Málokteré vinobraní v Čechách má tak dlouhou tradici jako mělnické. První místní slavnosti vína pořádali už v roce 1911 mělničtí Sokolové a Klub velocipedistů.

Na dlouhou historii naváže i letošní vinobraní, které se odehraje v centru města od 15. do 17. září.

- Rozpočet k vinobraní je připravován jako vyrovnaný
- Předpokládané náklady na celou akci jsou ve výši cca 5 300 000 Kč
- Pokud přijde přibližný počet návštěvníků, jako v posledních letech, město nezaplatí ani korunu, naopak měl by být drobný přebytek.

Slavnosti patří opět vínu, zábavě, muzice, jarmarku i pouti. Návštěvníci budou moci putovat mezi čtyřmi různě zaměřenými scénami.

Podle mělnického místostarosty Petra Volfa běží už v těchto dnech přípravy doslova naplno. „Celková koncepce vinobraní se nemění, rozdělení zón na placenou programovou, se stánkovým prodejem a řemeslným jarmarkem, a neplacenou s atrakcemi, bude zachováno ve stejném rozsahu jako v minulosti,“ vysvětlil místostarosta.

Mělnická radnice.
Mělničanům podle průzkumu nestačí úřední hodiny radnice

Hlavními novinkami jsou kromě nového pojetí historického průvodu i možnost nákupu elektronických vstupenek za zvýhodněné ceny.

Letošní program je opět sestaven jako pestrá mozaika různých stylů a žánrů, které uspokojí všechny generace. „Věříme, že velkým zážitkem bude především sobotní představení velkého symfonického tělesa Varhana Orchestroviče Bauera, páteční LASERSHOW, nebo nedělní zavírák Tatabojs. A chybět nebudou ani vystoupení místních a regionálních souborů,“ řekl místostarosta.

Letos zažije obnovenou premiéru průvod historických vozů, který je inspirován průvody z let 1911 a 1922. „Na dekorovaných vozech, tažených koňmi. pojedou historické osobnosti, spojené s dějinami města,“ vysvětlil Volf. Na hlavním pódiu pak bude následovat tradiční scéna přivítání Karla IV.

Radniční dvůr bude i letos patřit prezentaci Cechu českých vinařů, kde lze ochutnat víno s odborníky.

Masarykův kulturní dům v Mělníku.
Opravy připraví kulturní dům o třetinu sedadel