Klapka, kamera jede… Akce! Tato slova slyšeli nespočetněkrát ochotníci ze Mšena, kteří se zúčastnili v polovině května natáčení povídkového cyklu Trapasy, který vysílá Česká televize.

Povídka Houbař, ve které si mšenští divadelníci zahráli, se natáčela převážně v Ráji nedaleko od Mšena. V televizi by se měla objevit do dvou týdnů.
Pod vedením režiséra Davida Síse pracoval i ochotník Miloš Jíra, toho si společně s jeho přítelkyní Hanou Hrubou a Milošem Homolkou režisér vybral na první natáčecí den.

„První den jsme natáčeli u hospody v Ráji. Houbař, kterého představal herec Pavel Kříž, nesl košík plný hřibů a my jsme jeho úlovek s Hankou obdivovali. Opodál sekal kosou trávu Miloš Homolka. Tím jsme ten den skončili,“ popsal první natáčecí den Miloš Jíra.

V následujícím dni hráli scénu, kdy pomáhali nosit Pavlu Křížovi a Lindě Rybové věci z auta do chalupy. „Byla to zajímavá scéna, něco jako groteska. My jsme se pohybovali abnormálně rychle a herci šli zase abnormálně pomalu. To se potom zrychlí, my budeme lítat jako fretky a Pavel s Lindou půjdou normálně,“ popsal úsměvně Miloš.

Ve stejném dni si zahráli i ostatní mšenští divadelníci. Vedle Miloše Jíry, Miloše Homolky a Hanky Hrubé i Jaroslav Živný, Václav Novák, Petr Gál, Radek Sobotka i Renata Kůtková. Scéna, ve které všichni účinkovali, se odehrávala v hospodě, kde se měli všichni přiotrávit houbami. „Všechny věci jsou rekvizity, aby si někdo nemyslel, jak jsme si jedli a pili. Na stole jsme měli umaštěný talíř od omáčky, zbytky chleba a nealko pivo napěněné nějakou vidličkou,“ řekl Miloš Jíra.

Podle něho všichni obdivovali hlavně režiséra Davida Síse, který měl stále dobrou náladu, i když se některé scény nátáčeli několikrát. „Nikdy by mě nenapadlo, že i hodně slunce může vadit. Jednou svítilo moc, tak jsme museli čekat na mrak, jindy zase málo,“ dodal Jíra.

Při večerním natáčení v hospodě mšenského ochotníka Václava Nováka nejvíce rozveselil takzvaný dýmař. „Byl to zvlášť vyčleněný člověk, který měl za úkol hospodu řádně zakouřit. Měl k tomu speciální přístroj a jakýsi vějíř, kterým kouř naháněl do záběru. Dokud vše nedodělal, čekal na něho poslušně celý štáb včetně hereckých hvězd,“ prohlásil Novák.

Pro mšenské divadelníky byla povídka Houbař dobrou zkušeností, kdy mohli nahlédnout pod pokličku natáčení a zahrát si se známými herci. Vedle zmíněného Pavla Kříže a Lindy Rybové v povídce hráli i Pavel Rímský, Oldřich Vlach, Miluše Bittnerová a Ivo Jahelka. Natáčení se zúčastnili i divadelníci z Úštěku a České Lípy.