V rámci vzpomínkové akce k výročí zahájení první světové války tam svůj polní lazaret, kuchyni nebo četnickou stanici rozbijí rakousko-uherští vojáci a českoslovenští legionáři z několika českých i moravských vojensko-historických klubů.

Armáda se v centru města objeví hodinu po sobotním poledni a zůstane tam až do neděle. V sobotu večer se v táboře budou opékat špekáčky a promítat staré filmy i dokumenty, v neděli v poledne pak vojsko projde neratovickými ulicemi pod vedením dobrého vojáka Švejka.

Součástí Salonu 2014, který je obvykle pouze hudebním festivalem, navíc bude podle ředitele neratovického společenského domu Ivana Frieda také netradiční běžecká štafeta, která odstartuje v neděli 14. září v půl jedenácté.

„Běh nazvaný Sto roků od Velké války bude symbolickou vzpomínkou na událost, která před sto lety přinesla zkázu do té doby nevídaných rozměrů," připomněl Ivan Fried s tím, že štafety se zúčastní deset desetičlenných týmů, které absolvují okruh mezi náměstím Republiky a Kostomlatského sady, kde stojí památník legionářů. „Trať měří přesně 1914 metrů," uvedl ředitel společenského domu. Jde o stejné číslo, jako je letopočet, kdy začala první světová válka…

Návštěvníci Salonu 2014 ale nepřijdou ani o taneční a hudební vystoupení. V neděli se na náměstí postupně představí Švejkova kapela, roztleskávačky z Roxtonu a skupiny Šlapeto, Banjo band Ivana Mládka, Top Dream company nebo slovenští Fragile. Večer zpříjemní návštěvníkům Vladimír Hron se svou bigbandovou party.