Iva Baťková prozradila, na co všechno se návštěvníci centra, které sídlí naproti poště, mohou nejen od příštího týdne těšit.

S minulým rokem skončil projekt, díky kterému jste pro místní seniory připravili několik zajímavých akcí, kurzů a výletů. Chystáte pro nejstarší skupinu obyvatel něco i na letošek?
Opět nám běží kurzy počítačové gramotnosti, které pořádáme v místní škole, o ty je velký zájem. Stejně jako o cvičení, které se koná v pondělí ve školní tělocvičně a ve středu u nás v centru. Senioři si tam pod vedením Hanky Horákové posílí, uvolní a protáhnou svaly a zlepší si fyzickou kondici. Na cvičení máme velmi pozitivní ohlasy, bývá tam plno. A pokračuje také angličtina pro osoby nad padesát let.

Co Nordic walking výlety?
S těmi počítáme, jsou totiž hodně oblíbené, a to především díky instruktorce Jitce Hadové, která je úžasná. Začínáme v dubnu, každou poslední sobotu v měsíci plánujeme zdarma pro seniory minimálně jednu dvouhodinovou procházku, vesměs tady po okolí. A v neděli celodenní výlet pro všechny.

Novinkou pro letošní rok jsou nízkoprahové kluby. Co si pod tím mám představit?
Máme dva – klub mladých a klub seniorů, oba fungují už od února. Nízkoprahové jsou proto, že jsou zdarma a lidé se nemusí předem hlásit.  Dva dny v týdnu zkrátka poskytujeme centrum jedné či druhé skupině, aby se tam sešli, popovídali si nebo si třeba zahráli nějaké hry. Klub mladých funguje každé pondělí od půl druhé do čtyř odpoledne, senioři pak mají centrum vyhrazené v úterý mezi patnáctou a šestnáctou hodinou.

Na co je lákáte? Proč by k vám měli přijít?
Největším lákadlem pro mladé je samozřejmě x-box. Pořídili jsme jim sportovní hry, takže se při hraní musejí hýbat a z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to docela fyzicky náročné. Máme i různé deskové hry, které si mohou zahrát. Vždycky je tam přitom s nimi někdo z dobrovolníků, Katka Folková, Marie Krymlová nebo Tomáš Hrstka, kteří jsou proškolení i na poskytování první pomoci.

Jak staré děti k vám mohou přijít?
Nemáme to nijak věkově omezené. Ve chvíli, kdy mohou děti samy bez rodičů ven a volně se pohybují po obci, mohou dorazit. Bohužel se občas stane, že si někteří rodiče řeknou, že k nám dají dítě, abychom jim ho pohlídali, ale takhle to nefunguje. Naším cílem je poskytnout mladým místo, kde mohou trávit svůj volný čas a socializovat se.

A co senioři, ty asi televizní hry moc neberou.
Tam je ten zájem trochu menší, stále proto přemýšlíme, co nabídnout, aby si k nám našli cestu. Mohou si u nás dát kávu nebo čaj, přečíst si různé časopisy, pánové si mohou třeba zahrát šachy. Klidně ať si k tomu přinesou pivo z hospody odnaproti, jenom v centru nesmějí kouřit. Navíc jim dáváme možnost využít notebook, který v centru máme, a třeba se podívat na internet. Kdyby potřebovali s něčím poradit, bývá tam Maruška Chvátalová, která jim ráda pomůže.

Pro malé děti nabízíte základy angličtiny, kde se hodně zpívá. Chystáte něco podobného i pro jiné věkové skupiny?
Ano, příští týden startuje angličtina pro dospělé a opět i angličtina pro seniory. Bude to pro takové falešné začátečníky. A máme také konverzaci pro mládež, která však ve skutečnosti není věkově omezená. Její největší předností je, že se tam mluví výhradně anglicky.

Zapomněli jsme na ty úplně nejmenší, co čeká je?
Pro batolata nabízíme Hrátky s batolátky každý čtvrtek od devíti hodin. A v úterý dopoledne poprvé otevíráme Montessori pracovnu pro děti do tří let.

Budete pořádat také nějaké semináře či besedy?
Různé zdravotně či volnočasově zaměřená setkání míváme jednou za čas ve čtvrtek. Zrovna 13. března pořádáme seminář na téma Jaro a náš organismus, který povede Hanka Horáková, naše odbornice na léčbu pomocí přírodních produktů. Ta u nás ostatně vede i bylinkovou poradnu. Maminky také mohou využít rad zkušené Lenky Jandové při kojení, zatím pouze po e-mailu nebo telefonu.

Ještě něco jsme vynechali?
Koncem března pořádáme setkání pro rodiče a prarodiče, na kterém by si návštěvníci povídali o strastech rodičovství. Velice často si my rodiče myslíme, že problémy, které řešíme doma, nikdo jiný nemá. Tak to samozřejmě rozhodně není a vždy je nás víc, kteří podobný problém mají. Myslím, že zkušenosti jiných lidí mohou rodičům hodně pomoci. Jinak je centrum k dispozici také pro různé oslavy či setkávání. A pokud by kdokoli chtěl v centru uspořádal či pravidelně vést nějaký kroužek, stačí zavolat a určitě se domluvíme.

Blíží se Velikonoce. Předpokládám správně, že si nenecháte ani letos ujít jarmark?
Samozřejmě, jarmark je plánovaný na 15. dubna ve všetatské sokolovně. Opět ho pořádáme ve spolupráci s místní školou a školkami,  za podpory Městyse Všetaty, a také společnosti THIMM Packaging.  V pondělí 28. dubna pak budeme pořádat Den země. Do školy přijedou z organizace Tonda obal, žákům vysvětlí, jak správně třídit odpad a připraví pro ně různé hry. Každá třída pak vyrazí do ulic uklidit část obce. A odpoledne by se měli zapojit i dospělí. Je zde myšlenka, že bychom mohli vysadit nějaké stromy nebo alespoň kytičky. Ale všechno je to zatím v přípravě.

To je spousta akcí z různých oborů a oblastí. Kolik lidí se musí zapojit, abyste to všechno stíhali?
Většina z nás  jsou dobrovolníci, kteří pomáhají ve svém volném čase. Poděkování je na místě všem, kteří se do projektu zapojili. Dnes už je nás bezmála čtyřicet, což je skvělé. Každý je tak aktivní, jak může, a my si ceníme pomoci třeba i jen jednou za rok. Naše poděkování patří i radě obce v čele se starou, kteří nám velice pomáhají možností uspořádat jednorázové akce. Letos nám pomohli také s provozními náklady a v červenci v centru nechají vyměnit okna. A podporují nás i místní lidé a firmy, například společnost THIMM Packaging. Spolupráce s nimi je na vysoké úrovni, pomáhají nám například při organizaci jarmarků a nově i při Dnu Země a Dnu dětí.

VIZITKA
Iva Baťková je vdaná a v současné době je na rodičovské dovolené s dvouletým synem, doma má ještě prvňáčka. Žije ve Všetatech a ačkoliv není místní rodačkou, společenský život v městysi ji velmi zajímá, snaží se ho proto oživit a zlepšit. Je vedoucí rodinného centra.

Program RC Všetaty - Přívory na nejbližší týdny
13.03. 2014 čtvrtek, 18.00 h      Jaro a náš organismus s Hankou Horákovou (alergie, astma a jiné jarní potíže, strava)
20.03. 2014 čtvrtek, 18.00 h      Cvičení a povídání si s Irenou Oppitzovou (cviky podle Ireny Mojžíšové)
27.03. 2014 čtvrtek, 18.00 h      Povídáme si spolu – strasti a radosti rodičovství
13.04. 2014 neděle                     „Velikonoce ve skanzenu Přerov nad Labem" – výlet autobusem, Klub seniorů
15.04. 2014 úterý, 16.00 h         Velikonoční jarmark
29.04. 2014 úterý                       Den Země ve spolupráci se Základní a mateřskou školou Všetaty
01.06. 2014 neděle, 15.00 h        Den dětí

Další podrobnosti a pravidelný rozvrh centra naleznete zde: www.rcvsetatyprivory.cz