Na start symbolického běhu se postavilo deset týmů složených nejen z žáků a studentů neratovických škol, ale také z dalších hrdých občanů města.

Roli reportéra přímo z trati, který mobilem hlásil aktuality moderátorovi na náměstí, si vyzkoušel ředitel společenského domu Ivan Fried, který závodníky doprovázel na kole. Mokrá vozovka se mu ale stala osudnou a do cíle dorazil s roztrženou nohavicí. „Byl jsem jako Zuřivý reportér Egon Erwin Kisch. Kolo mi podjelo, ale pořád jsem mluvil," vyprávěl po dojezdu.

Netradiční Salon

Štafeta byla součástí hudebního festivalu Salon 2014,  který byl letos věnován tématu Velké války. Tradiční podoba festivalu proto ustoupila do pozadí, pozvaní muzikanti začali hrát až v odpoledních hodinách, a hlavní slovo měly právě vzpomínkové akce.

Vše odstartovalo už v sobotu, kdy se na náměstí utábořili vojáci rakousko-uherské armády, a pokračovalo v neděli ráno položením květin u pomníku legionářů a dopolední běžeckou štafetou. Vzpomínkový program pak zakončil vojenský průvod městem, který vedl sám Josef Švejk.

„Na Brusel! Tam se aspoň něco děje," zavelel krátce po poledni nejznámější český voják, usedl do kolečkového křesla a nechal se tlačit ulicemi města. Paní Müllerovou přitom nemohl sehrát nikdo jiný než neratovická starostka Lenka Mrzílková, které místy vydatně pomáhal místostarosta Tomáš Hrodek.

Významný řád

Oba také posléze od Švejka obdrželi významné ocenění, řád Moudrého ksichtu. A navrch ještě svatý obrázek se Švejkovou podobiznou. „Budete-li se k němu každou půlnoc modlit, budete zdraví až do rána," sliboval.

Aby bylo oficialitám učiněno zadost, vyžádal si také společný přípitek. „Je nutno si připíti, aby slavnosti dopadly dobře," upozornil. „Šampus je pro Čecha nehoráznost, místo něj jsem vybral pívo. A aby to bylo všechno rychtyk, tak hezky do dna!" vyzval starostku i jejího zástupce. Byl však jediný, kdo skutečně vyprázdnil půllitr naex…

Kdo všechno se postavil na start:
- Gymnázium Františka Palackého
- ZŠ Ing. Plesingera-Božinova
- ZŠ Neratovice, ulice 28. října
- SOŠ a SOU Neratovice
- Pozdní sběr (štafeta složená přímo na místě z příchozích)
- politické seskupení Společně pro Neratovice
- FC Lobkovice
- zástupci města Neratovice společně s místními atlety
- fotografové
- vojáci z první světové války