Chce tak vytvořit jednotný kulturní kalendář užitečný nejen pro obyvatele města a blízkého okolí, ale také lákající návštěvníky z větší dálky i jindy, než v době tradičního vinobraní. I proto na skládačky propagující Mekul a představující Mělník jako město, kde to v létě žije, bylo možno v minulosti narazit třeba ve stanicích pražského metra i na dalších frekventovaných místech v hlavním městě.

Letos se Mekul pozmění, a to nejen s ohledem na omezení, která pořadatelům kulturních akcí přinášejí opatření proti šíření nového typu koronaviru (jež zůstávají aktuální navzdory poslední velké vlně rozvolňování těch nejpřísnějších omezení). Novinkou je i to, že kalendář s nabídkou zvoucí za kulturou domácí i přespolní včetně jejich propagace bude mít pod křídly městský úřad; konkrétně jeho odbor školství a kultury. Ne tedy jako v minulosti jako v minulosti Mekuc neboli městem založená obecně prospěšná společnost Mělnické kulturní centrum.

Ta se po období uzavírání poboček, rušení akcí a překládání jejich termínů vrací k normální činnosti, alespoň pokud to platná omezení umožní. Připravuje novou podobu letního programu včetně rozsáhlého projektu Mekuc v létě nespí v Relaxačním art parku v sadech, kde se něco nového uprostřed prázdnin začne odehrávat téměř každodenně.

Už z nejbližších pozvánek kulturního centra však lze připomenout vernisáž výstavy prací Moniky Novotné, jež se chystá na 28. května v galerii Ve Věži; další vernisáž, tentokrát výstavy Člověk a mistr, bude 2. června v MKD. Připomenout lze i filmové setkání s romantickou komedií Tenkrát podruhé chystané v MKD na 9. červen či o den později swingový večer s The Dixieland Messengers Praha.

Na neděli 14. června pak Mekuc nabídne nejmenším divákům loutkovou pohádku Divadla Puk, jež představí Pohádku ptačí z díla Josefa Čapka. Předcházet jí má i workshop pro děti zaměřený na výrobu hračky ze dřeva.

Žít dál však má rovněž projekt Mekul; nově pod hlavičkou města. Radnice slibuje pořadatelům, že propagaci jejich kulturních akcí, zorganizovaných od června do září, bezplatně zajistí na všech dostupných propagačních kanálech Mělnického kulturního léta: vedle webu mekul.cz a specializované facebookové stránky chystá i kampaně na sociálních sítích – a v plánu jsou rovněž videoupoutávky v regionálních kinech či programové letáky v informačních centrech a na turisticky navštěvovaných místech.

Nejbližší z představovaných akcí na webu Mekul, již nebylo nutno doplnit smutným červeně zvýrazněným upozorněním Zrušeno, je setkání Mělník hraje unplugged. V sobotu 30. května se sejdou mělničtí muzikanti, aby si společně zahráli – zapojit se může každý, kdo si přinese nástroj – a chystá se vytvoření lidského řetězu pod mělnickým zámkem. Jeho účastníci si bezpečně, s dvoumetrovými rozestupy, přiťuknou mělnickým vínem.