Vloni získal první místo na výstavě růží na zámku ve Veltrusech za svůj oranžový květ odrůdy Prominent. „Několikrát jsem před tím obsadil čtvrté a páté místo,“řekl růžař a dodal, že vystavuje jen na zámku ve Veltrusech. „Vloni jsem se byl podívat i na výstavě v Kladně, tak přemýšlím, že bych v budoucnu vystavoval i tam,“ řekl Miroslav Habrych.

Růže se pro něho staly součástí života, právě když je začal na začátku devadesátých let pěstovat „ve velkém“. „Mám něco kolem sto padesáti keřů, od některých odrůd mám dva i tři keře,“ prohlásil pěstitel z vesničky nedaleko Kladna, který krásně kvetoucí trnité keříky pěstuje na malé zahrádce u domu.

Růžař Miroslav říká, že růže jsou jeho největším koníčkem. „Protože pracuji u dráhy, sbíral jsem vláčky, ale to už mě pomalu opouští. Zaměřuji se hlavně na růže, je to prakticky moje jediná záliba,“ přiznal Miroslav.

Před lety vstoupil do kralupského Rosa klubu, kde se učil dalším pěstitelským dovednostem a získával informace od zkušených růžařů.
„Měníme si mezi sebou odrůdy, které ještě nemáme a různě o pěstování debatujeme. Od členů klubu jsem se také naučil očkovat,“ prohlásil Habrych a dodal, že nyní už si kupuje šípkové podnože a očkuje si na ně sám šlechtěné odrůdy.

Podle něj není pěstování růží příliš náročné. „Záleží hlavně na počasí. Současné časté deště jim moc neprospívají, zrovna tak ne ani přílišné sucho,“ podotkl člen kralupského Rosa klubu.

Mrzí ho, když mu nějaký keřík přes zimu vymrzne, nebo odejde stářím, přesto se snaží svůj záhon neustále obměňovat a doplňovat o nové odrůdy.
„Chtěl bych znát názvy všech růží, které na záhoně mám. Babička, která mě učila, totiž žádná jména neznala, brala je jen podle barev květů,“ prohlásil milovník růží.

Pěstuje jen růže keřové, stromkové jsou podle něho o dost náročnější. „Nemám je a ani se je nesnažím očkovat. Je u nich podstatně složitější zazimování. Keřové stačí přihrnout, ale stromky se musí ohýbat k zemi, zaháčkovat a přikrýt zeminou,“ dodal Habrych.