Autokemp v Mělníku se opět po roce stal mekkou majitelů aut s trojcípou hvězdou ve znaku. Většina ze dvou stovek šoférů, kteří se tento víkend sjeli do Mělníka, navštěvuje webové stránky, jejichž majitelem a administrátorem je Ondřej Nenadál. A právě ty jsou jen o mercedesech.

Jakou mají webové stránky příznivců německých vozů Mercedes Benz Classic Cars historii?
Založení webu Mercedes Benz Classic Cars je datováno od roku 2001. Založil jsem je s Martinem Kadlčíkem. Zprvu se jednalo hlavně o stránky týkající se modelové řady W126 a postupem času se ze stránek stal projekt na osobní Mercedesy z let výroby 1960 až 2000.

Kolik má web fanoušků?
Denně na webu diskutuje spousta lidí, radí se například o problémech nebo opravách. V současné době máme zaregistrováno tři tisíce tři sta majitelů mercedesů.

Jaké vozy registrovaní fandové vlastní, jsou pro registraci nějak omezeni rokem výroby auta?
Rok výroby není vůbec důležitý. Na fórum chodí lidé s nejnovějšími modely, ale také lidé s modely ze šedesátých let. Důležité je, že každý najde, co potřebuje.

PROGRAM SRAZU MERCEDES – BENZ CLASSIC CARS
25. až 27. června 2010

Pátek
13.00 – příjezd prvních účastníků
8.00 – 11.00 – galerie vozů a burza náhradních dílů
Sobota
11.15 – slavnostní uvítání
12.00 – oběd
14.00 – 17. Rallye WRC MBCC Mělník 2010
17.00 – příjezd a vystavení vozů
18.30 – vyhlášení výsledků rallye
20:00 – volná zábava s hudbou
Neděle
10.30 odjezd na letiště, sprinty s překvapením

Jaký je v klubu nejstarší a naopak nejnovější kousek?
Jsou mezi námi i lidé, kteří nemají vyplněný svůj profil, tím pádem se nedá přesně určit, kdo má nejstarší nebo nejnovější vůz.

Má někdo z nich opravdový unikát?
Myslím si, že pro každého, kdo vlastní mercedes a je srdcem i duší pravý mercedesář, je právě jeho auto tím pravým unikátem.

Pořádáte sraz jen v Mělníku, nebo vyrážíte i na jiná místa?
V Mělníku je vždy letní sraz a podzimní pořádáme na Moravě v malebném kraji u Macochy, takže máme každoročně dva hlavní srazy. Obvykle jezdí spousta lidí, kteří se znají z internetu, a tak je srazová atmosféra vždy velmi rodinná a kamarádská.

Kolik na mělnický sraz jezdí vozů?
Každoročně okolo dvou stovek.

A co vyjížďky během roku?
Během roku se členové stránek domlouvají na takové minisrazy. Třeba v Praze se domluví týden předem parta mercedesářů a vyjedou si na společný sobotní výlet.

Kde sháníte náhradní díly na starší typy vozů?
Na modely z osmdesátých a devadesátých let je spousta použitých dílů, ale bohužel na starší vozy se shánějí díly špatně. Obvykle nezbyde nic jiného, než díl koupit nový u zastoupení mercedesů v České republice.

Pomáháte si s opravami, nebo vozy svěřujete do rukou servisních techniků?
Jsou dva druhy lidí. Jedni si nechají auto opravit odborně v servisu a druzí naopak nikdy svůj vůz nikomu nesvěří a vše si raději opraví sami. Když si náhodou neví rady, tak samozřejmě opět zafunguje fórum a obvykle mají odpověď do několika hodin.

Mají mercedesáři nějaký vůz, který by byl zrestaurován z úplného vraku?
Ano, znám spoustu lidí, co jezdí na srazy se svými krásně naleštěnými mercedesy a prapůvodně to byl skoro doslova vrak, o který by málokdo zavadil.

Používáte svá auta k dennímu ježdění, nebo s nimi vyjíždí jen na srazy?
Většinou mají členové auto na běžné ježdění, další jako leštěnku na víkendy a srazy. Samozřejmě jsou i mladí řidiči, kteří mají svůj jediný mercedes a jezdí s ním jak na srazy, tak i každý den.

Jsou některé z vozů na veteránských dokladech?
Určitě jsou mezi námi mercedesy na veteránských dokladech, testaci většinou provádí Mercedes - Benz Klub Česká republika.

Berete mezi sebe tunery? Musí vůz být v originálním stavu?
Jsme zastánci originál stavu, to znamená, že když někdo lakuje svůj mercedes, tak použije stejný lak, jaký vůz měl, když sjel z výrobní linky. Tuneři na srazech nevadí, ale moc lidí toto odvětví neuznává. Je to vidět i na srazech, většina vozů jsou v originálním stavu.

Závodíte mezi sebou?
Na srazech ano, jedná se o takový výlet s itinerářem a otázkami. Žádné časové závody, aby lidé mezi sebou nuceně závodili a tím pádem mohli i svůj vůz poškodit, neděláme. Vše je pro oddych a odpočinek na srazu. I když se jedná o takovou spíš legraci, vítězové dostanou poháry a šampus.

Kolik lidí se na organizaci akce podílí?
Na organizaci srazu v Mělníku se podílí do šesti lidí, většinou kamarádů z blízkého okolí.

Jaké mercedesy vlastníte vy sám?
Mercedesů mám víc, ale nejraději mám mercedes třídy G-klasse, od kterého vlastním dva kusy. Jedná se o mercedes, který je vyráběn od roku 1979 po současnost. A stále se jedná o špičku ve své třídě. Pro nejlepší svezení vlastním Mercedes třídy S-klasse S500L.

Proč jste si vůbec oblíbil zrovna mercedesy?
To je spíš otázka pro mého otce. Ten si koupil svého prvního mercedesa už v roce 1982, byl to kraťas 220D z dvaasedmdesátého roku. Takže od mých dvou let jezdím v mercedesech, jsem v nich vlastnhě doslova a do písmene odchovaný.

ONDŘEJ NENADÁL
Třicetiletý Ondřej je svobodný. Odmala žije v Mělníku, kde má také svůj autobazar pouze pro vozy značky mercedes. Mezi jeho koníčky patří vedle mercedesů cestování po českých horách.