Přestože loňský Lhotkafest zhatila hodinu před začátkem velká voda, letošní festival bude! Sice o pár týdnů dříve, už v polovině července, ale na stejném místě v kouzelném prostředí ve Lhotce u Mělníka, která je branou do Kokořínska. Hrát tam mají například Katapult, České srdce, Navostro nebo Morčata na útěku.

Festival pořádá už devátý rok Roman Novák. Přestože loni se pro něho stal Lhotkafest dnem velkých ztrát, jde do toho zase.

„Před rokem se hladiny říčky Pšovka, která protéká podél hřiště, kde se Lhotkafest koná, po silných deštích pouhou hodinu před začátkem zvedla tak moc, že už jsme festival nemohli zachránit. Místy tam byl až metr vody,“ vrací se ve vzpomínkách k loňskému létu.

Tehdy stihli pořadatelé na poslední chvíli ze hřiště odvézt pódium, techniku i stánky cateringu. „V noci ještě pršelo, ale když se tam ráno vrátil, byl hezký letní den se sluníčkem. Ze hřiště byl ale rybník, ve kterém se ráchaly místní děti,“ vypráví.

Po loňské zkušenosti nevěřil, že se pustí do pořádání dalšího ročníku. Ale už v zimě měl dohodnuté kapely… „Minulé ročníky, na kterých hrálo skoro čtyřicet skupin, byly tak pěkné, že mi bylo líto nepokračovat. Přestože sponzorů, bez kterých bych to nezvládl, je stále méně,“ vysvětluje.

Kdy přesně se letošní Lhotkafest odehraje?
Šestnáctého července – to je proti minulým ročníkům, kdy se festival konal pokaždé na začátku srpna, změna. Věřím ale, že v polovině července by mohlo být lepší počasí.

Dá se předem zjistit, jak bude?
Teď ještě ne. Až tak měsíc před festivalem začínám sledovat dlouhodobé předpovědi, ale stejně to nemá cenu. Ani týden nebo dva dny, může se to během chvíle změnit. Loni ještě ráno v den festivalu slibovali meteorologové, že do pěti je po dešti. A lilo až do večera…

Nemáte strach, že kdyby pršelo, zalije zase říčka Pšovka celé hřiště?
Místní lidé loni říkali, že se to stalo po čtyřiceti nebo padesáti letech. Tak to snad nehrozí.

Jaké kapely se na letošním Lhotkafestu představí?
Stejně jako každý rok dáváme na začátku šanci méně známým kapelám, tentokrát budou návštěvníkům hrát Nikola Brasko, pak Exit 18 a 100 kilo. Kromě písničkáře, který festival zahájí, se všechno točí kolem bigbítu.

A další muzika?
Mělničtí Navostro, Katapult, který měl na Lhotkafestu hrát už loni. a Krausberry, vracející se po devíti letech, od té doby mívali v létě dovolenou a na festivalech nehráli. A na závěr Morčata na útěku, jako každý rok jsem vybíral muziku, kterou lidé znají a baví je.

Kdy začíná první a naopak poslední koncert?
Začátek festivalu je v patnáct hodin, ale areál bude otevřený už o šedesát minut dříve, závěrečná kapela začne hrát v půl jedné v noci, koncert má mít devadesát minut, ale určitě přijdou nějaké přídavky, takže konec odhaduji tak na druhou hodinu po půlnoci.

Kolik stojí lístek?
V letošním roce máme předprodej výhradně na webu festivalu, tam stojí vstupenka 250 korun, na místě pak 300 korun. Snažím se cenu držet na únosné částce, ostatně třeba za samostatný koncert Katapultu návštěvníci běžně zaplatí 270 korun. A abych nezapomněl, prvních tři sta příchozích dostane jako dárek na uvítanou jedno pivo.

Jaké je na hřišti v době festivalu zázemí?
Všechno, co je potřeba, velký stan s posezením i místa pod širým nebem, kompletní catering s pivem, nealkoholickým pitím, jídlem. Samozřejmě toalety, voda…

Jak je to s parkovacími místy?
Ve vesnici není žádné parkoviště, takže se parkuje, kde se dá, samozřejmě kromě výjezdů z domů nebo garáží. Místní lidé jsou vstřícní, žádné potíže kvůli parkujícím autům nemíváme.

Roman Novák
Sedmačtyřicetiletý Roman Novák bydlí v Hoříně. Pořadatelem oblíbeného rockového festivalu Lhotkafest je už devět let. Jeho největší zálibou je právě rocková muzika, nejraději má písničky skupiny AC/DC. Je podruhé ženatý, dohromady má čtyři dě