Běžné i neobvyklé grafické techniky jsou hlavním tématem každého pátečního odpoledne ve mšenské základní umělecké škole. Právě tam se totiž od letošního října rozjíždí rozšířená výuka grafiky.

Podle ředitele školy Čeňka Hlavatého vzešla z požadavků žáků a jejich rodičů.

„Vhodné podmínky, materiál i nástroje máme, takže stačí jen chtít. A nám i dětem se rozhodně chce,“ řekl nadšeně ředitel Hlavatý a dodal, že zatím se v podkrovní učebně budou každý pátek odpoledne od půl čtvrté do osmnácti hodin scházet tři žáci.

Ředitel školy slibuje, že se děti během výuky naučí tradiční techniky tisku z výšky jako je například linoryt, dýhoryt nebo dřevořez, a tisku z hloubky, což je například suchá jehla, rytina, oceloryt a lept. „Zaměříme se také na alternativní techniky. Ty jsou kombinované s tradičními nebo jde třeba o tisk ze záclony, použití bublinkových fólií, tavných náplní a mnohé další. Žáci se budou učit, jak grafiky správně podepisovat a určovat počet tisků, bez čehož by neměly žádnou hodnotu. Objeví svět, který jim zatím zůstal uzavřen,“ popisuje Čeněk Hlavatý.

Mladí umělci si mohou různými technikami vytvořit kolekce grafik, jimiž budou moci podarovat své příbuzné i kamarády.

„Když jsme tiskli grafiky pro různé příležitosti, děti počítaly, kolik si jich chtějí vzít. Jedna žákyně si jich ze čtyřiadvaceti vzala domů dvacet, aby je věnovala své rodině i několika učitelkám,“ pokračuje ředitel a dodává, že grafika je nejlépe využitelná v rámci propagace, tisku plakátů, pozvánek, gratulací a přání k Novému roku. Nespornou výhodou je právě možnost rozšířit výtvory dětí mezi větší počet lidí.

„Z jedné kvalitní matrice může být až šedesát linorytových výtisků,“ vysvětlil Hlavatý, který sám už dvanáct let svým přátelům zasílá vlastnoručně vyrobenými grafiky ve formě novoročenek.

„Znám řadu lidí, kteří ty mé sbírají a odpovídají mi na ně vlastní tvorbou. Moji žáci na to reagují a chtějí si také svá PF vytvářet,“ připomněl umělec.
Žáci budou mít pro svou činnost k dispozici knihtiskařský lis ze začátku 20. století, který po povodních před devíti lety skončil v kovošrotu. Tam ho také Hlavatý objevil: „Koupil jsem ho tam za stovku a zrenovoval. Je to nádherná ruční práce. Děti fascinuje, když s ním mohou pracovat.“

Škola chce navázat na tradici, která začala před dvěma lety. Trojice mladých umělců tehdy poprvé připravila originální kolekci grafik pro mšenskou radnici, která je rozesílala jako pozornost spolupracujícím organizacím.