Hned prvním počinem je výstava s názvem Nespoutaná řeka, která odstartuje v dubnu ve velkém sále muzea. Měla by být výpravná. Zaměří se nejen na říční krajinu okolo Labe a Vltavy a na ekosystémy, ale také na celkový dopad na životní prostředí. Součástí výstavy bude také doprovodný program s interaktivními prvky. „Ještě to není jisté, ale doufám, že to vyjde, aby součástí výstavy byla i živá zvířátka. Už jednou v muzeu byl například chameleon, brouci a žáby,“ doplnila Frelichová.

K přírodnímu tématu se vztahuje i program Muzejní noci, která se uskuteční v květnu a součástí bude i divadlo o zvířátkách.

V létě ve velkém sále vystřídá výstavu Nespoutaná řeka Svět kostiček. Půjde o výstavu modelů ze stavebnice Lego s interaktivní zónou a velkou hernou.

Malý sál bude pak přes prázdniny patřit vodníkům. Výstava z pohádkového světa se jmenuje Brekeke aneb V Mělníku není konec vodníků. Každý, kdo má doma vodníka v jakékoliv podobě, nebo třeba žáby či ryby, může na výstavu exponátů přispět zapůjčením. Součástí výstavy bude herní koutek a také doprovodný program se soutěží ve spolupráci se Základní uměleckou školou Mšeno.

Muzeum rovněž letos oslaví Den země. „Ve skalním obydlí Lhotka jej oslavíme v dubnu komentovanou prohlídkou obydlí a programem s ornitologem a ukázkou odchytu a kroužkování ptactva,“ přiblížila Kristýna Frelichová.

Ve skalním obydlí ve Lhotce pak bude letos ještě jedna velká akce. Na 20. července zde připadne slavnostní zahájení Dnů lidové architektury Středočeského kraje. Po prohlídce skalního obydlí bude následovat exkurze po stavbách lidové architektury Kokořínska, na kterou se zájemci vydají přistavenými autobusy. K akci bude vydána brožurka s fotografiemi staveb, která se v současné době připravuje. Na zahájení se bude publikace křtít.

Regionální muzeum Mělník ale v letošním roce nabídne i spoustu dalších akcí a menších výstav. Návštěvníci se tak mohou těšit na jarmarky, přednášky či vycházky. Další výstavy bude možné zhlédnout tradičně ve vstupních prostorách muzea, kde jsou každý měsíc instalovány nové expozice.

Muzejní kavárna je rovněž místem menších výstav. Letos tu bude k vidění například výstava Jak se žilo za protektorátu, Velikonoce v kavárně či Fenomén Kinder, což je výstava souborů postaviček z Kinder vajíček ze sbírky sběratelky. Zajímavá bude určitě i podzimní výstava fotografií Podzim v zahradě.

Marta Dušková