Dnes už význam masopustních svátků, kdy se všichni dosyta najedli, aby byli silní na následující postní období, ztratil svůj původní význam a pravděpodobně málokdo se bude postit, ale zbyla krásná tradice.

Masopustní veselí spojené s průvodem masek, zabijačkou a masopustní zábavou se uskutečnilo v sobotu 2. března v obci Cítov. Cítovský masopust je již tradicí a letos je v pořadí pátý.

Před Kulturním domem Cítov, kde se sešly desítky lidí nejen z obce, ale i ze širšího okolí, zahájil oslavy starosta obce David Rameš. Podle tradice předal povolení k oslavám a žezlo Lauferovi, který je vůdčí postavou masopustního průvodu.

Poté se vydal masopustní průvod plný tradičních i netradičních masopustních masek za doprovodu hudby na obchůzku obcí a k masopustnímu průvodu se postupně přidávali další lidé s maskami i bez. Průvod skončil na místním hřišti, kde byl podle tradice obžalován viník za všechno zlé a symbolicky byla poražena kobyla.

Potom už byla na řadě ochutnávka tradičních zabijačkových výrobků při příjemném posezení s hudbou. Masopustní zábava pokračovala do pozdních večerních hodin.

Marta Dušková