Koncerty na Červeném Hrádku se konají od roku 1998. „Díky atraktivnímu prostředí a kvalitním tělesům je o ně obrovský zájem, který převyšuje kapacitu rytířského sálu. Pořádá je Město Sedlčany a paní baronka Mladotová. Jejich snahou je každoročně interprety opakovat, a tím vytvořit tradici. Pravidelně zde vystupuje soubor Mladota Ensemble a Sukův komorní orchestr,“ uvádí ředitel sedlčanského kulturního domu Jiří Šibrava s tím, že oba koncerty začínají v 18 hodin.

Soubor Mladota Ensemble tvoří smyčcový kvintet a klavír. Vznikl v roce 2003, kdy mu paní Henriette baronka Mladota propůjčila jméno rodu na památku jejího zesnulého manžela Jana Nepomuka Mladoty ze Solopisk a stala se patronkou souboru.

Sukův komorní orchestr byl založen roku 1974, v roce 100. výročí narození Josefa Suka. Je jedním z nejlepších komorních orchestrů v České republice. Na svých koncertních turné procestoval Evropu, USA, Japonsko, Jižní Koreu, Hong-Kong, Čínu, Jižní Ameriku. Účastnil se významných festivalů, jako je Salzburský festival, Vídeňské festivalové týdny, Šlezvicko-Holštýnský festival a každoročně Pražské jaro.

Letošní ročník Sukových Sedlčan bude již tradičně zakončen nedělním koncertem v kostele sv. Lukáše v Křečovicích, tedy v obci, kde se skladatel narodil. Od 10.30 hodin zde vystoupí houslista Josef Suk, varhanista Aleš Bárta, sopranistka Zdena Kloubová a Sbor benešovských učitelek. „Po koncertě se u hrobu skladatele Josefa Suka uskuteční pietní akt, při němž tentokrát promluví známý vědec a odborník Zdeněk Mahler. Kulturní dům vypravuje na koncert autobus, který odjíždí od sedlčanského kina v 9.30 hodin a hned po skončení se vrací zpět,“ zve všechny příznivce klasické hudby Jiří Šibrava.

KAREL SOUČEK