VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenka Durdíková: Šamanismus je metoda k poznání sebe sama

Libiš, Neratovice – Do malého krámku ve sníženém přízemí jednoho z bytových domů v Libiši na Mělnicku míří den co den zákazníci, kteří si chtějí nechat namíchat svůj vlastní čaj a ulevit tak svému zhuntovanému zdraví.

19.7.2014
SDÍLEJ:

Lenka Durdíková míchá čaje všem bez rozdílu věku či pohlaví.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

V zimě i v létě tam dojíždějí lidé různého věku z vedlejšího města i z druhého konce republiky. A jak jsem se sama přesvědčila, neodradí je ani cedule s nápisem „zavřeno" a zaklapnutá bezpečnostní mříž.

Bylinkářství u Babky provozují sestry Lenka Durdíková a Marie Skopcová pátým rokem. Není to jen tak ledajaký obchůdek, do kterého si přijdete pro kdesi v továrně namíchaný a zabalený čaj proti nespavosti nebo na podporu trávení. Sotva totiž sejdete po několika schodech a vstoupíte dovnitř, ovane vás vůně sušených bylin, které nejen že jsou rozvěšené po stěnách, ale také jsou volně k dispozici k nahlédnutí a přivonění v papírových pytlích na pultě.

Další desítky aromatických a zdraví prospěšných bylinek se pak ukrývají ve skleněných nádobách na policích. Podle Lenky Durdíkové jich jsou v krámku bezmála dvě stovky.

Byliny z celého světa

„Používáme asi sto osmdesát tuzemských i zahraničních bylin," přibližuje bylinkářka, kterou přírodní síly a energie zajímaly už odmalička. Zhruba před patnácti lety se pak se svou sestrou rozhodla, že se bylinkářství a alternativním metodám léčení začne věnovat hlouběji. Láska k přírodě a koníček v podobě poznávání toho, co všechno příroda vlastně dovede a co nabízí, se tak staly jejím povoláním. A posláním.

„Otevření vlastního bylinkářství předcházelo několikaleté studium jak soukromé, tak v rámci nejrůznějších kurzů," popisuje Lenka Durdíková své a sestřiny začátky. „Postupně jsme se propracovaly k tomu, že fyzické problémy člověka mají skryté příčiny a je tedy třeba léčit nejen tělo, ale také – nebo možná hlavně – duši a určité vzorce v lidském myšlení," vysvětluje. Okamžitě však dodává, že ona ani její sestra nejsou žádnými zázračnými léčitelkami, jak by se snad na první pohled mohlo zdát, ale spíše poradkyněmi.

I rostliny mají duši

Metody, jak pomoci lidem, kteří Lenku Durdíkovou či její sestru vyhledají, jsou různé.  Základem je bylinkářství, tedy znalost léčebných účinků  té které rostliny, a zároveň schopnost vidět a poznat, co člověka vlastně trápí.

„Člověk má kolem sebe energetické pole, ze kterého je možné toho spoustu vyčíst," říká bylinkářka a dodává, že důležitý je také individuální přístup. „Každý lidský organismus je jiný. Je třeba najít takové byliny, které duše daného člověka přijme. A přitom nesmíme zapomínat ani na to, že i rostliny mají svou duši," připomíná Lenka Durdíková.

Z obecného pozorování se sice dá vyvodit, že jisté druhy rostlin fungují na tu kterou nemoc, zároveň je ale třeba vybrat takovou rostlinu, jejíž energie rezonuje s duší konkrétního člověka.

„Já do lidí takzvaně vidím, takže když někdo přijde s nějakým problémem, poradím mu na něj vhodnou bylinu. Snažím se kombinovat znalosti z klasické medicíny, z oboru léčivých  rostlin a své šamanské zkušenosti," poodhaluje Lenka Durdíková způsob své práce.

Lidem, kteří za ní přijdou, připraví speciální čajovou směs, která jim uleví od fyzických obtíží. Komu se nechce pít čaj, tomu nabídne například bylinné tinktury, kapky a sirupy nebo třeba kapsle s pomletými bylinkami v želatinové tobolce.

„Preferuji čaj, je to nejpřirozenější forma konzumace bylin," připomíná Lenka Durdíková a vzápětí dodává, že čaj je pouze úvodním krokem na cestě ke zdraví. „Když přijde člověk s tím, že má problémy s dýcháním, je unavený a má oteklé nohy, podívám se na něj a vidím, že mu špatně fungují játra, ledviny a lymfatický systém. Namíchám mu proto jako první pomoc čaj. Když má zájem, jako druhou pomoc mu mohu říct, jaké potraviny by měl ze své stravy vynechat, aby se mu ulevilo. A pak se dá pomáhat ještě na dalších úrovních…" vysvětluje.

Pijí celé rodiny

Bylinkářství u Babky vyhledávají nejen osamělí jedinci, ale také celé rodiny. Ne vždycky přitom mají všichni členové rodiny k této alternativní metodě léčení hned od začátku důvěru.

„Mám radost, že k nám chodí čím dál mladší věkové skupiny. Hlavně maminky s dětmi, které svým potomkům nechtějí neustále dávat antibiotika," říká Lenka Durdíková. „Chodí i pánové. Jedna skupina jsou ti, co dorazí se svými manželkami a nervózně přešlapují před vchodem. To trvá tak po tři návštěvy, pak najednou přijdou dovnitř, že by si tedy také vzali nějaký ten čaj, že doma ho všichni pijí, jen oni ne, takže si připadají divně," popisuje další zákazníky obchůdku. „Druhá skupina mužů jsou ti, co úzkostlivě dbají o své zdraví. Ti přijdou tak každého čtvrt roku a říkají, že jdou „na údržbu". No a pak chodí tatínkové s dětmi. Většina lidí se k nám navíc pravidelně vrací."

Hlavní je přitom podle Lenky Durdíkové to, aby rozhodnutí užívat bylinky vždy vzešlo od člověka samotného.

„Aby někdo přišel s tím, že ho k nám poslala jeho dobrá známá, abychom se na něj podívaly, tak takhle to nefunguje," kroutí hlavou bylinkářka a dodává, že důležité je také používat zdravý selský rozum. „Je naivní myslet si, že když je člověk vážně nemocný, tak bude měsíc pít čaj a uleví se mu. Je třeba skloubit bylinkovou péči a změnu stravy s tím, co dotyčný užívá za léky. Člověk, který si přijde pro čaj na cukrovku, si nesmí myslet, že si pak hned může přestat píchat inzulín," upozorňuje.

Uzdrav zvíře a ženu

Další metodou, jejímž prostřednictvím Lenka Durdíková pomáhá lidem, je takzvané evropské šamanství. Jde o propojení s přírodou, kdy se lidé učí rozmlouvat s rostlinami, stromy a minerály, a zároveň lépe poznávají sami sebe.

„Na kurzech chodíme do různých stavů vědomí a setkáváme se tam se svými astrálními pomocníky," objasňuje. „Někdy se jim říká anděl, jindy duchovní rádce, osobní guru nebo třeba totemové zvíře či zvíře síly," připomíná s tím, že právě díky stavu, v jakém se ono zvíře nachází, člověk pozná, jak na tom zdravotně vlastně je. „Zvíře může být vystrašené, vysílené, zubožené… Je třeba ho v mysli uzdravit a jeho obnovenou sílu si pak natáhnout do svého života," říká Lenka Durdíková, jejímž zvířetem síly je orel bělohlavý.

Podobný postup si žádají také ostatní metody léčby. Lenka Durdíková je totiž přesvědčená, že lidé si za všechny své nemoci a problémy mohou sami, i když to neradi slyší a mnohdy to možná ani netuší.

„Všechno to probíhá na úrovni nevědomí," vysvětluje bylinkářka a šamanka v jednom. „Existují totiž určité vzorce chování, které si s sebou každý z nás nese. Pokud jsou špatné a my se jich nezbavíme, nevyléčíme je, žádné bylinky nám nepomohou," upozorňuje.

Typickým příkladem takového vzorce je situace, kdy si žena připadá neatraktivní, neschopná nebo jako pouhá služka. Tyto emoce si s sebou přitom může nést zcela nevědomky.

„Neumíme prožívat pravé ženství. Máme v sobě zakotveno, že musíme někomu sloužit, nechat si všechno líbit, a zároveň být lepší než muži, abychom se prosadily. V takovém případě je třeba uzdravit naši vnitřní ženu, abychom si začaly být znovu vědomy své síly, síly bohyně. V dnešní době je to boj probudit ženy, aby si uvědomily, kdo opravdu jsou," přiznává Lenka Durdíková.

Duše je naše deviza

Důležité je také pochopit, že lidská duše je multidimenzionální a žije paralelně v několika rovinách. A v každé z nich do sebe vstřebává všechno, čím si projde a co zažije.

„Duše je to, co si nosíme do všech životů. Je to naše deviza, a pokud se nám někde jinde stane nějaké příkoří nebo věc, kterou jsme nedokázali zpracovat, přenášíme si tuto negativní zkušenost do současného života," objasňuje Lenka Durdíková a dodává, že každá výrazná negativní emoce může časem způsobit nemoc. „Dlouhodobá emoce udělá jednoho dne nemoce. Když budete vzteklá, onemocní vám játra, když budete mít problémy se vztahy, odnesou to ledviny a močové ústrojí," dává příklady. „Existuje přitom spousta  metod, jak v sobě můžeme tyto negativní emoce odhalit a vyléčit je, jen je třeba mít na to odvahu a chuť hledat sám v sobě," uzavírá Lenka Durdíková.

VIZITKA
Lenka Durdíková je Mistr Reiki, Mistr Raa-Sheeba, Shamballa a Golden dragoon. Diagnostikuje a míchá bylinné čajové směsi, provádí odbloky, regresní terapii, konstelace, kraniosakrální terapii i meditace. Umí odvést duše zemřelých, provádí odpoutání od vztahů, čistí prostory od nežádoucích energií. Absolvovala například Univerzitu nové doby nebo alternativní kurzy na rozvoj osobnosti. Je vdaná, se svým manželem žije v Neratovicích. Je matkou a babičkou.

Autor: Barbora Tesnerová

Místo události:
19.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní referenti. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zajišťování obchodní agendy, telefonická a e-mailová komunikace se zákazníky, příjem a zpracování objednávek, příprava nabídek, řešení případných reklamcí, příprava podkladů pro obchodní jednání, vyhodnocování objemu prodejů a potřeby nákupu dle jednotlivých dodavatelů, sortimentu a druhů, kooperace s výrobou, plánováním, expedicí, účtárnou a zahraničními kolegy, Požadujeme: SŠ vzdělání ukončené maturitou, znalost AJ a NJ pro jednání se zákazníky slovem i písmem, pečlivost, orientace na zákazníka, dobrá znalost práce na PC (MS Office), komunikační a oraganizační schopnosti,zodpovědnost a flexibilitu, Nabízíme: příspěvek na stravování. doplňková dovolená, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Retal czech a.s., Strážnická, č.p. 3586, 276 01 Mělník 1. Informace: Alena Vokálková, +420 315 630 324;775 869 124.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: - fyzicky náročná práce - nutný dobrý zdravotní stav (práce ve vysokých teplotách), Místo výkonu práce: Křivenice 1, 277 03 Horní Počaply , Kontakt:telefonicky po-čt 9:00-14:00, osobní schůzka po telefonické domluvě. Pracoviště: Prykom s.r.o. - křivenice, 277 03 Horní Počaply. Informace: Oleh Pryymak, +420 608 214 966.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 34 000 Kč

Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Specialista lakovací linky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 34000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - podpora vývoje metody lakování od prototypů po masovou produkci, manuální lakování prototypů včetně testovací lakování, podpora při nastavení a instalaci nové lakovací linky, účast na setkáních s dodavateli lakovací linky, školení od dodavatelů zařízení, spolupráce s týmem kvality a výrobního procesu, Požadujeme: zkušenosti z obsluhy práškové lakovny - podmínkou; SŠ vzdělání technického/strojního zaměření-podmínkou, chuť pracovat na vývoji a nastavení procesů, řidičský průkaz sk.B - výhodou, anglický jazyk - výhodou, Nabízíme: stravenky a občerstvení na pracovišti, zaškolení a vzdělávací kurzy, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-16:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Metmo s.r.o., 277 45 Úžice u Kralup n.Vltavou. Informace: Marika Pančáková, +420 606 043 132.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 24 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktoristé a obsluha zemědělských strojů. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - práce ve vinařství a sklepech, obsluha strojů ve vinařství, časová flexibilita, řidičský průkaz sk.B , - pracovní doba 7:00-15:30, mimo sezónu a v sezóně dle potřeby a domluvy , Nabízíme: stravenky, Kontakt: telefonicky po-pá 9:00-16:00, osobně Zámek Mělník 7:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Jiří lobkowicz, Svatováclavská, č.p. 19, 276 01 Mělník 1. Informace: Michaela Hirschová, +420 315 622 127.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Tsunami Cup v Dolních Beřkovicích se vydařil

Dolní Beřkovice – Místní Tělocvičná jednota zorganizovala ve sportovním areálu již 19. ročník Tsunami Cup v malé kopané.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokáže operační středisko středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT