„Ty nemaluj, z tebe nikdy malířka nebude,“ to je věta, kterou možná už na základní škole slyšely některé z osmnácti žen, jejichž díla si na jaře prohlédnou návštěvníci mělnického Masarykova kulturního domu.

Hradbu z předsudků a tradiční zaškatulkování jim totiž pomohl zbourat ředitel Základní umělecké školy Mšeno Čeněk Hlavatý, který vede výtvarné kurzy pro dospělé v mělnické pobočce školy.

„Malování a kreslení je nejpřirozenější záležitost, děti malují mnohdy dříve, než začnou říkat první slůvka,“ konstatoval akademický malíř Čeněk Hlavatý, který se svými osmnácti dospělými žačkami ve čtvrtek v mělnickém kulturním domě zahájil výstavu jejich prací, nazvanou příznačně Dámská jízda.
Na třech stěnách si mohou návštěvníci prohlédnout přes osmdesát krajin, aktů, zátiší, portrétů a malířských fantazií, jež dámy z Mělníka a blízkého okolí vytvořily během tří let, kdy navštěvují výtvarné kurzy Čeňka Hlavatého.

„Všechny dámy se kromě domácnosti a svých ratolestí každé pondělí večer věnují své tvorbě, v níž se neustále zdokonalují. Jejich tvorba má opravdu vzestupnou tendenci, rozvíjejí se a pokračují dál,“ pochválil ředitel školy a dodal: „jsem víceméně jen podavačem barev, který občas poradí. To, co dámy vytvoří, je čistě jejich invence.“

Podle Čeňka Hlavatého je kreslení a ostatní výtvarná tvorba o tom, aby si člověk našel čas sám na sebe. A to umožňuje právě kurz, kde se lidé setkají, mohou si mezi sebou popovídat a řešit výtvarné záležitosti.

„Některé z žen, které mají na výstavě svá díla, do kurzu chodí třeba teprve tři měsíce. A v tom je to také zajímavé, ta konfrontace například první a patnácté olejomalby, na nichž je vidět drobný rozdíl. Pro návštěvníka výstavy je to ale o celkovém dojmu,“ přiblížil Čeněk Hlavatý a doplnil, že ženy, které jeho kurz navštěvují, pochopily zásadní věc: že se každou další prací jen zdokonalují.

Do výběru obrazů na výstavu umělkyním jejich šéf nemluvil, nechal jim volné ruce. „Samy si udělaly cenzuru, nic jsem jim nevybíral. K vidění je drtivá většina těch nejlepších věcí. Nelimitovali jsme to ani počtem prací,“ připomněl.

Ředitel mšenské umělecké školy také v souvislosti s výstavou uvedl, že řada lidí nepotřebuje vlastnit obrazy světoznámých malířů, ale upoutají je právě díla začínajících umělkyň, které je mohou mnohdy i překonat. „Řekl jsem jim, aby se připravily na to, jestli si stanoví nějakou odhadovou cenu, za kterou budou ochotny se své práce vzdát. Jde ale mnohdy o citovou vazbu, která se finančně vyjádřit nedá. Je na každém, jak se svými obrazy naloží. Třeba jimi potěší příbuzné a známé,“ řekl umělec.

Výstava Dámská jízda je v Masarykově kulturním domě v Mělníku k vidění až do konce dubna.