Letní výstava koček a kočiček potrvá do 28. října a určitě stojí za vidění. Bylo by možné uvést jako podnázev expozice kočky stokrát jinak, ale v malém sále muzea je neuvěřitelných 583 exponátů, jak podotkla pracovnice muzea a velmi fundovaná průvodkyně Jana Březinová.

Část exponátů dovezených z různých koutů světa zapůjčila na výstavu přímo ředitelka muzea. U každého exponátu je vlajka země, ze které daný kousek pochází a u vitríny visí přehled vlajek s názvem zemí. A jedná se o nejvzácnější exponáty výstavy dovezené z dalekých zemí z Kuby, Afriky, z Peru, Malajsie, Maroka apod.

Další sekce ve skleněných vitrínách je věnována nejstarším exponátům z 60.-70. let minulého století. Obsahuje pískací gumové kočičky, keramické sošky či krásnou kočičí máslenku.

Na výzvu muzea reagovalo asi třicet milovníků koček, kteří zapůjčili či věnovali předměty v jakékoliv podobě, z jakéhokoliv materiálu a ať už s užitnou či dekorativní hodnotou, a podíleli se tedy na vzniku samotné výstavy. Nejvíce kočiček zapůjčila sběratelka Sofinka Krejčířová, desetiletá holčička, která sbírá kočky už léta a má je i pojmenované. Na výstavě je její sbírce věnován celý koutek.

Druhou sběratelkou, která se na výstavě významně podílí, je Miluše Fialová, sdělila průvodkyně výstavou Jana Březinová.

Výstava je velmi interaktivní. Malé děti rády využijí panel s kočičkami s rozvázanou mašlí, na které se učí zavazovat tkaničky. Je zde dětský koutek, kde si děti namalují svoji vlastní kočičí škrabošku, v knižním koutku si mohou mimo jiné přečíst o kocouru Mikešovi a dalších pohádkových postavách, či nahlédnout do Atlasu koček. „Dítě si může najít tu svoji Micinku,“ říká s úsměvem paní Březinová.
Na pianě v koutku je soutěž pro děti. Vystaveny jsou očíslované kočičky a děti mohou hádat, ze které pohádky kočička je. K dispozici je seznam se správnými odpověďmi. Je připraven i kocour Oscar se svojí otázkou: Chceš se pohoupat?

Kočičkám je věnován panel, kde je možné zjistit různé zajímavosti. Například, že spisovatel Ernest Hemingway choval 35 koček.

K výstavě se váže i soutěž pro děti Zachraňte kočičku aneb Zatoulaná klubíčka a soutěžit je možné do 30. září. Děti musí najít klubíčka s rozházenými písmenky v ulicích města a poskládat z písmenek ztracené jméno kočičky. Pravidla jsou k dispozici na webových stránkách muzea. Doprovodný program k výstavě je připraven na čtvrtek 16. srpna a děti se zde setkají s kocourkem Švarcíkem v tvořivé dílničce od 9.30 do 11 hodin a odpoledne od 14 do 15.30 hodin.

Na výstavě si každý najde své, dospělí i děti.

Marta Dušková