Už podvanácté se mělnické regionální muzeum připojilo k festivalu muzejních nocí, jeho pracovníci v pátek pro návštěvníky připravili program až do pozdních večerních hodin.

Muzejní noc odstartovala v sedmnáct hodin tajemnou hrou světel a stínů, prostřednictvím které se příchozí přenesli na začátek našeho letopočtu do osady tehdejších germánských obyvatel – barbarů. Právě výstava archeoložky Aleny Veselé s názvem Barbaři totiž byla hlavním tématem celého večera.

„Výstava je zaměřená na období od změny letopočtu do pátého století a přibližuje život tehdejšího germánského národa v Čechách," uvedla mluvčí muzea Kristýna Frelichová. „Výstava ukazuje styl jejich života včetně všech zvláštností," doplnila.

Interaktivní prvky

Na malé i velké návštěvníky v muzeu čekala také spousta interaktivních prvků, mohli se tak alespoň na chvíli přenést do minulosti a sami si vyzkoušet, jaký byl život v barbarských dobách. Anebo třeba zhlédnout oživlou historii v atriu, kde skupina Boionia zájemcům přiblížila život v barbarské osadě.

Mělnické muzeum se při plánování muzejní noci spojilo s místním rodinným centrem Kašpárek, které pro děti připravilo nejen maňáskové divadélko O rybáři a jeho ženě, ale hlavně zábavnou hru Kašpárkovo putování po muzeu.

Pro umělecky nadané děti si zase Helena Gajdošíková z knihovní dílničky přichystala výtvarnou dílničku Muzejní kukátko.

Zakončení zpěvem

Večerní program mělnické muzejní noci zakončilo vystoupení pěveckého sboru Chrapot pod vedením Marie Maříkové.

Ti, kteří to v pátek do muzea nestihli, mohou výstavu Barbaři navštívit až do 26. června. Pro školáky má muzejní pedagožka Jitka Králová jako vždy připravené nejrůznější zábavné interaktivní hry.