Představení Na arše ve čtyři bylo závěrečnou tečkou za týdenním příměstským táborem. Ten pořádala skupina kralupských nadšenců pod záštitou spolku YMCA Praha. V pátek 14. července se tak kdokoliv mohl ke kralupské radnici přijít podívat, jak šlo vybraným zvířatům naloďování na archu. Samotnému vystoupení předcházela možnost vyrobit si vlastní masku zvířete a stát se tak součástí posádky.

Dobrovolníci ve spolku YMCA Praha organizují volnočasové aktivity jak pro děti, tak dospělé. Ty mohou mít nejrůznější formu, výjimkou nejsou ani tábory, potvrzuje jeden z kralupských dobrovolníků Jan Vrzáček. „YMCA jako celek pořádá o letošních prázdninách přes padesát letních táborů všeho druhu. Tradice je velká a zajímavé je, že nejen ta táborová, ale i divadelní. Již za první republiky měla většina spolků YMCA své ochotnické soubory. Aniž bychom to tušili, tak vlastně navazujeme na divadelní tradici,“ popsal Vrzáček. 

Jan Bouchner.
Učitel ´dramaťáku´ Jan Bouchner: Náhradníci čekají na volná místa

Z dramaťáku na tábor

Jan a Blanka Vrzáčkovi, kteří byli hlavními organizátory příměstského tábora, mají k divadlu blízko. Střídavě, nebo spolu, vedou několik let v Kralupech dramatický kroužek. Letos zorganizovali pátý příměstský tábor. „Dobré je, že děti už tvoří partu, většina z nich se navzájem zná z loňska. Je tu i hodně dětí, které spolu navštěvují kroužek dramaťáku,“ vysvětlil Vrzáček. 

Praktikantce Vivianě Wagnerové nabídla možnost zúčastnit se tábora Vrzáčková. „Chodila jsem k Blance do dramaťáku jako malá a občas se potkáváme na městských akcích, možnost jet na tábor mě zaujala,“ vysvětlila Wagnerová. Druhá praktikantka Angelika Nelibová také své účastni nelitovala. „Děti se neubránily ječení, běhání a lezení všude, ale stejně byly hrozně fajn,“ zhodnotila práci s dětmi Nelibová.

Sloni, žirafy a žáby

Oku diváka neunikly propracované masky zvířat. Ty si děti do minulého ročníku tvořily samy. Tentokrát návrh a základy vytvořila profesionální scénografka Daniela Klimešová. Děti je pouze pomáhaly dotvářet. „Bylo vidět, že se děti na tvorbu masek těšily, protože je to bavilo. Na druhou stranu dřív nám jejich výroba zabrala velkou část tábora a nezbylo tolik času na samotné zkoušení, proto jsme se rozhodli, že jim je tentokrát předpřipravíme,“ okomentoval Vrzáček.

Divadlo 100 opic přivezlo do Mělníka představení Chytej ušima. Návštěvníci tak viděli vystoupení hudební skupiny s texty pro děti, komponované do loutkového příběhu skřítka, který se vydal na cestu do světa.
FOTO: Dětem zpívalo loutkové divadlo

Budou i reprízy

Dětem se tábor líbil. Jakub Jelínek vzpomínal například na hraní her, nebo zkoušení představení. „Nejvíce se mi ale líbilo malování masek,“ dodal Jelínek. Další účastnice Linda Kotová kromě her zase ocenila, že si našla nové kamarády.

Představení se dočká i dvou repríz. „Stejně jako minulý rok i letos máme v plánu výsledné představení zopakovat. Poprvé v rámci zářijové akce Zažít město jinak a později stejný měsíc na Seifertových Kralupech,“ doplnil Vrzáček.

Martina Ivanová