberku
Kartuziánský lis
11:00, 13:30, 15:00 Prohlídka skalního sklepa
9:00 – 17:00 Ochutnávka vín vinařského střediska Mělník – Chloumek České zemědělské univerzity v Praze
Kostel sv. Vavřince
Výstavka „Mělnické podoby sv. Jana Nepomuckého“
Vystavení trinitářského reliéfu původně umístěného v kapličce v Mlazicích
Radniční dvůr
16:00 Koncert Kvarteta Miroslava Krause se zpěvákem Jiřím Endlerem
NEDĚLE 14. ZÁŘÍ 2008
Chrám sv. Petra a Pavla
16:00 Závěrečný koncert Cyklu chrámových koncertů – Mělník 2008
Dana Burešová – soprán, Vladimír Rejlek – trubka, Josef Popelka – varhany. Program: J. S. Bach, G. F. Händel, W. A. Mozart
Představeny budou další zrestaurované řezby varhanního prospektu z roku 1712Renata Špačková, MOOS

8.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

KRÁTCE: Komise míří za voliči domů

Robert Fulghum

KRÁTCE: Spisovatel Robert Fulghum se vrací do Čech

V dospělosti bude strom ročně zásobit kyslíkem dva lidi

Kralupy – Děti z lesní školky Kulíšek si zasadily svůj první strom. Výsadba proběhla v parku Velvarka v kralupské ulici Generála Klapálka ve spolupráci s Ekologickým centrem a místním svazem ochránců přírody, v rámci projektu Kralupy – čisté město. 

Do voleb jdou saunový mistr, zámečník i lékař

Mělnicko – Ve středních Čechách kandiduje do pátečních a sobotních voleb do poslanecké sněmovny 26 stran, hnutí a subjektů.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

OBRAZEM: Na stupních vítězů hasiči a hasičky z Mělníka

Kralupy nad Vltavou - Po sedmé se sjely do Kralup - Minic sbory dobrovolných hasičů z Mělnicka a okolních regionů k netradičnímu závodu v požárním útoku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení