V nabitém jazzovém klubu se sešli nejen místní lidé, ale i hosté z okolních obcí, o nichž publikace vypovídá. Autoři Pavel Šanda, Aleš Novák, Petr Prášil a Josef Kárník krátce hovořili, jak sbírka tří set pohlednic ze sedmnácti obcí vznikala. Nejstarší pohledy jsou z konce 19. století, nejmladší z prvních let druhé světové války.

Aleš Novák, který je zároveň městským kronikářem, pak knížku - pro jistotu zabalenou v igelitu - pokropil labskou vodou. „Je nabíraná z řeky dnes dopoledne, kdo by se chtěl přesvědčit o její pravosti, můžu nabídnout chemický rozbor,“ dodal s humorem Novák.

Asi tři desítky výtisků, které byly na akci k dispozici, zmizely během pár minut. „Tak velký zájem jsem nečekal, jinak bych jich přivezl víc - nechtěl jsem potupně nosit zpátky do auta,“ okomentoval situaci Petr Prášil, který zájemce upozornil, že v Neratovicích je kniha k dostání v knihkupectví firmy Drobík v obchodní zóně na náměstí Republiky.

Na příští rok se podle jeho slov připravuje další publikace pod názvem Kostelecko. Projekt zaujal i starostu Libiše Zdeňka Mráze. „Rád bych se s panem Šandou dohodl, aby výstavu pohlednic, kterou sestavil pro expozici ve společenském domě, prezentoval i v naší obecní knihovně, určitě by naše pamětníky zaujala,“ plánuje starosta. Libišská knihovna má už druhý rok novou budovu a výstava by sál zajímavě zpestřila.