O tři a půl metru vysokou sochu Jana Palacha z Francie usiluje město Mělník. A to i přes fakt, že by kvůli dodání musela radnice sehnat bezmála půl milionu korun. Rozhodli o tom už i mělničtí zastupitelé.

Vedení města projevilo o skulpturu zobrazující lidské tělo v plamenech zájem před více než týdnem při návštěvě francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Po zjištění, že o ni stát neprojevil zájem, se ihned pustili do jednání s francouzskou stranou.

„Původní informace, že nám je zdarma nabízena hotová socha, byla však bohužel mylná,“ uvedl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík. Ve Francii totiž zatím existuje pouze sádrový odlitek, ze kterého by socha vznikla. Pro samotný vznik díla je potřeba, aby Mělník dopomohl zahraničnímu sdružení částkou dvacet tisíc Euro. To je, podle průměrného kurzu za poslední dny, něco kolem 480 tisíc korun.

Zastupitelé v polovině minulého týdne odhlasovali, že by se město i přes tuto překážku o sochu mělo zajímat a bojovat o ni. Zatím není zcela zřejmé, kde Mělník vezme na dílo peníze, možná že požádá o pomoc obyvatele města. „Není vyloučeno, že bychom uspořádali i nějakou veřejnou sbírku,“ uvedl místostarosta města Jaromír Kovářík.

Monumentální sochu Jana Palacha vytvořil v roce 1969 maďarský sochař žijící ve Francii Andráš Beck. Chtěl tak vzdát poctu studentovi, který se v lednu téhož roku upálil na protest proti ruské okupaci Československa v horní části Václavského náměstí.

Česká strana sochu původně odmítla s tím, že v Praze už jedna taková v menším provedení je. V Mělníku však už začínají uvažovat, kam by v případě získání skulptury toto dílo umístili. „Necháme vytvořit počítačovou animaci. Přeci jen, má být vysoká tři a půl metru, tak jí nemůžeme dát kamkoli,“ poznamenal Kovářík.

Prozatím se uvažovalo o umístění do parku v Jungmannových. Jedním z návrhů na umístění byl i prostor v areálu současného gymnázia, které nese jméno Jana Palacha.