VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenka Durdíková: Šamanismus je metoda k poznání sebe sama

Libiš, Neratovice – Do malého krámku ve sníženém přízemí jednoho z bytových domů v Libiši na Mělnicku míří den co den zákazníci, kteří si chtějí nechat namíchat svůj vlastní čaj a ulevit tak svému zhuntovanému zdraví.

19.7.2014
SDÍLEJ:

Lenka Durdíková míchá čaje všem bez rozdílu věku či pohlaví.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

V zimě i v létě tam dojíždějí lidé různého věku z vedlejšího města i z druhého konce republiky. A jak jsem se sama přesvědčila, neodradí je ani cedule s nápisem „zavřeno" a zaklapnutá bezpečnostní mříž.

Bylinkářství u Babky provozují sestry Lenka Durdíková a Marie Skopcová pátým rokem. Není to jen tak ledajaký obchůdek, do kterého si přijdete pro kdesi v továrně namíchaný a zabalený čaj proti nespavosti nebo na podporu trávení. Sotva totiž sejdete po několika schodech a vstoupíte dovnitř, ovane vás vůně sušených bylin, které nejen že jsou rozvěšené po stěnách, ale také jsou volně k dispozici k nahlédnutí a přivonění v papírových pytlích na pultě.

Další desítky aromatických a zdraví prospěšných bylinek se pak ukrývají ve skleněných nádobách na policích. Podle Lenky Durdíkové jich jsou v krámku bezmála dvě stovky.

Byliny z celého světa

„Používáme asi sto osmdesát tuzemských i zahraničních bylin," přibližuje bylinkářka, kterou přírodní síly a energie zajímaly už odmalička. Zhruba před patnácti lety se pak se svou sestrou rozhodla, že se bylinkářství a alternativním metodám léčení začne věnovat hlouběji. Láska k přírodě a koníček v podobě poznávání toho, co všechno příroda vlastně dovede a co nabízí, se tak staly jejím povoláním. A posláním.

„Otevření vlastního bylinkářství předcházelo několikaleté studium jak soukromé, tak v rámci nejrůznějších kurzů," popisuje Lenka Durdíková své a sestřiny začátky. „Postupně jsme se propracovaly k tomu, že fyzické problémy člověka mají skryté příčiny a je tedy třeba léčit nejen tělo, ale také – nebo možná hlavně – duši a určité vzorce v lidském myšlení," vysvětluje. Okamžitě však dodává, že ona ani její sestra nejsou žádnými zázračnými léčitelkami, jak by se snad na první pohled mohlo zdát, ale spíše poradkyněmi.

I rostliny mají duši

Metody, jak pomoci lidem, kteří Lenku Durdíkovou či její sestru vyhledají, jsou různé.  Základem je bylinkářství, tedy znalost léčebných účinků  té které rostliny, a zároveň schopnost vidět a poznat, co člověka vlastně trápí.

„Člověk má kolem sebe energetické pole, ze kterého je možné toho spoustu vyčíst," říká bylinkářka a dodává, že důležitý je také individuální přístup. „Každý lidský organismus je jiný. Je třeba najít takové byliny, které duše daného člověka přijme. A přitom nesmíme zapomínat ani na to, že i rostliny mají svou duši," připomíná Lenka Durdíková.

Z obecného pozorování se sice dá vyvodit, že jisté druhy rostlin fungují na tu kterou nemoc, zároveň je ale třeba vybrat takovou rostlinu, jejíž energie rezonuje s duší konkrétního člověka.

„Já do lidí takzvaně vidím, takže když někdo přijde s nějakým problémem, poradím mu na něj vhodnou bylinu. Snažím se kombinovat znalosti z klasické medicíny, z oboru léčivých  rostlin a své šamanské zkušenosti," poodhaluje Lenka Durdíková způsob své práce.

Lidem, kteří za ní přijdou, připraví speciální čajovou směs, která jim uleví od fyzických obtíží. Komu se nechce pít čaj, tomu nabídne například bylinné tinktury, kapky a sirupy nebo třeba kapsle s pomletými bylinkami v želatinové tobolce.

„Preferuji čaj, je to nejpřirozenější forma konzumace bylin," připomíná Lenka Durdíková a vzápětí dodává, že čaj je pouze úvodním krokem na cestě ke zdraví. „Když přijde člověk s tím, že má problémy s dýcháním, je unavený a má oteklé nohy, podívám se na něj a vidím, že mu špatně fungují játra, ledviny a lymfatický systém. Namíchám mu proto jako první pomoc čaj. Když má zájem, jako druhou pomoc mu mohu říct, jaké potraviny by měl ze své stravy vynechat, aby se mu ulevilo. A pak se dá pomáhat ještě na dalších úrovních…" vysvětluje.

Pijí celé rodiny

Bylinkářství u Babky vyhledávají nejen osamělí jedinci, ale také celé rodiny. Ne vždycky přitom mají všichni členové rodiny k této alternativní metodě léčení hned od začátku důvěru.

„Mám radost, že k nám chodí čím dál mladší věkové skupiny. Hlavně maminky s dětmi, které svým potomkům nechtějí neustále dávat antibiotika," říká Lenka Durdíková. „Chodí i pánové. Jedna skupina jsou ti, co dorazí se svými manželkami a nervózně přešlapují před vchodem. To trvá tak po tři návštěvy, pak najednou přijdou dovnitř, že by si tedy také vzali nějaký ten čaj, že doma ho všichni pijí, jen oni ne, takže si připadají divně," popisuje další zákazníky obchůdku. „Druhá skupina mužů jsou ti, co úzkostlivě dbají o své zdraví. Ti přijdou tak každého čtvrt roku a říkají, že jdou „na údržbu". No a pak chodí tatínkové s dětmi. Většina lidí se k nám navíc pravidelně vrací."

Hlavní je přitom podle Lenky Durdíkové to, aby rozhodnutí užívat bylinky vždy vzešlo od člověka samotného.

„Aby někdo přišel s tím, že ho k nám poslala jeho dobrá známá, abychom se na něj podívaly, tak takhle to nefunguje," kroutí hlavou bylinkářka a dodává, že důležité je také používat zdravý selský rozum. „Je naivní myslet si, že když je člověk vážně nemocný, tak bude měsíc pít čaj a uleví se mu. Je třeba skloubit bylinkovou péči a změnu stravy s tím, co dotyčný užívá za léky. Člověk, který si přijde pro čaj na cukrovku, si nesmí myslet, že si pak hned může přestat píchat inzulín," upozorňuje.

Uzdrav zvíře a ženu

Další metodou, jejímž prostřednictvím Lenka Durdíková pomáhá lidem, je takzvané evropské šamanství. Jde o propojení s přírodou, kdy se lidé učí rozmlouvat s rostlinami, stromy a minerály, a zároveň lépe poznávají sami sebe.

„Na kurzech chodíme do různých stavů vědomí a setkáváme se tam se svými astrálními pomocníky," objasňuje. „Někdy se jim říká anděl, jindy duchovní rádce, osobní guru nebo třeba totemové zvíře či zvíře síly," připomíná s tím, že právě díky stavu, v jakém se ono zvíře nachází, člověk pozná, jak na tom zdravotně vlastně je. „Zvíře může být vystrašené, vysílené, zubožené… Je třeba ho v mysli uzdravit a jeho obnovenou sílu si pak natáhnout do svého života," říká Lenka Durdíková, jejímž zvířetem síly je orel bělohlavý.

Podobný postup si žádají také ostatní metody léčby. Lenka Durdíková je totiž přesvědčená, že lidé si za všechny své nemoci a problémy mohou sami, i když to neradi slyší a mnohdy to možná ani netuší.

„Všechno to probíhá na úrovni nevědomí," vysvětluje bylinkářka a šamanka v jednom. „Existují totiž určité vzorce chování, které si s sebou každý z nás nese. Pokud jsou špatné a my se jich nezbavíme, nevyléčíme je, žádné bylinky nám nepomohou," upozorňuje.

Typickým příkladem takového vzorce je situace, kdy si žena připadá neatraktivní, neschopná nebo jako pouhá služka. Tyto emoce si s sebou přitom může nést zcela nevědomky.

„Neumíme prožívat pravé ženství. Máme v sobě zakotveno, že musíme někomu sloužit, nechat si všechno líbit, a zároveň být lepší než muži, abychom se prosadily. V takovém případě je třeba uzdravit naši vnitřní ženu, abychom si začaly být znovu vědomy své síly, síly bohyně. V dnešní době je to boj probudit ženy, aby si uvědomily, kdo opravdu jsou," přiznává Lenka Durdíková.

Duše je naše deviza

Důležité je také pochopit, že lidská duše je multidimenzionální a žije paralelně v několika rovinách. A v každé z nich do sebe vstřebává všechno, čím si projde a co zažije.

„Duše je to, co si nosíme do všech životů. Je to naše deviza, a pokud se nám někde jinde stane nějaké příkoří nebo věc, kterou jsme nedokázali zpracovat, přenášíme si tuto negativní zkušenost do současného života," objasňuje Lenka Durdíková a dodává, že každá výrazná negativní emoce může časem způsobit nemoc. „Dlouhodobá emoce udělá jednoho dne nemoce. Když budete vzteklá, onemocní vám játra, když budete mít problémy se vztahy, odnesou to ledviny a močové ústrojí," dává příklady. „Existuje přitom spousta  metod, jak v sobě můžeme tyto negativní emoce odhalit a vyléčit je, jen je třeba mít na to odvahu a chuť hledat sám v sobě," uzavírá Lenka Durdíková.

VIZITKA
Lenka Durdíková je Mistr Reiki, Mistr Raa-Sheeba, Shamballa a Golden dragoon. Diagnostikuje a míchá bylinné čajové směsi, provádí odbloky, regresní terapii, konstelace, kraniosakrální terapii i meditace. Umí odvést duše zemřelých, provádí odpoutání od vztahů, čistí prostory od nežádoucích energií. Absolvovala například Univerzitu nové doby nebo alternativní kurzy na rozvoj osobnosti. Je vdaná, se svým manželem žije v Neratovicích. Je matkou a babičkou.

Autor: Barbora Tesnerová

Místo události:
19.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 60. Poznámka: - sběr ovoce - třešně, višně,ořechy,jablka, hrušky., - pracovní doba od 6:00 nebo od 7:00, Požadujeme: fyzicky namáhavá práce- dobrý zdravotní stav, práce v sobotu i v neděli, Místo výkonu práce: k.ú. Daminěves, Kontakt: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ 17.4.2018 OD 9:00 NA ÚŘADU PRÁCE KOP MĚLNÍK. Pracoviště: Charyton plus s.r.o. - obříství, Bedřicha Smetany, č.p. 230, 277 42 Obříství. Informace: Kontakt, +420 777 400 514.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků ze dřeva a příbuzných materiálů Montážní dělníci výrobků ze dřeva a příbuzných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: - Fyzicky náročná práce, nutný dobrý zdravotní stav - zvedání těžkých břemen nad 15 kg - výroba dřevěných palet., Místo výkonu práce 9.května 325, 277 06 Lužec nad Vltavou, Kontakt: telefonicky po,čt 9:00 - 12 :00, osobní schůzka po telefoniocké domluvě. Pracoviště: Sanvil s.r.o. lužec - areál pilous, 9. května, č.p. 325, 277 06 Lužec nad Vltavou. Informace: Oleksandr Kokovin, +420 777 127 937.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 48 500 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 48500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - po České republice v případě zájmu možnost i zahraničních přeprav, soboty a neděle volné, Požadujeme: řidičský průkaz sk. C, profesní průkaz - v případě zájmu zajistíme školení, Nabízíme: náborový příspěvek 21000,- Kč - vyplacen od doby nástupu první 3 měsíce po 7000,- Kč, a další 3 měsíce po 5000,- Kč, Kontakt: telefonicky po-pá 6:00-14:00, osobní jednání NUTNÉ po telefonické nebo e-mailové domluvě. Pracoviště: Mek-logistik s.r.o., Kokořínská, č.p. 4027, 276 01 Mělník 1. Informace: Zdeněk Bartoš, +420 315 629 660.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Danzer bohemia-dýhárna s.r.o., 277 03 Horní Počaply. Informace: Markéta Tesařová, +420 315 630 726.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kraj se ptá Říčan: Kam odkloníte kamiony, které nechcete?

David Rath u soudu.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Kdo vybílil seniorovi účet? Podle policie jeho vnuk

Střední Čechy – Podle přesvědčení, že peníze potřebuje jistě mnohem víc než jeho dědeček, si zřejmě počínal 29letý muž, který se na bankovním účtu seniora z malé obce na pomezí Prahy-východ a Mělnicka rozhodl hospodařit po svém. Kriminalisté z Brandýsa nad Labem, kteří se případem zabývají, spočítali, že během necelého roku vnuk (jemuž v tom prý někdy asistovala i přítelkyně) tajně vybral z konta téměř sto tisíc korun. V pondělí to uvedla Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.

Za Prahou se žije o dost jinak nežli v metropoli

Střední Čechy – Stěžují si Středočeši spíš na to, že mají malý byt, nebo jsou náklady na bydlení vysoké? I odpovědi na takové otázky mohou zaznačit zjištění statistiků, kteří se loni zajímali o domácnosti a jejich vybavení v rámci šetření nazvaného Příjmy a životní podmínky domácností. Před rokem pracovníci Českého statistického úřadu zajišťující sběr dat pro výzkum navštěvovali i vybrané byty – údaje o většině zkoumaných domácností byly nicméně získány prostřednictvím elektronického dotazníku.

Nemaká, napadá opozice středočeskou hejtmanku

Střední Čechy – Ostře nabito před veřejným zasedáním zastupitelů, kteří budou ve čtvrtek jednat na krajském úřadě, má středočeská opozice. Na hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) se v pátek jménem zastupitelského klubu ODS osopil místopředseda strany Martin Kupka. Vytkl jí nízkou účast na zasedáních rady kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT