Velká sláva. Možná největší v novodobé historii obce. To byla sobotní slavnost, při níž si obyvatelé Nosálova připomněli 690 let od první písemné zmínky o jejich vísce.

Podle starostky obce, pod kterou spadají ještě blízké Libovice a Příbohy, Lenky Střihavkové, šlo v podstatě o takovou generálku na sedmisetleté výročí, kterého se Nosálovští dočkají přesně za deset let. „Letošní výročí není zrovna příliš kulaté, ale chtěli jsme to zkusit, abychom věděli, jak se nám to povede, kde jsme udělali nějakou chybičku a co se lidem líbilo nebo nelíbilo," připomněla starostka, která dokonce na organizaci slavnosti věnovala svůj dvouměsíční starostovský plat.

Před pořádáním slavností ovšem Nosálovští řešili, kam pozvat účinkující i návštěvníky.

„Nemáme žádný kulturní dům a ani vhodné prostory, kde takto velké akce pořádat. Nakonec jsme dospěli k tomu, že se to odehraje na rybníku," přiblížila velmi netradiční místo konání akce, jemuž by se leckdo podivil, starostka.

Účastníci slavností přitom nemuseli obléci plavky a plavat mezi žabincem a stulíky. Seděli na pěkných lavicích na novém prkenném pódiu, pod nímž byl schovaný rybník.

„Manžela napadlo, že bychom mohli na rybníku z prken postavit pódium a vlastně veškeré zázemí pro pořádání akce, což jsme také udělali. Všechno společnými silami v rámci brigády vyrobili naši občané, a to ze dřeva 
z obecních lesů," popsala výsledek práce aktivních lidí 
Nosálova, kteří týden před akcí přidali ruku k dílu, Lenka Střihavková. Posteskla si ovšem na tím, že někomu 
z místních byla práce sousedů trnem v oku a stěžoval si na Správu Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, pod níž lokalita spadá. Naštěstí se všechno rychle vysvětlilo 
a rybník mohl na jediný víkend bez úhony posloužit společenské akci.

A jaký byl vlastně program nosálovských slavností? Byl nabitý tak, že do malé vesnice ležící na pomezí Mělnicka, Mladoboleslavska a Českolipska, přilákal krále popu Michaela Jacksona i neméně slavného Freddieho Mercuryho. A se zábavným pořadem S humorem na jedničku se účastníkům slavností představil imitátor Václav Faltus společně s iluzionistou a bavičem Alešem Krejčím. S meči a palcáty se proti sobě postavili Páni z Michalovic a mezi vystoupeními hrála kapela Difur band.

A nechyběly ani Kozí bobky, tedy kapela humoristy Josefa Náhlovského, který na závěr slavností uvedl svůj večerní program.
Kdo se o předposledním víkendu v srpnu nudil, sec jistě nebyl podívat v Nosálově. Tam to prostě žilo.