Winefest pořádáte už devátý rok, jak myšlenka na mělnickou přehlídku vín tehdy před lety vznikla?
Musím se přiznat, že první dva ročníky pořádal kamarád a hlavně vinař duší i srdcem - Mirek Říha. Pro pamětníky: v letech 1999 a 2000 jako první a druhou mělnickou výstavu vín. Já jsem tu štafetu převzal v roce 2003, přestěhoval do prostor Regionálního muzea v Mělníku a dal přehlídce nový název Mělník město vína - WINEFEST. Jsem také vinař, v současnosti spravuji zámecké sklepy mělnického zámku a v minulosti jsem vyráběl ve velkém sekty. A hlavně, ačkoli jsem Mělničák, mám moravskou školu, a tak mi do krve přešla taková ta kultura okolo vína.

Jak se ročníky během času vyvíjely, v čem bude ta letošní jiná nebo lepší, než byl úplně první ročník?
Vývoj byl trnitý a ještě neskončil, stále se snažím přidat něco nového a zajímavějšího. A jestli se to daří, nechám na posouzení vašich čtenářů. Když si vzpomenu na můj první ročník, tak se teď s odstupem už usmívám, ale tenkrát mi do zpěvu nebylo. Vzorků bylo relativně dost na to, že jsem tenkrát preferoval pouze vína z Čech, ale návštěvníků poskrovnu, a tak se nenaplnil můj cíl přiblížit ten lahodný mok koncovému spotřebiteli. Ale roky šly dál, vzorků přibývalo a s tím i návštěvníků; každý rok překonáme další stovku, a to je jen dobře. Sedmý ročník v roce 2007 - to bylo 210 vzorků s famózním zastoupením růžových vín a 14 sektů. Návštěvnost zatím stoupá, tak tam rekord bude zas až letos. Tím jsem trochu poodkryl i ty vývojové změny ve struktuře WINEFESTu.
Kromě základní soutěžní kategorie Vína z Čech jsem přidal kategorii vín růžových, protože jejich potenciál je úžasný. Jsou moderní, svěží a ta barevná škála od starorůžové přes čistě růžové a jahodorůžové k losové, ale také pomerančová a nebo takzvaná barva cibulové slupky, typická pro bílovická vína, je prostě úžasná. Dalším, věřím že dobrým počinem, bylo přidání kategorií PSV, což jsou přírodně sladká vína, tedy výběry z bobulí, výběry z cibéb, slámová, ledová vína. Ta jsou dost náročná na výrobu a to se samozřejmě projevuje také na jejich ceně, tak proto jsou zde, abyste je mohli ochutnat a poznat jejich krásu.
Další skupinou jsou sekty, zde se přiznám, že samozřejmně díky mé sektařské minulosti k nim mám blízko, a tak jsem rád, že zde mohu prezentovat jejich širokou škálu, letos jich je třináct, o jeden méně než bylo v rekordním roce 2007, ale i tak je to úctyhodné číslo, protože letos je to bez největších a nejznámnějších hráčů na trhu. Poslední skupinou jsou Rulandy, chcete-li pinoty. Tuto kategorii jsem přidal loni a hned měla dost velký ohlas.

Proč právě Rulandy?
V mělnické vinařské podoblasti se nejlépe daří právě Rulandům. A to věděl i císař Karel IV., když nechal dovézt révu z Burgundska. Dříve se jí říkalo Roučí červené a dělala se z ní třeba Mělničina. Dnes se jí zde také velmi daří, a tak neváhejte, přijďte ji ochutnat. V rámci WINEFESTu jsem posbíral Rulandy bílé, šedé, modré a Chardonnay z Čech, Moravy i Slovenska. Ale samozřejmně jsem pracoval i na stránce atraktivnosti pro vinaře a už druhým rokem je výstava soutěžní, uznaná ministerstvem zemědělství, takže podléhá určitým regulím a já pak na základě hodnocení certifikovanými degustátory mohu vinařům vydávat ocenění a medaile. Letošní hodnocení proběhlo na začátku dubna na mělnickém zámku a byl vybrán Champion, kterým je letos růžové víno, a přiděleno celkem 44 medailí. A vy teď máte příležitost ta vína ochutnat také a dát, či nedat za pravdu verdiktu degustátorů.

A jaké víno vám osobně nejvíce chutná?
Vím kam míříte, přesto vám odpovím trochu po svém. Jiskrné, dobré, příjemné, harmonické, osobité, svěží, dobře technologicky udělané.

Na který z letošních vzorků se nejvíce těšíte?
Na všechny, nebo alespoň na nějaké, většinou se však kvůli tomu shonu okolo k nim nedostanu a pak to doháním podle reakcí návštěvníků a při distribuci medailí.

Kolik vinařů jste při vybírání vzorků na letošní Winefest navštívil?
Nevím teď přesně, ale něco přes padesát. Přivezl jsem 176 vzorků, bohužel jeden neprošel sítem kritérií.

Byl jste na to sám, nebo jste vybírali v týmu?
Velkou část věcí si zařizuji sám, ale mám samozřejmně tým blízkých lidí, kteří mi pomáhají. Těch věcí okolo je neskutečně moc, i když se třeba na první pohled zdá, že naberete nějaká vína a ta vystavíte. Ale to třeba jindy, protože by to bylo na delší čas, už nyní připravuji další ročník.

Kde všude jste vzorky vybíral?
V Čechách, na Moravě a Slovensku.

Kolik se jich dostane až na přehlídku?
Letos prošlo sítem 175 vzorků, pouze jeden z těch, které jsem dovezl až do Mělníka, nevyhověl. Nějaké úbytky byly už při registraci, ale to neeviduji.
V letošním roce počítáte opět i se sekty. Kolik jich tam bude ?
Třináct, ale napřesrok chci opět trhnout rekord.

V pozvánce stojí, že budou v nabídce i vína ledová, slámová a výběr z bobulí. Můžete pro laiky popsat, o jaký typ vín jde?
Jsou to vína vyrobená z hroznů o min. cukernatosti 27°NM. S tím, že slámová se uloží nebo případně pověsí na slámu a přirozeným odparem se koncentruje cukr, kyseliny, ale i aroma v bobulích. Pak se vylisují. U ledovek je to podobné, ale s tím, že hrozny zůstávají na vinicích, v ideálním případě na ně působí ušlechtilá botrytis cinerea a sklízí se, až teplota klesne pod -7°C, ale také se lisují při -4°C. Samozřejmně výlisnost je zde poměrně nízká, kolem dvaceti až třiceti procent, zatímco standartně vylisujete šedesát až sedmdesát procent.

Je-li na Winefestu tak bohatá nabídka vín, neskolí to ochutnávající návštěvníky?
Už ne, protože jsou stále zkušenější a zkušenější.

Co byste jim poradil, jak si skutečně ochutnávku užít a nepřehnat to?
Uvědomit si, že jdu na degustaci, ne na jinou akci, to je základ. Dodržovat určitá pravidla, nekoukat se na obsluhu, jako že je chce ošidit, oni vědí, kolik mají nalít - 50 ml, to je standard. Občas spláchnout vodou, pro ten účel máme pramenitou vodu, zajíst kouskem chleba a sýra. Mým cílem je tu degustaci co nejvíce zpříjemnit a to se doufám díky mým partnerům, kterým za to patří mé velké poděkování, daří.

Bude tam letos návštěvíkům hrát nějaká kapela?
Ano, Jarošovci.