Výstavu připravili čtyři nadšení zájemci o neratovickou historii Aleš Novák, Martin Čejka, Roman Dvořák a Pavel Šanda, kteří zároveň v uplynulých měsících sbírali podklady pro sepsání stejnojmenné knihy. Tu pak na vernisáži slavnostně pokřtili.

„Vznik knihy iniciovalo vedení města, jde už o pátou publikaci pojednávající o Neratovicích," připomněl bývalý kronikář města Aleš Novák, jenž podle svých slov přišel s nápadem, jak by měla kniha vypadat. „Vymyslel jsem strukturu knížky a tuto představu jsme pak s kolegy naplňovali," vysvětlil muž, který je spoluautorem tří dalších, dříve vydaných publikací o Neratovicích.

Práce trvala čtyři měsíce

Přestože se první schůzka autorské čtveřice konala loni na jaře, převážnou část prací na knize odvedli autoři až v posledních čtyřech měsících.

„Knihu jsme dokončili zhruba před deseti dny, výstavu jsme pak dodělávali ještě dnes odpoledne," uvedl Martin Čejka, který do publikace obstarával zejména technické pasáže. „Navštívili jsme okresní archivy v Mělníku a na Praze – východ, oslovili jsme také americký vojenský archiv. Důležitá byla i práce s pamětníky, kteří se nám ozývali. A hodně nám pomohl internet, kde jsme našli spoustu informací. Museli jsme si je ale ověřit, protože některé si navzájem protiřečily," upozornil s tím, že na internetu je možné najít spoustu nesmyslů. „Možná máme nějaké v knížce i my, pokud někdo na nějakou chybu narazí, budeme rádi, když nás zkontaktuje," vyzval návštěvníky výstavy.

Těch do foyer neratovického společenského domu dorazilo nečekaně mnoho. Přestože starostka města Lenka Mrzílková vyšší účast očekávala, z celkového počtu příchozích byla mile překvapena.

Vysoká návštěva byla odměnou

„Je to pro nás velká odměna a snad i důkaz toho, že se podařilo něco mimořádného," připomněla. „Děkuji autorům, kteří se ujali nelehkého úkolu a ve velmi krátké době dali dohromady dílo, jež mělo být původně pouze malou brožurou," dodala.

Kniha Neratovice 1945 s podtitulem Fakta a vzpomínky se skládá ze dvou částí, popisné a dokumentační. V první části se čtenáři prostřednictvím fotografií, plánků, nákresů a tabulek seznámí s historií města do roku 1945, získají informace o leteckém náletu z 22. března 1945 a přečtou si vzpomínky místních pamětníků na tuto tragickou událost. Součástí této části publikace jsou i zprávy o osvobození Neratovic sovětskými vojsky nebo zmapování pozůstatků po bombardování, které je na některých místech v okolí města dodnes patrné.

Dokumentační část knihy je věnována samotnému leteckému útoku a osvobození města, fotografická část pak zachycuje pobyt Rudé armády v Neratovicích v květnu 1945.

Kniha je k zakoupení v infocentru 

Zájemci si mohou knihu zakoupit v Informačním centru v přízemí budovy městského úřadu na náměstí Republiky.

Výstavu, na které jsou k vidění autentické fotografie z míst, kam dopadly letecké bomby, i předměty nalezené v uplynulých sedmdesáti letech ve městě a okolí, pak je možné navštívit až do 1. května.