VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenka Durdíková: Šamanismus je metoda k poznání sebe sama

Libiš, Neratovice – Do malého krámku ve sníženém přízemí jednoho z bytových domů v Libiši na Mělnicku míří den co den zákazníci, kteří si chtějí nechat namíchat svůj vlastní čaj a ulevit tak svému zhuntovanému zdraví.

19.7.2014
SDÍLEJ:

Lenka Durdíková míchá čaje všem bez rozdílu věku či pohlaví.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

V zimě i v létě tam dojíždějí lidé různého věku z vedlejšího města i z druhého konce republiky. A jak jsem se sama přesvědčila, neodradí je ani cedule s nápisem „zavřeno" a zaklapnutá bezpečnostní mříž.

Bylinkářství u Babky provozují sestry Lenka Durdíková a Marie Skopcová pátým rokem. Není to jen tak ledajaký obchůdek, do kterého si přijdete pro kdesi v továrně namíchaný a zabalený čaj proti nespavosti nebo na podporu trávení. Sotva totiž sejdete po několika schodech a vstoupíte dovnitř, ovane vás vůně sušených bylin, které nejen že jsou rozvěšené po stěnách, ale také jsou volně k dispozici k nahlédnutí a přivonění v papírových pytlích na pultě.

Další desítky aromatických a zdraví prospěšných bylinek se pak ukrývají ve skleněných nádobách na policích. Podle Lenky Durdíkové jich jsou v krámku bezmála dvě stovky.

Byliny z celého světa

„Používáme asi sto osmdesát tuzemských i zahraničních bylin," přibližuje bylinkářka, kterou přírodní síly a energie zajímaly už odmalička. Zhruba před patnácti lety se pak se svou sestrou rozhodla, že se bylinkářství a alternativním metodám léčení začne věnovat hlouběji. Láska k přírodě a koníček v podobě poznávání toho, co všechno příroda vlastně dovede a co nabízí, se tak staly jejím povoláním. A posláním.

„Otevření vlastního bylinkářství předcházelo několikaleté studium jak soukromé, tak v rámci nejrůznějších kurzů," popisuje Lenka Durdíková své a sestřiny začátky. „Postupně jsme se propracovaly k tomu, že fyzické problémy člověka mají skryté příčiny a je tedy třeba léčit nejen tělo, ale také – nebo možná hlavně – duši a určité vzorce v lidském myšlení," vysvětluje. Okamžitě však dodává, že ona ani její sestra nejsou žádnými zázračnými léčitelkami, jak by se snad na první pohled mohlo zdát, ale spíše poradkyněmi.

I rostliny mají duši

Metody, jak pomoci lidem, kteří Lenku Durdíkovou či její sestru vyhledají, jsou různé.  Základem je bylinkářství, tedy znalost léčebných účinků  té které rostliny, a zároveň schopnost vidět a poznat, co člověka vlastně trápí.

„Člověk má kolem sebe energetické pole, ze kterého je možné toho spoustu vyčíst," říká bylinkářka a dodává, že důležitý je také individuální přístup. „Každý lidský organismus je jiný. Je třeba najít takové byliny, které duše daného člověka přijme. A přitom nesmíme zapomínat ani na to, že i rostliny mají svou duši," připomíná Lenka Durdíková.

Z obecného pozorování se sice dá vyvodit, že jisté druhy rostlin fungují na tu kterou nemoc, zároveň je ale třeba vybrat takovou rostlinu, jejíž energie rezonuje s duší konkrétního člověka.

„Já do lidí takzvaně vidím, takže když někdo přijde s nějakým problémem, poradím mu na něj vhodnou bylinu. Snažím se kombinovat znalosti z klasické medicíny, z oboru léčivých  rostlin a své šamanské zkušenosti," poodhaluje Lenka Durdíková způsob své práce.

Lidem, kteří za ní přijdou, připraví speciální čajovou směs, která jim uleví od fyzických obtíží. Komu se nechce pít čaj, tomu nabídne například bylinné tinktury, kapky a sirupy nebo třeba kapsle s pomletými bylinkami v želatinové tobolce.

„Preferuji čaj, je to nejpřirozenější forma konzumace bylin," připomíná Lenka Durdíková a vzápětí dodává, že čaj je pouze úvodním krokem na cestě ke zdraví. „Když přijde člověk s tím, že má problémy s dýcháním, je unavený a má oteklé nohy, podívám se na něj a vidím, že mu špatně fungují játra, ledviny a lymfatický systém. Namíchám mu proto jako první pomoc čaj. Když má zájem, jako druhou pomoc mu mohu říct, jaké potraviny by měl ze své stravy vynechat, aby se mu ulevilo. A pak se dá pomáhat ještě na dalších úrovních…" vysvětluje.

Pijí celé rodiny

Bylinkářství u Babky vyhledávají nejen osamělí jedinci, ale také celé rodiny. Ne vždycky přitom mají všichni členové rodiny k této alternativní metodě léčení hned od začátku důvěru.

„Mám radost, že k nám chodí čím dál mladší věkové skupiny. Hlavně maminky s dětmi, které svým potomkům nechtějí neustále dávat antibiotika," říká Lenka Durdíková. „Chodí i pánové. Jedna skupina jsou ti, co dorazí se svými manželkami a nervózně přešlapují před vchodem. To trvá tak po tři návštěvy, pak najednou přijdou dovnitř, že by si tedy také vzali nějaký ten čaj, že doma ho všichni pijí, jen oni ne, takže si připadají divně," popisuje další zákazníky obchůdku. „Druhá skupina mužů jsou ti, co úzkostlivě dbají o své zdraví. Ti přijdou tak každého čtvrt roku a říkají, že jdou „na údržbu". No a pak chodí tatínkové s dětmi. Většina lidí se k nám navíc pravidelně vrací."

Hlavní je přitom podle Lenky Durdíkové to, aby rozhodnutí užívat bylinky vždy vzešlo od člověka samotného.

„Aby někdo přišel s tím, že ho k nám poslala jeho dobrá známá, abychom se na něj podívaly, tak takhle to nefunguje," kroutí hlavou bylinkářka a dodává, že důležité je také používat zdravý selský rozum. „Je naivní myslet si, že když je člověk vážně nemocný, tak bude měsíc pít čaj a uleví se mu. Je třeba skloubit bylinkovou péči a změnu stravy s tím, co dotyčný užívá za léky. Člověk, který si přijde pro čaj na cukrovku, si nesmí myslet, že si pak hned může přestat píchat inzulín," upozorňuje.

Uzdrav zvíře a ženu

Další metodou, jejímž prostřednictvím Lenka Durdíková pomáhá lidem, je takzvané evropské šamanství. Jde o propojení s přírodou, kdy se lidé učí rozmlouvat s rostlinami, stromy a minerály, a zároveň lépe poznávají sami sebe.

„Na kurzech chodíme do různých stavů vědomí a setkáváme se tam se svými astrálními pomocníky," objasňuje. „Někdy se jim říká anděl, jindy duchovní rádce, osobní guru nebo třeba totemové zvíře či zvíře síly," připomíná s tím, že právě díky stavu, v jakém se ono zvíře nachází, člověk pozná, jak na tom zdravotně vlastně je. „Zvíře může být vystrašené, vysílené, zubožené… Je třeba ho v mysli uzdravit a jeho obnovenou sílu si pak natáhnout do svého života," říká Lenka Durdíková, jejímž zvířetem síly je orel bělohlavý.

Podobný postup si žádají také ostatní metody léčby. Lenka Durdíková je totiž přesvědčená, že lidé si za všechny své nemoci a problémy mohou sami, i když to neradi slyší a mnohdy to možná ani netuší.

„Všechno to probíhá na úrovni nevědomí," vysvětluje bylinkářka a šamanka v jednom. „Existují totiž určité vzorce chování, které si s sebou každý z nás nese. Pokud jsou špatné a my se jich nezbavíme, nevyléčíme je, žádné bylinky nám nepomohou," upozorňuje.

Typickým příkladem takového vzorce je situace, kdy si žena připadá neatraktivní, neschopná nebo jako pouhá služka. Tyto emoce si s sebou přitom může nést zcela nevědomky.

„Neumíme prožívat pravé ženství. Máme v sobě zakotveno, že musíme někomu sloužit, nechat si všechno líbit, a zároveň být lepší než muži, abychom se prosadily. V takovém případě je třeba uzdravit naši vnitřní ženu, abychom si začaly být znovu vědomy své síly, síly bohyně. V dnešní době je to boj probudit ženy, aby si uvědomily, kdo opravdu jsou," přiznává Lenka Durdíková.

Duše je naše deviza

Důležité je také pochopit, že lidská duše je multidimenzionální a žije paralelně v několika rovinách. A v každé z nich do sebe vstřebává všechno, čím si projde a co zažije.

„Duše je to, co si nosíme do všech životů. Je to naše deviza, a pokud se nám někde jinde stane nějaké příkoří nebo věc, kterou jsme nedokázali zpracovat, přenášíme si tuto negativní zkušenost do současného života," objasňuje Lenka Durdíková a dodává, že každá výrazná negativní emoce může časem způsobit nemoc. „Dlouhodobá emoce udělá jednoho dne nemoce. Když budete vzteklá, onemocní vám játra, když budete mít problémy se vztahy, odnesou to ledviny a močové ústrojí," dává příklady. „Existuje přitom spousta  metod, jak v sobě můžeme tyto negativní emoce odhalit a vyléčit je, jen je třeba mít na to odvahu a chuť hledat sám v sobě," uzavírá Lenka Durdíková.

VIZITKA
Lenka Durdíková je Mistr Reiki, Mistr Raa-Sheeba, Shamballa a Golden dragoon. Diagnostikuje a míchá bylinné čajové směsi, provádí odbloky, regresní terapii, konstelace, kraniosakrální terapii i meditace. Umí odvést duše zemřelých, provádí odpoutání od vztahů, čistí prostory od nežádoucích energií. Absolvovala například Univerzitu nové doby nebo alternativní kurzy na rozvoj osobnosti. Je vdaná, se svým manželem žije v Neratovicích. Je matkou a babičkou.

Autor: Barbora Tesnerová

Místo události:
19.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 22 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - dělníci-laminátníci (zakázková výroba ze sklolaminátů dle předepsané technologie a výkresů), - praxe v oboru ručního laminátování, - pracovní doba 7:00-16:00, občas možnost služební cesty na montáž na stavbě mimo firmu, Nabízíme: stravenky , Kontakt: telefonicky nebo osobně. Pracoviště: Pola neratovice s.r.o., Práce, č.p. 11, 277 11 Neratovice. Informace: Václav Hudec, +420 315 682 651. Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 15 000 Kč Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktoristé a obsluha zemědělských strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Tišice a Praha , Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Karel hradec, Labská, č.p. 10, 277 15 Tišice. Informace: Karel Hradec, +420 606 891 718. Výroba - Výroba Seřizovači 26 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovači - elektrikáři v údržbě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhodou: vyhláška č. 50 (elektikář), Nabízíme: příspěvek na stravování. doplňková dovolená, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Retal czech a.s., Strážnická, č.p. 3586, 276 01 Mělník 1. Informace: Michaela Kubalová, +420 315 630 324;773 771 036. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - denní rozvozy po ČR, plachtová sola 12-18 tun, Požadujeme: řidičský průkaz sk.C, profesní průkaz, psychologické vyšetření, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Tomáš grassl tg transport, Hakenova, č.p. 725, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Tomáš Grassl, +420 778 060 706.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

VIDEO: Zdrogovaný motorkář skončil v rybníce

Vyvrcholením retrospektivních oslav republiky byl lampionový průvod, v jehož čele jelo spřežení s kočárem, v němž spočinul T. G. Masaryk.
44

Kralupy kulturním programem oslavily Den republiky

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Napadení záchranářů není vzácné. Útočníci je někdy i pokousají

Střední Čechy - Snaží se chránit lidské životy, ale nedá se říct, že by jim to někdy jejich okolí usnadňovalo. Napadení záchranářů není ničím výjimečným, vysvětluje jejich mluvčí Petra Effenbergerová. Hlášená napadení letos byla čtyři, s agresivitou pacientů se ale záchranáři setkávají prakticky denodenně.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

V kralupské rafinérii se chystá havarijní cvičení

Mělnicko – Simulace zásahu při úniku oblaku plynného propylenu uvnitř rafinérie s možností rozšíření mimo areál. To bude námětem cvičení v kralupské rafinerii, kterou uskuteční Unipetrol ve středu 24. října mezi devátou a jedenáctou hodinou dopoledne.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT