„Alespoň u nás rozhodně ne. Díky muzejní pedagožce Jitce Králové je každá naše výstava obohacena nějakým interaktivním prvkem," dodává. Ty jsou sice určeny především nejmladším návštěvníkům, není ale výjimkou, že se jejich prostřednictvím zabaví i dospělí.

Jeden z nich si ostatně Lucie Čermáková vyzkoušela na vlastní kůži a s překvapením zjistila, že správné splnění zadaného úkolu není nic snadného. „V rámci výstavy Za obzorem, která představuje jakýsi miniaturní svět majáků, rozhleden a věží, si tu mohou návštěvníci složit vlastní papírový model. Můj pokus ale nedopadl zrovna nejlépe, bez oboustranné lepící pásky bych svůj maják nejspíš vůbec nedala dohromady," přiznává se smíchem. Majitel vystavených modelů a obrázků Tomáš Hobzík by z jejího přístupu prý asi nebyl zrovna dvakrát nadšený…

Pro ty méně zručné je pak k dispozici dřevěné pexeso s obrázky rozhleden. Úplně nejmenší návštěvníci se zase mohou pokusit složit vlastní věž z pěnových kostek. Pokud ji poté vyfotí a fotografii zašlou zpátky do muzea, bude snímek jejich architektonického díla na výstavě zveřejněn a každý si ho bude moci prohlédnout.

Výstava nejrůznějších věží a věžiček, která potrvá až do začátku září, však není jedinou, na kterou se mohou návštěvníci přijít v těchto dnech podívat. Své obdivovatele si jistě najde také expozice historických vláčků, jejíž součástí je i elektrifikovaný model železnice. „Nedávno jsme výstavu obnovovali, kolejiště se vyčistilo a přidali jsme také druhou lokomotivu, kterou si mohou návštěvníci sami spustit," říká Lucie Čermáková a hned ukazuje, jak se vláčky rozjíždějí. Co na tom, že obě lokomotivy nejprve začnou couvat, než se vydají správným směrem…

Z této dlouhodobé expozice, která bude v muzeu k vidění až do příštího roku, si mohou zájemci navíc odnést také malou památku. Pokud se jim totiž podaří vytáhnout ze staré železniční kasy lístek z tvrdého kartonu, mohou si ho orazítkovat a vzít domů. „Je potřeba mít šikovné prsty, vyndat lístek není nijak lehké," upozorňuje Lucie Čermáková a vzápětí svá slova dokazuje v praxi. Nakonec se jí však kartonek ze zajetí pokladny přece jen povede vysvobodit.

Pokud by ani jezdící vláčky, ani staré jízdenky někomu nestačily, mají v muzeu v zásobě ještě jednu možnost, jak zabavit návštěvníky. V dílničce je tu k dispozici oblíbená stavebnice Merkur, ze které si mohou malí i velcí postavit, co budou chtít. Jediným negativem je, že svůj výtvor poté musí v muzeu zanechat.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci umění, ve velkém sále je až do  začátku září k vidění výstava olejomaleb Vlasty Dětinské. Autorka zde na svých obrazech představuje česká hradiště, tedy opevněná místa využívající výhod terénu. Ta můžeme dodnes najít také v mělnickém regionu, jde například o lokality Hradsko nad Kokořínským dolem nebo Skalsko nedaleko Mšena.

A zpřístupněna je samozřejmě také stálá expozice historických kočárků, na kterou navíc odkazuje výstava fotografií z módní přehlídky kočárků, šatů a účesů, která se konala při příležitosti oslav 125. výročí založení muzea. Snímky Jiřího Čermáka budou v průběhu prázdnin vystaveny v muzejní kavárně.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ
Mělnické muzeum má otevřeno každý den kromě pondělí, a to v době od 9.00 do 12.00 hodin a od 12.30 do 17.00 hodin. Vstupné do hlavní budovy je 25 korun, snížené 15 korun. Stejnou částku zaplatí také ti, kteří budou chtít zhlédnout expozici historických kočárků. V případě návštěvy obou těchto míst pak dospělý návštěvník zaplatí 35 korun, děti, studenti a senioři 20 korun. Tělesně postižení a děti předškolního věku mají vstup zdarma.