VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se naše hůlkařské výlety pomalu mění v labužnické

Všetaty - Víkend byl v Rodinném centru Všetaty – Přívory opět ve znamení sobotní nordic walking vycházky a nedělního celodenního výletu.

18.7.2014
SDÍLEJ:

Celodenní výlet do Malé Skály si nenechalo ujít devět všetatských milovníků nordic walking.Foto: Archiv Jitky Hadové

V sobotu po obědě, přesně ve čtrnáct hodin, se sešla malá skupinka seniorek před všetatským rodinným centrem za účelem naučení se správné techniky nordic walkingu a vyzkoušení si této nové volnočasové aktivity i sportu (záleží, s jakou intenzitou je provozován) pod vedením zkušené instruktorky. Skupinku doplnila i Nikolka, vnučka jedné ze zúčastněných dam.

Dvouhodinová procházka podél Košáteckého potoka byla zahájena teorií a nácvikem správné techniky. Následně jsme vyrazily na dvoukilometrovou procházku, v jejímž průběhu jsme ještě několikrát zastavily a věnovaly se pilování některých chyb, které byly instruktorkou na místě opravovány. V půlce naší vycházky jsme se pak také příjemně protáhly.

Počasí nám přálo, ale nikdo z nás nepočítal s tím, že už naplno běží sezóna komárů, a tak jsme při naší rozcvičce u potoka silně postrádaly repelent. Příště ho určitě nezapomeneme!

Procházku jsme zakončily opět před rodinným centrem. Protože svítilo sluníčko a po našem výkonu jsme si jistě zasloužily odměnu, zakončila část naší skupinky vycházku ve všetatské cukrárně posezením venku u kávy a výborného dortíku.

Instruktáž nordic walkingu nás všechny namotivovala, a tak jsme se rozcházely s předsevzetím, že se nejen opět brzy uvidíme na některé z dalších plánovaných vycházek či celodením výletě, ale že začneme také pravidelně chodit i samy.

Prožily jsme velmi příjemné odpoledne, seznámily se s dalšími účastnicemi, popovídaly si a možná také našly do budoucna další parťáky na společný nordic walking.

V neděli se pak konal pravidelný celodenní výlet. Tentokrát se nás sešlo ráno na vlakovém nádraží o něco méně než obvykle, neboť předpověď počasí slibovala na celou neděli vytrvalý déšť. Nicméně devět z nás tato zpráva ani nevylekala, ani neodradila. Sbalili jsme si preventivně pláštěnky a výlet jsme si nenechali ujít. A udělali jsme dobře!

Hned po příjezdu do Malé Skály, nastavení správné délky holí a úvodním seznámení se s plánovanou trasou jsme vyrazili na louku u řeky, kde nás opět neminulo protažení. Už cestou z nádraží jsme mohli obdivovat krásy místní architektury – pro tento kraj tolik typické malebné roubenky.

Po rozcvičce nás hned čekal největší kopec, a to na vyhlídku a ke skalnímu hradu Vranov, známému spíš jako Pantheon. Většina účastníků výletu se odvážně vydala na prohlídkový okruh, ostatní pohodáři se rozhodli, pod záminkou hlídání hůlek ostatním, posedět u místního kiosku. Tam posléze po prohlídce celá skupinka společně posvačila, aby se tak posílila na další výšlap směrem k hradu Frýdštejn.

Cesta mezi Vranovem a Frýdštejnem nabízí nejen krásy místních pískovcových skal, ale také několik památníčků, které připomínají historické osobnosti a události, kterých si cenil místní mecenáš a majitel maloskalského panství Zachariáš Romisch, a tak je nechal zbudovat na své náklady.

U Frýdštejnu jsme se rozhodli, že se prohlídky hradu v zájmu ušetření času a stále se zvětšujícího dešťového mraku nad našimi hlavami nezúčastníme a raději jsme se vydali na zasloužený oběd do oblíbené restaurace Na Vejpřeži. Hosty jako nás by si mohla přát každá restaurace. Zbytečně jsme se nerozmýšleli a objednali si (opravdu jen shodou náhod) všichni stejné jídlo – devětkrát smažený hermelín!

Po obědě začalo mírně mrholit. Od Vejpřeže jsme se ještě vydali podívat k místní rozhledně Kopanina, a pak už jen zbývalo sejít zpět do Malé Skály, kde jsme měli v plánu posedět u kávy a v ideálním případě i palačinky.

Cestou jsme prošli malebnou vesničkou Bobov, kde nás překvapilo, že místní domečky nejsou oplocené, všichni tam žijí společně jakoby v jedné velké zahradě. A navíc tam i končí silnice. Opravdu romantický konec světa.

Objevili jsme také sochu, u které je nám opravdu záhadou, jak se tam dostala. Zobrazuje partyzána se samopalem, zřejmě si některý z místních chalupářů udělal radost a nechal si převézt toto umělecké dílo právě sem, aby ho tak uchránil před pravděpodobným zničením.

Poté, co jsme se rozloučili s partyzánem, začalo vydatně pršet. Poslední zajímavostí na trase tak byl vskutku romantický lesní hřbitůvek, kde je kromě již zmiňovaného mecenáše Romische pochována také spisovatelka Jarmila Glazarová. Navzdory tomu, že jde o hřbitov, je to nesmírně malebné místo.

Pak jsme už jen seběhli kolem místního zámečku, kostela a domova důchodců k řece a nakonec usoudili, že když už se rozpršelo opravdu hodně, ani se nám vlastně na palačinku nechce a raději se pokusíme stihnout o něco dřívější vlak, neboť už jsme se všichni těšili do sucha a tepla.

Byť jsme ale opravdu stačili být na nádraží včas, České dráhy avizovaly dvacet minut zpoždění, které jsme tedy využili na dojedení našich vlastních zásob. Nakonec to bylo jako v cukrárně, neboť baťůžky účastníků výletu skrývaly opravdu velké laskominy čokoládovými bonbony počínaje a lívanci konče. Zdá se, že kromě poznávacích a sportovních charakteristik se začínají naše společné výlety vyznačovat i labužnickými ambicemi zúčastněných. Jen tak dál! Uvidíme, čím nás kdo překvapí příště.

Společná cesta vlakem nazpátek ubíhala pro někoho ve veselé a pro jiné v klimbací náladě. Do Všetat jsme dorazili v pořádku a i když trochu promočení, hlavně také nabití energií, o kterou se s námi podělila maloskalská příroda a všudypřítomná aura historie, ať už v podobě místních architektonických skvostů či zajímavých osudů místních rodáků, o kterých jsme se postupně dozvídali z různých pomníčků a naučných cedulí.

Příště, to jest poslední víkend v červenci, se pro změnu nechystáme nikam daleko, pojedeme vlakem do nedalekých Košátek. V sobotu odpoledne se budou moci senioři projít místní malebnou chatovou osadou a v neděli se vydáme pěšky z Košátek do Všetat po jediné místní žluté turistické značce.

Pro informace o dalších plánovaných akcích a výletech sledujte weby www.rcvsetatyprivory.cz a www.nwproradost.cz.

Jitka Hadová

Autor: Redakce

Místo události:
18.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 16 000 Kč

Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - krátký/dlouhý týden, - výroba zákusků, zdobení celých dortů, - praxe vítána popř. zaučíme, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Ing. pavel novák - kralupy nad vltavou, nám. J. Seiferta, č.p. 746, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Iveta Kavanová, +420 315 727 696.

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - výroba tlumičů vibrace motoru, , Kontakt: výběrové řízení 19.6.2018 od 9:00 hod. na KoP Mělník. Pracoviště: Maxtiana s.r.o. - vibracoustic, Nad Jatkami, č.p. 3562, 276 01 Mělník 1. Informace: Maryvo Vjacheslav, +420 773 195 331.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: - manipulační práce a pomocné práce na skládce kulatiny a při výrobě dýhy, Požadujeme: dobrý zdravotní stav - fyzicky náročná práce ve vysokých teplotách, Místo výkonu práce: Křivenice 1, 277 03 Horní Počaply, Kontakt: p. Pryymak, telefonicky ÚT a ČT 9:00-14:00. Pracoviště: Slagor s.r.o. - horní počaply, 277 03 Horní Počaply. Informace: Mykola Vorokhta, +420 777 588 299.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 24 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Manipulační dělník do skladu palet. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky 6:00-15:00. Pracoviště: Mek-logistik s.r.o., Kokořínská, č.p. 4027, 276 01 Mělník 1. Informace: Zdeněk Bartoš, +420 315 629 660.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Cítově se hrálo Naostro.
20

VIDEO: V Cítově se hrálo Naostro

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Tsunami Cup v Dolních Beřkovicích se vydařil

Dolní Beřkovice – Místní Tělocvičná jednota zorganizovala ve sportovním areálu již 19. ročník Tsunami Cup v malé kopané.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT