Na pódiu se vystřídali muzikantští kolegové oslavence – Dynamit, All Right Band a Valrock, večerní vystoupení se světelnou show patřilo hlavnímu jubilantovi. Atmosféra byla opravdu báječná, počasí přálo, ba ani na děti aktéři nezapomněli: nachystali pro ně setkání s klaunem (či vlastně klaunkou) Sylvou, který je pobavil svou roztržitostí, trefnými dialogy a soutěžemi. K úspěchu akce přispěl i zkušený moderátor Standa Berkovec.


Kromě bezstarostné zábavy nabídl však Ikaros také možnost podpořit Nadační fond Mathilda, který se věnuje výcviku vodicích psů pro nevidomé lidi a pod patronátem hraběnky Mathildy Nostitzové pomáhá lidem se zrakovým postižením zapojit se do normálního života, například spravováním digitální knihovny, na čemž má mimochodem hlavní podíl právě Jiří Škrába. 


Návštěvníci Ikaros festu tak měli možnost vyzkoušet si chůzi s vodicím psem, zakoupit si reklamní předměty s logem fondu a především získat přímo do ředitele společnosti Luboše Krapky zajímavé informace o výchově chlupatých lidských přátel: “Málokdo zřejmě ví, že výcvik trvá dva roky a jde o nesmírně náročnou a pečlivou práci, která začíná výběrem vhodných štěňat a končí po dvou letech umístěním psa v rodině zrakově postiženého člověka. Celý proces je finančně značně náročný, činí více než 250 tisíc korun, ale někdy se bohužel stává, že se v průběhu výuky zjistí, že pejsek onemocněl. Vynaložené finance se tím nikdy nevrátí, protože se snažíme udržet si vysokou laťku morálního kreditu a nikdy bychom nepředali slepému člověku pejska, který by dříve či později potřeboval častou a ne právě levnou veterinární péči. Proto se účastníme různých akcí, kde hovoříme o své činnosti a jsme upřímně vděční za každou podporu ze strany veřejnosti.“ 


V Libušíně bylo vidět, že si lidé práce této společnosti váží, její stánek byl v neustálém obležení, z čehož měl radost i Jirka Škrába. Zavzpomínal při tom na začátky Ikaru (přesné datum 15.8.1987): „Aparaturu činila vlastnoručně zhotovená elektronika a reprobedny, to až později jsme si mohli koupit první profi vybavení.“ Dále se zmiňoval o prvních zkouškách, koncertech …a nezapomněl také na podporu rodin, bez níž by se fungovalo špatně…a na muzikantské následníky…a moc mu leželo na srdci, aby se sobotní akce povedla a líbila se.


Že se jeho přání splnilo, mohou potvrdit všichni, kdo tam v sobotu byli. A co prý je drží celá ta léta pohromadě? No přece nadšení ze hry! A my jim přejeme, ať se jich to nadšení drží ještě dlouho, protože bez nich by to tu prostě nebylo ono!

 AUTOR: Jitka Slavíková