Horor Továrna ovládla letošní festivalu amatérských filmů Krišpín v mělnickém kině Sokol. Jeho autoři Martin Justa a Petr Volf z Mělníka získali tři sošky Krišpína, za nejlepší film festivalu, nejlepší střih a film diváků.

Porotci se báli
„Ocenili jsme důslednost, s jakou se autoři hororu inspirovaného Blairwitch zhostili,“ řekl porotce Martin Švoma. Spolu s další členkou poroty Kateřinou Dvořákovou ocenili ještě horor Továrna, při kterém, jak sami přiznali, se báli. Uspěly u nnich i Slepá kolej 3 režiséra Andy Fehu a Logr od tvůrců nazývajících se Banda trotlů.

Snímek Logr, který získal cenu za kameru, připomínal film Duch s Patrickem Swayzem a objevil se v něm také motiv korunování Ježíše Krista trnovou korunou.

U Slepé koleje, kterád dostala Krišpína za režii, porota ocenila zejména mimořádné herecké výkony. „Amatérský film se zlepšuje a filmy, které jsme neocenili, nepohrdáme. Autoři je dělali s nasazením, dali si práci třeba s výběrem hudby,“ poznamenal Švoma.

České uznání pak přiřkla porota ještě Jiřímu Tillemu za přesvědčivý přesun mezi fikcí a realitou ve filmu Vrátný. Diváci v kině Sokol zhlédli třináct filmů, většinou se jednalo o humorně laděné snímky nebo recesi. Byl mezi nimi i jeden animovaný film, Mafiáni ve třech minutách poukázali na problém kriminálních deliktů, při nichž pachatelé používají výbušniny.

Vedle mělnických Volfa a Justy přihlásili na Krišpína svůj film i mladí tvůrci z Neratovic, soustředění kolem Tomáše Vlacha. Jejich čtvrtý díl Kokatoidu letos sice žádnou cenu nezískal, diváky ale parodie na seriál Profesionálové pobavila. Dalším autorem z regionu byl Michal Horák z Mělníka se snímkem Karlovo svědomí.

Hasiči jsou vtipní
Divákům se velice se líbila groteska Sboru dobrovolných hasičů z Jaroměřic nad Rokytnou Dělej, máme výjezd. Smáli se od začátku do konce. Film vznikl u příležitosti daru nového hasičského vozu, který na začátku roku sbor získal. Jednoznačně nejúspěšnější byl horor Továrna. Justa s Volfem ale nemuseli legendu o strašení v budově bývalé továrny na laminátové pláty vymýšlet.

Hrála i strašidla
„Straší tam, takže jsme nemuseli tvořit legendu. Řekl nám to majitel objektu Martin Šťásenka po natáčení. Existuje prý legenda o Němci, který tam rozvážel dopisy o úmrtí. Lidi, který tam pak bydleli, viděli i tajemnou postavu dívenky,“ uvedl Martin Justa.To se ale filmaři dozvěděli až v závěru natáčení.Při tvorbě snímku se inspirovali osvědčenými klišé, která se v hororech běžně používají a v lidech vyvolávají strach. Strašidlo sice filmaři v domě blízko Želíz nepotkali, ale natáčení podle nichprovázely záhady.

Štěpánka Malá