Málokteré vinobraní v Čechách má tak dlouhou tradici jako to mělnické. První místní slavnosti vína pořádali už v roce 1911 mělničtí Sokolové a Klub velocipedistů. Na dlouhou historii naváží i letošní slavnosti, které se plánují v centru města od 14. do 16. září.

Letos bude ovšem o to významnější. Oslavy budou směřovat ke stému výročí české státnosti a zároveň půjde o osmdesáté konané vinobraní v Mělníku. Podle mělnického místostarosty Petra Volfa má sice tradici už 107 let, ale místní kronikář Martin Klihavec spočítal, že konat se bude po osmdesáté. „Byly tam válečné a poválečné pauzy, kdy se vinobraní nepořádalo,“ vysvětlil Volf.

Přípravy na letošní jubilejní ročník jsou už doslova v plném proudu. „Bude to určitě největší vinobraní, které jsme v posledních letech pořádali. Všechny tři dny budou tematicky rozdělené,“ uvedl Volf s tím, že v pátek se mohou těšit hlavně bigbeatoví fanoušci. Sobota potom bude podle Volfových slov mainstreamová. „V sobotu nebude chybět velký průvod s historickými postavami a dějin vinařství. V průvodu budou prvorepublikové herečky a herci, legionáři, historická vozidla a na něj bude navazovat velký orchestr,“ svěřil místostarosta Volf.

Neděle pak bude folkovější, aby si užili i starší občané a mělnické folklorní soubory. „Rozšířená bude hlavně scéna na zámku, kde budou výročí věnované celé tři dny mimo části soboty. Ta bude patřit dětem,“ řekl druhý místostarosta.

Letos poprvé bude ovšem na malé dětské scéně s městem spolupracovat i zdejší dům dětí a mládeže, který zabaví nejmenší návštěvníky.

V pátek zahájí slavnosti mělničtí bubeníci ze základní umělecké školy a bezesporu největším tahákem bude večerní vystoupení kapely MIG 21 s Jiřím Macháčkem a Wohnoutů. Ti se do Mělníka vrátí po několika měsících od svého koncertu v Masarykově kulturním domě. Zpěvák a kytarista kapely Honza Homola má na Mělník vzpomínky už z dob svého dospívání. „Když nám s basákem Zemánkem bylo asi tak třináct, koupili jsme si každý lahev vína značky Ludmila. On červené, já bílé, možná obráceně…no a celé jsme to vyďobli. Na etiketě byl takový kolorovaný zámeček. Tehdy jsme nevěděli, že je v Mělníku,“ vzpomíná Homola.

V sobotu pak bude hlavní scéna obsazena nejsilněji. Svým zpěvem rozezní náměstí Míru například Lucie Bílá, Xindl X nebo Vypsaná fixa. A chybět nebude ani slavnostní ohňostroj. Závěrečný den potom oživí kapela Slza a Jarošovci.

Svůj program během vinobraní nabídne i Regionální muzeum, Galerie Ve Věži, mělnické podzemí se středověkou studnou nebo Chrám sv. Petra a Pavla s kostnicí.

Doprava ovšem v letošním roce nebude zase tolik posílena jako v minulých letech. Podle prvního místostarosty Milana Schweigstilla totiž došlo k úpravě některých pravidelných vlakových spojů a z Mělníka pojede například pravidelný spoj v 1:13 na Prahu.

„Zajistíme, aby byly připojeny vlečné vozy a vlaky tak budou mít kapacitu zhruba 140 lidí,“ vysvětlil Schweigstill. V minulých letech totiž odjížděly některé posílené autobusy poloprázdné. „Nikdy nevíte, na který ten spoj lidi vyrazí,“ dodal první místostarosta Mělníka.

Ukázka z programu Vinobraní 2018
Pátek
Hlavní scéna
20:30 MIG 21 - snadné je žít, pokud vás baví Jiří Macháček
22:15 WOHNOUT - svaz českých bohémů s nezaměnitelným zvukem
Country scéna
18:30 BAŤA A KALÁBŮV NĚŽNÝ BEAT - poetické blues a bigbeat oblíbeného písničkáře
Dobová scéna
20:00 ORCHESTR JEŽKOVY STOPY - český swing 20. století

Sobota
Hlavní scéna
13:00 MONIKA ABSOLONOVÁ - ceněná muzikálová zpěvačka a držitelka Thalie
14:30 MIRAI - když nemůžeš, přidej víc s objevem roku 2017
19:15 LUCIE BÍLÁ - mnoho a mnohonásobná zlatá slavice
21:10 XINDL X - oblíbený písničkář, textař a scénárista
22:40 VYPSANÁ FIXA - chytlavý pop punk

Neděle
Hlavní scéna
10:30 JAROŠÁČEK A JAROŠOVCI - vystoupení mělnických folklorních souborů
14:00 SLZA - hvězdy internetu a držitelé Českého slavíka
15:30 TRESTÁNÍ NEPOCTIVÝCH ŘEMESLNÍKU - tradiční scénka v podání Nového divadla Mělník