Soubor se pravidelně zúčastňuje amatérských soutěžních přehlídek, kde se vždy umísťuje na předních příčkách. V současné době má 18 stálých členů ve věkovém průměru 30 let.

Uměleckým šéfem a zároveň zakladatelem divadla je Miroslav Král, profesí scénograf a dramaturg. Miroslav Král vzpomíná: „Na počátku jsme začínali barokními hrami a především vánočními. A během adventu jsme tyto hry hráli třeba 25krát.“ Vystupovali mimo jiné na zámku Veltrusy, v Zálezlicích apod.. Hudbu si nechávali nahrávat od profesionálních hudebníků z Národního divadla. Různé variace dobových her hráli o adventu 14 let. S tímto repertoárem skončili v roce 2004 v době povodní, protože na místech, kde vystupovali, nebylo možné tenkrát pokračovat. Zapracovala i únava z plných víkendů v době adventu, a navíc začali někteří členové pod vlivem rodinných či pracovních povinností odcházet. „Přiznávám, že já už jsem také ty vánoční hry začal trochu nesnášet, přestože jsem je později měl jako ročníkovou práci“, podotýká umělecký šéf souboru.

Po čase se soubor konsolidoval a došlo ke změně repertoáru. Společnost začala hrát pohádky pro děti a se svými představeními se zúčastňovala různých soutěžních přehlídek amatérských divadel. Sbírali ceny a dostali se více do povědomí diváků.

Většina povinností však stále zůstávala na zakladateli divadla Miroslavu Královi, který se věnoval amatérskému divadlu ve volném čase. „Bylo to pro mě čím dál náročnější, ale časem se to změnilo nástupem dvou kolegů Petra Kotála a Honzy Anděla, kteří jsou nejen výborní herci, ale převzali i část mých povinností a ujali se vedení divadla. Já se tím pádem mohu věnovat víc tvorbě. Bez těch dvou bych to divadlo nemohl dělat“, chválí Miroslav Král.

Pro divadlo se povedlo získat i dramaturgyni Petru Zachatou, což není v amatérském divadle úplně běžné a pro divadlo je to velkým přínosem. „Já jsem sice vystudovaný divadelní vědec a dramaturg, ale jako režisér potřebuji druhé oči“, podotýká Miroslav Král.

I když má v současné době hodně amatérských souborů problémy s existencí, divadelní spolek 1. neratovickou divadelní společnost podporuje město v čele se starostkou. Soubor má velké zázemí ve Společenském domě a v divadle Lípa, kde mohou zkoušet zdarma. Díky městu mohou vytvářet inscenace, co se týká výpravy a hudby v reprezentativním hávu. V poslední době podporuje spolek i kraj.

Marta Dušková