Sborník Mělnicka vydává každý druhý rok Regionální muzeum Mělník v těsné spolupráci se Státním okresním archivem Mělník a publikace se hlásí k tradici muzejního sborníku vydávanému v letech 1938–1941. Jeho nová řada odstartovala v roce 1982 zásluhou Miloslavy Havlíčkové, ředitelky mělnického muzea.

Slavnostním večerem provázela členka redakční rady sborníku Nikola Michňová a večer zahájil úvodním slovem ředitel mělnického archivu Dalibor Státník. Nový sborník a příspěvky autorů představil historik muzea Lukáš Snopek. Téměř vánoční atmosféru zajistil hrou na švýcarský melodický nástroj zvaný Hang, který svým tvarem připomíná UFO, a zpěvem vánočních písní Jiří Šámal.

Confluens je výraz z latiny a znamená soutok. Rovněž sborník Confluens se snaží žít s městem a okolním krajem a mimo jiné obsahuje i vzpomínku na nedávno zesnulé kulturní pracovníky, přináší reflexi dění v oblasti památkové péče a obsahuje i výběrovou bibliografii vlastivědné literatury za léta 2017 a 2018. Na obalu sborníku je obraz malíře a grafika Vladimíra Veselého, který je zakladatelem a dlouholetým vedoucím galerie Ve Věži v Mělníku a originál obrazu Mělník v čase byl vystaven v archivu při slavnostním čtvrtečním večeru.

Příjemný večer doplnila i výstava magických obrazů malířky a terapeutky Františky Janečkové, jejíž cílem je vnést do obrazu takovou energii, aby ji obraz vyzařoval a pozitivně působil na diváka. Výstavu je možné navštívit do 7. února příštího roku.

Marta Dušková