Fotografie dvanácti známých osobností si Mělničané mohou prohlédnout před Masarykovým kulturním domem do konce srpna.

Vystavené fotografie jsou součástí charitativního kalendáře, který Jitka připravuje s DEBRA ČR každoročně už pátým rokem. Organizace pomáhá lidem s EB neboli nemocí motýlích křídel. Tématem kalendáře je blízkost. Ačkoli pacienti mají kůži velice křehkou a zranitelnou, fotografie Lucie Robinson vyjadřují, že i tito lidé potřebují pohlazení nebo něžný dotek.

Výtěžek z prodeje pomáhá konkrétním pacientům. "Kalendář je velká finanční podpora. Dvanáct osobností každý rok podporuje konkrétních dvanáct pacientů. Oslovujeme skutecne osobnosti, kterých si velmi vážíme za jejich lidskost. Oni neváhají a pomáhají. Přijdou se fotit ve svém volném čase, zajimaji se o dany problem, přijdou na tiskovky a šíří informaci o našich pacientech a o nás. I tím se nám otvírá mnoho dalších dveří," řekla při zahájení výstavy Jitka Čvančarová.

Působení organizace DEBRA pociťuje i dvaadvacetiletá Petra Koudelková z Mladé Boleslavi, která trpí nemocí motýlích křídel od narození. "Dříve se mě lidé ptali, jestli jsem spadla do ohně nebo se báli ke mně přiblížit. Teď ke mně přijdou a řeknou: To je ta nemoc motýlích křídel, o tom jsem slyšel. Pro nás, pro pacienty je to neuvěřitelné. Lidé se nebojí a ptají se. DEBRA se snaží přiblížit nás co nejvíce k normálnímu životu," vysvětlila dívka přínos osvětové kampaně.

Petra se snaží jezdit na charitativní akce DEBRY, které se konají v jejím kraji. Do Mělníka přijela z Mladé Boleslavi autem a sama řídila. Letošní výstava se jí moc líbí. ,,Hlavně je na fotkách vidět kontakt. Lidem to ukazuje, že se nás nemají bát dotknout. Výstavy jsou pokaždé lepší a lepší. Příští rok se máte na co těšit," dodala.

Kromě Petry Koudelkové přijela na vernisáž výstavy i osmiletá Markétka Svobodová z Tuhaně, která bojuje s EB už odmalička. Vernisáž podpořila svým vystoupením hudebnice Milli Janatková. Návštěvníci si mohli zakoupit keramické motýlky, které vytvořili děti ve velkoboreckém Volnočásku. Materiál na výrobu poskytlo zdarma Salesiánské hnutí mládeže - Klub Liblice. Peníze z prodeje jdou opět na aktivity DEBRY. Své motýlky udělaly malá Markétka i Jitka Čvančarová.

Herečka s DEBROU spolupracuje od roku 2007. "Tehdy mě oslovila paní primářka Hana Bučková s Magdou Hrudkovou (zakladatelka Debry a koordinátorka projektu 12 plus 12, pozn. red.), jestli bych nechtěla pomoci. V tomto případě jsem nepřemýšlela ani vteřinu. Musím říct, že to není vždy jednoduché. Těch natažených rukou o pomoc, je opravdu hodně a člověk by rád, ale nejde pomoci vždy a všude…" řekla Jitka Čvančarová.

Výstava 12 plus 12 je její nápad. "Před pěti lety jsem přemýšlela, jak posunout informaci o pacientech a DEBŘE dál, cítila jsem potřebu informativní osvětové kampaně, jejíž konkrétní podoba se dlouho rodila. Chtěla jsem, aby lidé věděli, jak moc tito lidé potřebují naši pomoc a jak má doopravdy fungovat charitativní organizace. A že DEBŘE můžou věřit, protože vím, jak je dnes těžké vyznat se v pravdě. DEBRA, jejíž jádro tvoří pouze tři lidé, kteří dále komunikují se všemi odborníky v EB CENTRU (Epydermolysis bullosa congenita neboli nemoc motýlích křídel) , funguje naprosto nezištně, srdcově a totálně zapáleně. Funguje tak, jak se v neziskovém sektoru jedinně fungovat má, musí! A to absolutně transparentně a jednoznacně přímočaře. Její práce je smysluplná a já jsem šťastná, že jsem poznala lidi, kteří jsou součástí organizace. Že i v dnešní době stále existují lidé, za které dám ruku do ohně. Myslím, že je na nás vidět, že to děláme naplno a opravdově," vysvětlila herečka.

Jitka Čvančarová pro focení do kalendáře oslovila například Jiřího Bartošku, Milana Lasicu, Jana Hřebejka, Tomáše Kluse, Radka Jaroše, Roberta Vana nebo Aňu Geislerovou. ,,Máme dlouhodobé podporovatele a jsme za to moc vděční. Jsou to opravdu osobnosti, které mají nabitý program, mají toho tolik a pomáhají ještě i jinde. Není pro ně úplně samozřejmé být k dispozici, takže si toho vážíme," uzavřela Jitka Čvančarová a dodala, že by se s výstavou ráda na Mělník vrátila i příští rok.

Jana Procházková