Jedna z nejstarších a nejslavnějších čínských legend o opičím králi doputovala z českého pavilonu loňské světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji až do Neratovic. Ve společenském domě ji zahájila pondělní vernisáž.

Část české expozice v Číně představila ilustrace malíře Zdeňka Sklenáře, které na začátku šedesátých let doplnily český překlad čínského románu ze šestnáctého století Putování na západ.

Příběh opičího krále Sun Wu Kchunga tehdy do češtiny přeložila sinoložka Zdenka Heřmanová, která nechyběla ani na vernisáži v Neratovicích.

„V době, kdy jsem dokončovala studia čínštiny v Pekingu, jsem se rozhodla, že přeložím jeden z velkých čínských románů. A volba padla právě na Putování na západ, dílo, které má zhruba tisíc stran,“ vzpomínala na vernisáži česká sinoložka ZdenkaHeřmanová, jejíž překlad se stal základem pro anglická, německá i španělská vydání.

Návštěvníci Společenského domu v Neratovicích si vedle Sklenářových grafik prohlédnou také kostýmy a masky z čínské opery nebo loutky zapůjčené ze soukromých sbírek.

Na několika panelech jsou rovněž fotografie z představení Opičí král v podání českých divadelních souborů.

Putovní výstava Opičí král – Expo 2010 je ve foyer neratovického společenského domu k vidění až do 27. května.

A všichni návštěvníci si ji tam mohou prohlédnout bezplatně.